Debiut ether futures podbił cenę ETH3 min. czytania

Kolejny instrument terminowy zwiększa szansę na wzrost zainteresowania inwestorów instytucjonalnych kryptowalutami.

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla rynku bitcoina, który rozpoczął jego popularyzację wśród dużych i profesjonalnych inwestorów był debiut kontraktów terminowych futures na giełdzie CME pod koniec 2017 roku. Ponad 3 lata później dołączają do nich kontrakty na kryptowalutę sieci Ethereum, automatycznie podbijając jej wartość. Ether (ETH) pokonywał 10 lutego poziom 1800 USD.

  • Już w grudniu ub. r. giełda CME poinformowała, że od 8 lutego 2021 zaoferuje swoim klientom kontrakty terminowe ether futures.
  • Dzięki nim banki i duże fundusze mogą inwestować legalnie w kryptowaluty (nie mogą tego robić na zdecentralizowanych giełdach).
  • Pierwszego dnia notowań ether futures urosły o 4,9%, 10 lutego osiągając historyczny szczyt na poziomie 1869 USD, dając większą premię niż na rynku spot.

Dlaczego debiut ether futures jest to ważny?

Nowy kontrakt jest rozliczany w gotówce, w oparciu o CME CF Ether-Dollar Reference Rate (cenę bazującą na wartościach z giełd Bitstamp, Coinbase, Gemini, itBit, and Kraken), który służy jako jednodniowa stawka referencyjna ceny ETH w dolarach amerykańskich.

W oparciu o rosnące zapotrzebowanie klientów i solidny wzrost na naszych rynkach kontraktów terminowych i opcji na BTC, wierzymy, że dodanie kontraktów terminowych na Ether zapewni naszym klientom cenne narzędzie do handlu i zabezpieczania tej rosnącej kryptowaluty – mówił jeszcze w grudniu Tim McCourt, CME Group Global Head of Equity Index and Alternative Investment Products.

Ether jest drugą co do wielkości kryptowalutą, zarówno pod względem kapitalizacji rynkowej, jak i dziennego wolumenu. Wprowadzenie notowanych kontraktów futures na ether pozwoli więc dużym instytucjom takim jak banki, fundusze hedgingowe lub inwestycyjne uzupełniać swoje portfele o regulowane i legalne produkty kryptowalutowe. Obecne prawo nie pozwala tak dużym instytucjom inwestować w cyfrowe aktywa na zdecentralizowanych giełdach. Właśnie dlatego ten ruch jest tak istotny dla dalszej instytucjonalnej adopcji kryptowalut i zwiększania ich znaczenia w świecie finansów.

Pokazuje to między innymi dotychczasowa statystyka popularności kontraktów bitcoinowych. W 2020 roku każdego dnia średnio handlowano 8 560 kontraktami CME bitcoin futures (równowartość około 42 800 BTC, co przy uśrednionych cenach z zeszłego roku stanowi ponad 800 mln USD dziennie). Jednocześnie zainteresowanie instytucjonalne nadal rośnie, a liczba posiadaczy dużych otwartych pozycji osiągnęła w grudniu rekordowy poziom 110.

Na efekty nie trzeba było długo czekać: 8 lutego 2021 roku Tesla poinformowała, że kupiła bitcoiny o wartości 1,5 mld USD. Wcześniej BlackRock Inc., czyli największy fundusz inwestycyjny na świecie poinformował, że uzupełnia swoje portfolio o BTC.

Czy wiesz, że…
Ceny kontraktów futures na kryptowalutę nie muszą pokrywać się z cenami na rynku kasowym (spot). Widać to na poniższym wykresie, gdzie stopa zwrotu z BTC futures od początku 2020 r. wynosi 553% i jest nieznacznie wyższa od stopy zwrotu z BTC na giełdzie Bitstamp, która wynosi 524%.

Bitcoin na giełdzie Bitstamp (granatowa linia) vs kontrakt BTC futures (pomarańczowa). Stopa zwrotu od 2020 roku. Źródło: Tradingview.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *