Bitcoin i ethereum w styczniu obserwowały rekordowe odpływy i spadek wolumenów handlowych3 min. czytania

W styczniu ceny bitcoina (BTC) oraz ethereum (ETH) spadły kolejno o 23,3% i 36,9% kontynuując deprecjację od rekordowych poziomów osiągniętych w połowie listopada. Główny scenariusz rynkowy nie premiuje obecnie ryzykownych aktywów takich jak kryptowaluty oraz akcje, a sprzyja bardziej aktywom bezpiecznym, w tym dolarowi, czy obligacjom. W efekcie na rynku widać wyraźny odpływ od produktów inwestycyjnych opartych na cyfrowych aktywach i spadek wolumenów.

  • W styczniu rynek obserwował odpływ środków inwestorów z produktów opartych o bitcoina, ethereum oraz szereg innych kryptowalut
  • Spadkom przewodziły produkty bazujące na ETH tracąc trzeci miesiąc z rzędu
  • W przypadku niektórych kryptowalut, takich jak m.in. solana, zanotowano natomiast napływy netto

Odpływy z produktów inwestycyjnych opartych na kryptowalutach

Produkty inwestycyjne oparte na aktywach cyfrowych doświadczyły odpływu środków po raz pierwszy od sierpnia – z tygodniowym odpływem wynoszącym średnio 88 mln dol. Rezultatem jest miesięczny spadek wartości aktywów pod zarządzaniem (AUM) z 58,6 mld dol. do 43,9 mld dol. (-25,1%).

– Średnie dzienne wolumeny również spadły do 481 mln dol. (spadek o 14,5%), co jest najniższym poziomem od lipca 2021 r. – zauważa CryptoCompare.com w swoim najnowszym raporcie podsumowującym stan rynku kryptowalutowego w styczniu 2022 roku.

Produkty oparte na ethereum przewodzą spadkom tracąc trzeci miesiąc z rzędu

Łączna wartość AUM dla wszystkich zagregowanych produktów giełdowych i pozagiełdowych nadal spadała z ostatnich maksimów na poziomie 74,7 mld dol. w październiku, do 43,9 mld dol. na koniec stycznia (strata 25,1% od samego grudnia). AUM produktów BTC zmniejszył się o 23,3% (do 29,9 mld USD), podczas gdy ethereum i produkty oparte na innych kryptowalutach odnotowały większe spadki, odpowiednio o 29,2% (do 11,0 mld dol.) i 29,9% (do 1,5 mld dol.).

W trzecim tygodniu grudnia, po raz pierwszy od sierpnia, produkty związane z aktywami cyfrowymi odnotowały odpływ środków. Sytuacja ta utrzymała się w styczniu, który jako miesiąc odnotował średni tygodniowy odpływ środków po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku.

AUM z podziałem na aktywa w poszczególnych miesiącach. Wyraźny spadek w styczniu. Źródło: CryptoCompare

Średnia tygodniowa strata wyniosła 88 mln dol., przy rekordowej wartości 207 mln dol. w pierwszym tygodniu stycznia – najwyższy odpływ od pierwszego tygodnia czerwca (238 mln dol). Największe odpływy odnotowały produkty BTC ze średnią tygodniową 49,3 mln dol., a następnie produkty ETH ze średnią 28,2 mln dol.

Produkty oparte o kryptowalutę solana (SOL) odnotowały największy napływ z tygodniową średnią 2,4 mln dol.

Wolumeny spadają, a tylko kilka produktów odnotowuje zwiększoną aktywność inwestycyjną

Średni dzienny wolumen obrotu ponownie spadł w styczniu wraz z AUM, osuwając się o 14,5% do 481 mln dol.

– Największe spadki obrotu poszczególnymi produktami dotyczą produktów VanEck: VETH i Grayscale: ETHE, odpowiednio o 38,9% (do 3,91 mln dol.) i 34,8% (do 139 mln dol.). Jednakże, kilka produktów odnotowało wzrost wolumenu, z których największy to AETH od 21Shares, wzrastający o 134,4% do 8,38 mln dol. dziennie. Następnie odnotowano wzrost w BITC od CoinShares i ABTC od 21Shares (odpowiednio o 106,7% do 4,01 mln dol. i 94,1% do 2,60 mln dol.). Oba te produkty są fizycznie podparte bitcoinem – wyjaśnia CryptoCompare.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *