Bitcoin znalazł się w ważnym miejscu. Elon Musk wywołał korektę BTC4 min. czytania

Bitcoin znalazł się w ważnym miejscu

Zyskowność inwestorów na BTC spada do historycznych poziomów z 2020, 2019 i 2016 r.

Cena Bitcoina spadła w zeszłym tygodniu o ponad 26,1%, ponieważ rynek zareagował na serię wpisów na Twitterze Elona Muska wyrażających obawy o nadmierne zużycie energii przez kopalnie kryptowalut na całym świecie, które ma być potencjalnie szkodliwe dla środowiska. Na przestrzeni minionego tygodnia notowania BTC spadały nawet o 16 tysięcy dolarów reagując na kolejne informacje dostarczane przez prezesa Tesli.

  • Firma analityczna Glassnode przygląda się zmianom, jakie zaszły na rynku cyfrowych aktywów w okresie od 10 do 16 maja.
  • Rynek znajduje się od 200 dni w trendzie wzrostowym, w trakcie ostatniej hossy z 2017 roku było to 365 dni.
  • Pomimo ostatnich spadków nadal ponad 77% podmiotów inwestujących w cyfrowe aktywa realizuje co najmniej skromne zyski.

Bitcoin i kryptowaluty tracą po wpisach na Twitterze opublikowanych przez Elona Muska

Tweety Elona Muska wahają się od twierdzeń o negatywnych efektach zewnętrznych wynikających ze zużycia energii przez bitcoina do założeń, że dziesięciokrotnie szybsze i większe bloki kryptowaluty dogecoin (DOGE) są realną alternatywą dla płatności na rynku cyfrowych aktywów. Niestety, doprowadziło to do szerokiego zamieszania na rynkach wywołując jedną z mocniejszych korekt w 2021 roku.

Źródło: Twitter.

Analizując dane w ramach łańcucha bloków możemy zaobserwować zauważalne rozszczepienie reakcji: nowsi uczestnicy rynku panicznie sprzedają i realizują straty, podczas gdy długoterminowi posiadacze wydają się być stosunkowo niezrażeni wiadomościami. Istnieje wiele dynamik podażowo-popytowych, które przypominają szczyt z 2017 r., jednak z unikalnymi różnicami, które będą podważać przekonania zarówno byków, jak i niedźwiedzi – komentuje w najnowszej analizie Glassnode.

Bitcoin w tydzień stracił 26%. Źródło: Glassnode

Czy wiesz, że…

W związku z korektą bitcoina z rynku uciekło wielu „młodych” posiadaczy BTC, czyli adresów, które zakupiły kryptowalutę w przeciągu 155 ostatnich dni. „Starzy” posiadacze, czyli trzymający bitcoina 155 dni lub dłużej natomiast nie zdecydowali się na sprzedaż swoich udziałów.

Określenie wielkości obecnej korekty

Oceniając skalę obecnej korekty spadkowej w porównaniu do rynku byka z 2017, spadki znajdują się obecnie ponad 28% poniżej historycznych maksimów (ATH) na poziomie 63,6 tys. dolarów ustanowionych 13 kwietnia. Jest to najgłębsza korekta obecnego rynku byka, jednakże jest ona zgodna z pięcioma głównymi cofnięciami podczas trendu wzrostowego z 2017.

Jeśli chodzi o czas trwania rynku byka, główna hossa z 2021 roku (gdzie nowe ATH są często ustanawiane) trwa od około 200 dni, co jest stosunkowo krótkim okresem w porównaniu do rocznej hossy z 2017 roku.

Spadki cenowe od ATH na bitcoinie. Źródło: Glassnode

Liczba podmiotów, które odnoszą obecnie zysk, daje jednak szerszy przegląd obecnego rynku. Można zauważyć, że korekta doprowadziła do tego, że ponad 23% podmiotów (unikalnych, oddzielnych portfeli) zanotowało stratę. Warto jednocześnie podkreślić, że wszystkie podobne cofnięcia zyskowności w historii związane były z relatywnie ważnymi wydarzeniami:

  • W 2016 roku cofnięcie miało miejsce w ramach odreagowania wzrostów po 2 latach rynku niedźwiedzia.
  • W 2019 roku ponownie cofnięcie nastąpiło jako odreagowanie po wzroście następującym po półtorarocznych spadkach.
  • 2020 to konsolidacja w następstwie globalnej niepewności po wyprzedaży wywołanej przez Covid-19 w pierwszej połowie marca.

Bitcoin i procent podmiotów generujących zyski. Źródło: Glassnode

W tym momencie 77% posiadaczy bitcoinów pozostaje w zysku, podobnie jak w trzech innych istotnych okresach w historii rozwoju sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *