Nigdy w historii podaż bitcoina nie była tak ograniczona. Co to oznacza dla ceny BTC?4 min. czytania

kurs bitcoin btc

Podaż bitcoina (BTC) jest rekordowo ograniczona, z historycznie wysoką liczbą bitcoinów w posiadaniu inwestorów długoterminowych i imponującymi wskaźnikami akumulacji. Co to oznacza dla ceny BTC? Odpowiedzi poszukamy w tym artykule.

  • Podaż jest dość napięta, a kilka jej podstawowych wskaźników osiągnęło historyczne maksima.
  • Wydatki posiadaczy krótkoterminowych sugerują, że nastąpiła zmiana charakteru rynku, gdy BTC wzrósł powyżej kluczowego poziomu 30 tys. dolarów.
  • Analiza tak zwanej „bazy kosztowej” inwestorów sugeruje, że poziom ten jest ważną strefą zainteresowania kupujących, rozszerzając się do 33 tys. dolarów.
  • Informacje zawarte w tym artykule bazują na najnowszej analizie on-chain przeprowadzonej przez Glassnode.

W obiegu znajduje się rekordowo mało wolnych bitcoinów = podaż bitcoina ograniczona

Wskaźniki analizy on-chain jak jeden mąż sugerują, że podaż BTC w obiegu jest obecnie bardzo ograniczona. Takie niedobory mogą prowadzić do zwiększonej konkurencji o waluty, które pozostają w obiegu, potencjalnie podnosząc ceny. Wskaźnik podaży aktywnej ostatnio ponad rok temu osiągnął najwyższy w historii poziom 64%. Wskazując, że prawie dwie trzecie podaży nie zmieniło się od co najmniej 12 miesięcy. Wskazuje to na silną akumulację przez posiadaczy długoterminowych, tak zwanych HODL-erów.

podaż BTC
Czerwona linia pokazuje, że 68,8% łącznej podaży BTC pozostaje uśpiona przez co najmniej rok. Co ciekawe, co trzecia moneta nie zmieniała właściciela od minimum 5 lat. Źródło: Glassnode.com

Wskaźnik niepłynnej podaży, który mierzy ilość podaży przechowywanej w portfelach z minimalną historią wydatków, również osiągnął rekordowy szczyt na poziomie 15,4 mln BTC. Zmiany w Illiquid Supply często idą w parze z wypłatami z giełd. Co sugeruje, że inwestorzy nadal wycofują swoje monety do bezpieczniejszych portfeli, przy czym od maja 2021 r. dotyczyło to ponad 1,7 mln BTC.„Widzimy podobny wzorzec we wskaźniku zmiany pozycji netto HODL-erów. Miara doświadczyła trwałych napływów od czerwca 2021 r., jednak z zauważalnym wzrostem po wyprzedaży z czerwca 2022 r., kiedy to 3AC i LUNA-UST załamały się” – wyjaśnia Glassnode.

Wskaźnik ten wskazuje na dojrzewanie podaży BTC, ponieważ inwestorzy gromadzą i przechowują swoje monety. Powstrzymując się od wydawania i dokonywania transakcji w coraz szybszym tempie.

portfele hodlerów BTC
Co miesiąc do portfeli HODL-erów spływa po 26 tys. BTC.

Przypominamy, że poza kantorem online Ari10 Exchange, bezpiecznego zakupu i sprzedaży bitcoina możesz dokonać takze w punktach Cryptoterminal oraz na naszym Gateway’u.

Gdzie skupia się uwaga kupujących?

Glassnode identyfikuje także obszary mocnej koncentracji bazy kosztowej (czyli miejsca, w którym sporo osób kupowało BTC). Dodatkowo weryfikuje także strefy cenowe, w których dokonano transakcji stosunkowo niewielką liczbą walut. Widać cztery obszary zainteresowania w bliskiej odległości od obecnej ceny spot.

  • A: Duże skupisko podaży zostało zgromadzone w przedziale od 26 tys. do 31 tys. dol. w II i III kwartale 2023 r.
  • B: Odnotowano lukę między 31 tys. a 33 tys. dol., a cena szybko przeszła przez to miejsce.
  • C: Znacząca ilość podaży została ostatnio zawarta w obecnym przedziale cenowym między 33 tys. a 35 tys. dol.
  • D: Około 620 tys. BTC z cyklu 2021-2022 posiada bazę kosztową nieco powyżej między 35 tys. a 40 tys. dol.
Baza kosztowa BTC
Baza kosztowa sporej ilości użytkowników BTC. Źródło: Glassnode

Większość posiadaczy krótkoterminowych jest obecnie „w zysku”, z bazą kosztową między 25 a 30 tys. dol. Ogólnie rzecz biorąc, sugeruje to, że zakres od 30 do 31 tys. dol. jest kluczowym obszarem zainteresowania, będąc górnym poziomem największego klastra podaży i kosztów.

Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką liczbę transakcji na monetach w przedziale do 35 tys. dol., reakcja rynku w przypadku powrotu ceny do 30 tys. dol. może być interesująca.

Przed nami ciekawe miesiące

Powyższe wskaźniki pokazują rekordowe ograniczenie podaży BTC, które są zdaniem Glassnode imponujące. Jednocześnie wskazuje to na bardzo wysoką stopę zwrotu z inwestycji w bitcoina od początku roku. Wraz z halvingiem spodziewanym w kwietniu i pozytywną dynamiką wokół kryptowalutowego funduszu spot ETF w USA, „nadchodzące miesiące zapowiadają się ekscytująco dla inwestorów kryptowalutowych” – podsumowuje analizę firma Glassnode.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *