Analiza on-chain. Rekordowy hashrate sieci Bitcoin, górnicy zwiększają konkurencję4 min. czytania

bitcoin kurs i analiza

Globalne rynki akcji i obligacji nadal stąpają po grząskim gruncie, a w minionych tygodniach uwagę przykuły przede wszystkim brytyjskie „gilty”, których rentowność gwałtownie rosła, a sam funt brytyjski spadł do najniższych poziomów w stosunku do dolara amerykańskiego w historii.

Przy takim ekstremalnym zachowaniu rynku, cena bitcoina (BTC) pozostała wyjątkowo stabilna, konsolidując się w coraz przedziale blisko poziomu 20 tys. dol. Takie spokojne okresy są bardzo rzadkie dla rynku kryptowalutowego i zazwyczaj wiążą się ze spadkiem aktywności sieci. Tym razem było jednak inaczej, a moc haszowania sieci (z ang. hashrate) wzrosła na historyczne maksima.

Analiza on-chain wyraźnie pokazuje, że na rynku wydobycia BTC cały czas rośnie konkurencja. Górnikom nie przeszkadza fakt, że prąd jest coraz droższy, a rentowność wydobycia przy obecnych cenach niezwykle skromna.

Analiza on-chain pokazuje, że na rynku wydobycia BTC rośnie konkurencja

Podczas gdy rynek niedźwiedzia trwa od dłuższego czasu, hashrate Bitcoina osiągnął nowy rekord na poziomy 242 Eh/s. Aby znaleźć punkt odniesienia dla tej wartości wyobraź sobie, że każdy z ponad 7,75 mld ludzi na ziemi wykonuje obliczenia SHA-256 około 30 miliardów razy w każdej sekundzie. Mówimy tutaj o wyjątkowo dużych liczbach!

Moc haszowania sieci BTC, średnia siedmiodniowa, znalazła się na historycznych maksimach. Źródło: Glassnode

– Wstęgi-haszowania (z ang. hash-ribbons) w sieci BTC zaczęły się rozwijać pod koniec sierpnia, co wskazywało na poprawę warunków wydobycia i powrót [do wzrostów] hashrate. Co ciekawe, w obecnym środowisku ceny jeszcze nie wróciły do normy, co wskazuje na to, że wzrost mocy haszowania wynika z pojawienia się bardziej wydajnego sprzętu górniczego i/lub górników z większym zapasem gotówki, którzy mają większy udział w mocy sieci – komentuje Glassnode.

Prawie wszystkie historyczne „rozwinięcia” hash-ribbon poprzedzały korzystniejsze okresy cenowe, jak wynika z danych historycznych widocznych na poniższym wykresie.

Wstęgi haszowania pokazują średni hashrate sieci z 30 oraz 60 dni. Gdy szybsza średnia przecina wolniejszą od dołu, mówimy wtedy o „rozwijaniu” się wstęg. Taki moment na wykresie zazwyczaj poprzedzał wzrost ceny bitcoina. Źródło: Glassnode

Mining Pulse daje kolejną, ważną wskazówkę dla BTC

Mining Pulse – czyli wskaźnik on-chain autorstw Glassnode – dostarcza kolejnego narzędzia do monitorowania aktywności górników, mierząc średni odstęp między blokami w stosunku do docelowego poziomu 600 sekund.

– Niższe wartości wskazują, że bloki są szybsze niż 600 sekund, sygnalizując, że hashrate rośnie szybciej niż regulujące dostosowanie trudności może nadążyć. Wyższe wartości wskazują, że bloki są wolniejsze niż 600 sekund, sygnalizując, że hashrate spada w sieci, często w odpowiedzi na szoki w branży, takie jak na przykład kapitulacja – wyjaśnia Glassnode.

Jak zaznaczono niebieską linią na poniższym wykresie, ostatnia kapitulacja górników była wydarzeniem rozłożonym na wiele miesięcy, rozpoczęła się pod koniec maja, a ożywienie rozpoczęło się na początku sierpnia. Jak pokazano na różowo, poprzednie rynki niedźwiedzia zazwyczaj kończyły się bardziej dramatyczną kapitulacją, z poważnymi i szybkimi spadkami hashrate.

Ostatnia kapitulacja górników nie była tak dotkliwa jak w przeszłości. Źródło: Glassnode

Pamiętajcie, że obecne wyceny kryptowalut można śledzić w tym miejscu.

Jeśli z kolei myślicie o powrocie na rynek, sugerujemy zastosować np. strategię dollar cost averaging (uśrednianie kosztów w dolarach). Ari10 oferuje zautomatyzowanie tego procesu. Więcej na temat tej usługi przeczytacie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *