Cardano czeka na hard fork Vasil 22 września. Jak wpłynie on na cenę ADA?4 min. czytania

Najważniejszym wydarzeniem wrześni na rynku kryptowalut jest niewątpliwie aktualizacja sieci Ethereum, która nastąpi już w tym tygodniu. Chwilę później, miejsce będzie miało jednak kolejne istotne wydarzenie, a mianowicie rozwidlenie innego dużego blockchaina, a mianowicie sieci Cardano (ADA). Hard fork nosi nazwę Vasil i ma nastąpić w dniu 22 września.

  • Vasil, nadchodzący hard fork blockchaina Cardano, zostanie wdrożony w tym miesiącu tuż po The Merge, czyli aktualizacji sieci Ethereum
  • Input-Output Hong Kong (IOHK), firma zajmująca się rozwojem blockchaina Cardano (ADA), potwierdziła datę wydania hard forka Vasil
  • Nastąpi on 22 września, wbrew temu, co spekulowali niektórzy deweloperzy.

Sieć Cardano przygotowuje się do najważniejszej aktualizacji w swojej historii

W serii wpisów w mediach społecznościowych firma IOHK poinformowała na początku września o najnowszym statusie aktualizacji Vasil, dodając, że będzie to najważniejsza i najbardziej skomplikowana zmiana w ramach blockchaina w przeciągu całej jego historii. Oprócz zapewnienia pojemności, znacznie obniży koszt transakcji.

Według IOHK, większość wiodących giełd kryptowalutowych rozpoczęła już aktualizację swoich węzłów, aby wspierać najnowszy hard fork. Firma spodziewa się „płynnego przejścia technicznego, bez zakłóceń dla swoich użytkowników lub przerwy w produkcji bloków.”

– Większość wiodących giełd rozpoczęła już proces aktualizacji. W oparciu o obecną trajektorię i poprzednie doświadczenia, @CardanoStiftung ma pełne zaufanie do tego, że zakończą swoje aktualizacje i spełnią ustalony wskaźnik płynności na poziomie 80% – dodano na Twitterze.

Aktualizacja pozwoli deweloperom na tworzenie aplikacji opartych na blockchainie w „potężniejszy i wydajniejszy sposób” poprzez Plutus, platformę inteligentnych kontraktów dla blockchaina Cardano.

Vasil początkowo miał zostać uruchomiony pod koniec lipca, jednak rozwój rozwidlenia okazał się tak skomplikowany, że musiał zostać przesunięty o kilka miesięcy, powodując niepokój wśród deweloperów. Ci skarżyli się, że w projekcie panowała „zmowa milczenia”, która nie pozwalała im wypowiadać się o błędach sieciowych, a jakakolwiek wzmianka o błędzie powodowała „wielodniową panikę”.

Pomimo chwilowych kontrowersji, obecnie Cardano wydaje się być w pełni gotowe do rozwidlenia. Ponadto 70% śledzonych dApps potwierdziło, że testy przedprodukcyjne zostały pomyślnie przeprowadzone, a 80% operatorów Stake Pool (SPO) zostało zaktualizowanych.

Jak na hard fork zareaguje token ADA?

Kryptowaluta ADA, natywny token sieci Cardano, jest obecnie ósmą pod względem kapitalizacji, wycenianą na 0,51 dol. Łączna wartość rynku to w tym momencie 17,6 mld dol., czyli tyle samo co XRP firmy Ripple.

Notowania ADA/USD podobnie jak większości głównych walut, przesuwają się w wyraźnym trendzie wzrostowym po rozrysowaniu historycznych maksimów w drugiej połowie ubiegłego roku. Od szczytów z września 2021, kiedy za ADA płacono powyżej 3 dol., kryptowaluta traci do obecnych poziomów ponad 83%.

Na wykresie widoczna jest wyraźna konsolidacja, która trwa od początku okresu wakacyjnego. Podobnie jak w przypadku bitcoina i ethera, ADA jest zamknięta w mocno ograniczonym przedziale cenowym i dopiero wybicie spadkowej linii trendu prowadzonej od lokalnych szczytów z czerwca pozwoliłoby na złapanie większego oddechu.

Ostatecznie, ADA musi pokonać jednak poziom okolic 0,67-0,70, gdzie przebiega górne ograniczenie wakacyjnej konsolidacji oraz 200 EMA. Token sieci Cardano porusza się pod tą ważną średnią nieprzerwanie od listopada ubiegłego roku i powrót powyżej byłby znakiem, że byki chcą na nowo podkreślić swoje znaczenie.

Notowania ADA konsolidują w wakacyjnym kanale zmienności. Źródło: Tradingview.com

Analitycy i traderzy liczą na to, że udany hard fork Vasil zwiększy zmienność notowań i pozwoli na podbicie cen z obecnych poziomów.

Czy warto już jednak kupować kryptowaluty na longterm? Sugerujemy strategię dollar cost averaging (uśrednianie kosztów w dolarach). ARI10 oferuje zautomatyzowanie tego procesu. Więcej na temat tej usługi przeczytacie tutaj.

Warto także zastanowić się, czy nie jest to dobry czas na wejście na rynek kryptowalut jako przedsiębiorca. Więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem.

Z kolei dokładne, obecne wyceny kryptowalut można śledzić w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *