Najważniejsze newsy tygodnia #1283 min. czytania
Ten tydzień zaczniemy od wiadomości makroekonomicznych. Okazuje się, że obniżki stóp proc. w USA, które mogą napędzić wzrost kursu BTC, są bliższe, niż może się nam wydawać.
Fed wkrótce zacznie cięcia stóp proc.?
W czasie wystąpienia w waszyngtońskim Klubie Ekonomicznym stojący na czele Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasugerował, że bank centralny nie musi czekać na spadek inflacji do 2%, by zacząć cięcia stóp proc.:
„Jeśli czekasz, aż inflacja wróci do 2%, to prawdopodobnie czekasz zbyt długo, gdyż dotychczasowe zacieśnianie polityki pieniężnej wciąż przynosi skutki, które mogą zepchnąć inflację poniżej poziomu 2%.”
Kontrastuje to trochę z wcześniejszymi wypowiedziami Powella, który dotąd sugerował, że Fed zacznie obniżki, gdy inflacja wpadnie w trwały trend spadkowy i będzie zmierzać w stronę 2%. W czerwcu CPI w USA wyniosła zaś aż 3%, ale jednocześnie bezrobocie wzrosło do 4,1%, co może zasugerować władzom monetarnym, że nadszedł czas na zwiększenie podaży dolarów w obiegu.
Źródło: parkiet.pl
Wiceprezydentem USA zostanie inwestor kryptowalut?
Pozostańmy w USA. Odbyła się tam konwencja wyborcza Partii Republikańskiej. W jej trakcie Donald Trump uzyskał oficjalną nominację na kandydata na prezydenta. Oprócz tego na kandydata na jego zastępcę został wyznaczony J.D. Vence. To senator z Ohio, finansista, były wojskowy i autor książki „Elegia dla bidoków”, którą zekranizował Netflix.
Nas interesuje jednak coś innego. Z oświadczenia majątkowego Vance’a wynika, że inwestuje on w bitcoiny. W dokumencie zaznaczył, że posiada BTC o wartości „100 000 – 250 000 USD” (w oświadczeniach majątkowych polityków w USA podaje się wartości mocno przybliżone).
Vance stanowi więc wspaniałe dopełnienie Trumpa, który twierdzi, że chce być „kryptoprezydentem” i posiada ethery.
Źródło: celebritynetworth.com
ETF-y ETH wystartują w kolejnym tygodniu?
Jak wynika z doniesień m.in. ekspertów Bloomberga, ETF-y etheru pojawią się na rynku 23 lipca. Z kolei The Wall Street Journal podało, że SEC przekazała już emitentom ETF-ów, że fundusze mogą stać się obiektem handlu w przyszły wtorek (czyli też 23 lipca). Wiele więc wskazuje na to, że coś jest na rzeczy.
Przewodniczący SEC Gary Gensler wcześniej publicznie deklarował, że Komisja wyrazi zgodę na pełną emisję „latem”.
Źródło: X
Rosja otwarta na cyfrowe aktywa i CBDC
Na koniec przenosimy się do Rosji. Władimir Putin w czasie spotkania dot. kwestii gospodarczych przekazał, że chce, by jego kraj zwiększył skalę adopcji CBDC i cyfrowych aktywów.
„Ważne jest, aby Rosja wykorzystała moment na terminowe stworzenie ram prawnych i regulacji, rozwój infrastruktury, stworzenie warunków dla obiegu aktywów cyfrowych zarówno wewnątrz kraju, jak i w relacjach z partnerami zagranicznymi”, powiedział Putin.
Dalsza część jego przemówienia dot. jednak głównie CBDC. Gdy mówił o „aktywach cyfrowych”, miał zapewne na myśli cyfrowe ruble, a nie kryptowaluty (choć pewności nie ma).
Bank centralny Rosji nadal blokuje rozwój rynku blockchainowych walut w kraju. Jakiś czas temu przekazał, że stablecoiny mogą generować „poważne ryzyko dla cen i stabilności finansowej”.
Źródło: TASS