Analiza techniczna bitcoina. 20 tys. dol. i spadkowe przecięcie średnich ruchomych4 min. czytania

Od początku tego roku notowania bitcoina (BTC) tracą niemal 60%, na początku nowego miesiąca i tygodnia poruszając się poniżej pułapu 20 tys. dol., wpływając negatywnie na kondycję szerszego rynku. Cierpi na tym również ogólna „dominacja” BTC w łącznej kapitalizacji, która spada do zaledwie 37%, co jest jedną z najniższych wartości od tegorocznych wakacji i od 2020 r. Sprawdźmy, co obecnej kondycji BTC mówi analiza techniczna.

  • Bitcoin od ostatnich 10 dni porusza się w bardzo wąskim kanale zmienności, o szerokości zaledwie 6%
  • Dla BTC/USD najważniejszy jest obecnie psychologiczny poziom 20 tys. dol.
  • Wykres tygodniowy pokazuje natomiast niedźwiedzie przecięcie średnich ruchomych, co może jedynie dolać oliwy do sprzedażowego ognia

Bitcoin konsoliduje w konsolidacji, czyli bardzo mała zmienność od końca sierpnia

Notowania bitcoina w ujęciu technicznym przesuwają się w tym samym kanale bocznym nieprzerwanie od niemal 3 miesięcy, kiedy podczas dynamicznych spadków z dnia 13 czerwca, BTC/USD naruszył poziom 25 tys. dol. i chwilę później testował poziomy poniżej 18 tys. dol.

W ramach tej konsolidacji widzimy jednak osobne zakresy ruchów bocznych. Między innymi ten trwający od 27 sierpnia, gdzie od dziesięciu sesji, bitcoin przesuwa się naprawdę z bardzo niską jak na siebie zmiennością.

W tym momencie, BTC/USD przesuwa się w kanale o szerokości zaledwie 6%, czyli naprawdę skromnym jak dla tak zmiennego historycznie aktywa.

Bitcoin konsoliduje nieprzerwanie od połowy czerwca (obszar zaznaczony niebieskimi liniami), w tym czasie wspomniana konsolidacja zatrzymywała się na różnych poziomach. Źródło: Tradingview.com

Sytuacja techniczna w tym momencie wydaje się być dosyć jasna. Jeżeli bitcoin będzie utrzymywał się poniżej poziomu 20 tys. dol. w dłuższym czasie, tym większa stanie się szansa, że pojawi się większa liczba zleceń sprzedażowych, które będą mogły zepchnąć cenę ponownie w kierunku dolnego ograniczenia kanału, czyli do dołków czerwcowych. Te wypadają na wysokości poziomu 17,5 tys. dol.

Obecnie BTC/USD dodatkowa wspiera linia trendu prowadzona od tychże dołków, aktywnie testowana na przełomie sierpnia i września. Jej wybicie będzie z pewnością potwierdzeniem potencjalnego pogłębienia niedźwiedzich nastrojów.

Bitcoin walczy z poziomem 20 tys. dol. Tak długo jak znajduje się poniżej, nie można wykluczyć ryzyka spadków. Źródło: Tradingview.com

Wykres tygodniowy sugeruje spadki BTC/USD?

Przechodząc na wyższy interwał – wykres tygodniowy – i przyglądając się układowi średnich ruchomych zauważamy, że te generują potencjalny sygnał sprzedażowy. Krótkoterminowa średnia 100-tygodniowa przecina właśnie od góry wolniejszą średnią 100-tygodniową, co może być informacją o technicznym odwróceniu trendu. Jest to ważny moment, gdyż średnia 50 WMA poruszała się nad 100 WMA nieprzerwanie od końca 2019 roku, a wtedy przecięcie od dołu było jednym z pierwszych sygnałów nadchodzących w kolejnym roku wzrostów.

Średnie na wykresie tygodniowym sugerują, że notowania bitcoina mogą przechodzić w kierunku technicznego trendu spadkowego. Źródło: Tradingview.com

Dopóki BTC trzyma się blisko poziomu 20 tys. dol. i nie wybił dołem tegorocznych minimów z czerwca, obecny stan konsolidacyjnego rynku powinien zostać utrzymany. Gdyby jednak niedźwiedziom udałoby się wyjść poza te zakresy, wtedy nie można wykluczyć powrotu do poziomów z 2020 r., w tym okolic 12-15 tys. dol.

Jeżeli byki chciałyby zaznać chociaż odrobinę oddechu, niezbędne wydaje się natomiast wyjście z obecnego kanału bocznego górą. A to oznaczałoby pokonanie poziomu 25 tys. dol., który stanowi jak na razie silny opór.

Może warto już zacząć kupować bitcoiny, ale nie za cały swój kapitał? Sugerujemy strategię dollar cost averaging (uśrednianie kosztów w dolarach). ARI10 oferuje zautomatyzowanie tego procesu. Więcej na temat tej usługi przeczytacie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *