Ether po 14 tysięcy dolarów w 2030 r. Aktualne prognozy cenowe dla tokena sieci Ethereum4 min. czytania

ethereum eth

W momencie, gdy długo wyczekiwana aktualizacji sieci Ethereum – tak zwany The Merge – jest już za rogiem (planowana data to 15 września), inwestorzy zastanawiają się jak może ona w długim terminie wpłynąć na wycenę drugiej największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji, a mianowicie ethera (ETH). Chociaż The Merge nie daje stuprocentowej pewności aprecjacji wyceny, to spora część analityków zakłada ruchy wzrostowe do końca tego roku i w przyszłych latach. Ich opinie w jednym miejscu zebrał portal Finder.com, a my sprawdzamy, jak wyglądają aktualne projekcje analityków i profesjonalistów z branży.

  • Aktualizacja sieci Ethereum będzie miała miejsce 15 września. W jej obliczu sprawdzamy, jak kształtują się najnowsze długoterminowe prognozy cenowe dla ETH
  • Według ankiety przeprowadzonej przez portal Finder.com, w 2030 roku za jednego ETH zapłacimy ponad 14 tys. dol.
  • Jest to jednak znaczny spadek w porównaniu z prognozami z początku roku, kiedy w tak długiej perspektywie zakładano wzrost ceny do 26 tys. dol.

Ether w tym roku skromnie, wzrośnie jednak w kolejnych latach

Finder mierzy przewidywania ekspertów dotyczące przyszłej ceny ETH za pomocą dwóch ankiet. W cotygodniowej ankiecie pyta rotacyjny panel pięciu specjalistów z branży technologii finansowej, czy są byczo, niedźwiedzio czy neutralnie nastawieni do ETH na dwa tygodnie do przodu. Większa kwartalna ankieta, bada natomiast 53 ekspertów branżowych i sprawdza ich przemyślenia na temat tego, jak ETH będzie zachowywać się w ciągu następnej dekady.

W momencie pisania tego artykułu, za jednego ethera płaci się około 1600 dol. Pod koniec roku cena ma pozostać na podobnych poziomach, jednak w perspektywie następnych 2-3 lat osiągnie nowe historyczne maksima, pokonując poziom 5 tys. dol. Ostateczna perspektywa to natomiast 14 tys. dol.

– Ujawniamy, dlaczego nasz panel uważa, że ether (ETH) będzie warty 1711 dol. do końca 2022 r. przed wzrostem do 5739 dol. do 2025 r. I chociaż trzymanie ETH do 2030 roku może okazać się owocne, nasz panel uważa, że w krótkim terminie czekają nas chude czasy, oczekując, że ETH osiągnie poziom 675 dol. na chwilę przed końcem roku – napisano na stronie Finder.com.

Prognozy spadają od początku 2022 roku

Prognozy dotyczące cen ETH w przyszłości znacznie się obniżyły od początku 2022 roku. Jeszcze w styczniu ankietowani zakładali średnio, że ETH będzie warte 26 338 dolarów do 2030 roku, obniżyli jednak nieznacznie swoje prognozy w kwietniowym raporcie (23 372 dolarów), a w najnowszym średnia prognoz plasowała się na poziomie 14 412 dolarów.

Grafika pokazuje jak zmieniały się prognozy cenowe dla ethera w kolejnych kwartałach zgodnie z ankietą Finder.com. Źródło: Finder.com

Rynek jest w przedłużającym się trendzie spadkowym, a ether nie jest jedyną cyfrową monetą, na którą analitycy patrzą bardziej niedźwiedzio, zarówno w przypadku prognoz krótko- jak i długoterminowych. Różnica między przewidywaniami panelistów dla ETH obecnie jest mniej więcej o 45% niższa niż w styczniu. Ich przewidywania dla bitcoina (BTC) są o 23% niższe niż w styczniu, a przewidywania dla cardano (ADA) spadły o 89% w tym samym okresie.

Dyrektor zarządzający Digital Capital Management Ben Ritchie mówi, że podobnie jak BTC, ETH będzie odczuwał wpływ środowiska makroekonomicznego. Ritchie widzi ETH zamykający 2022 rok na poziomie 1800 dolarów, co jest odrobinę wyższą wartością niż średnia 1711 dolarów.

– Ponieważ korelacja sieci Ethereum z bitcoinem jest nadal wysoka, możemy spekulować, że jeśli The Merge zakończy się sukcesem, ich ceny mogą się rozłączyć. Jednak zewnętrzny czynnik ekonomiczny jest kluczowy, przynosząc przeszkody dla krótkoterminowej akcji cenowej. Szacujemy również, że cena ethera osiągnie nawet 15 000 dol. w 2030 roku ze względu na nadchodzące aktualizacje tokenomiki ETH, takie jak emisja deflacyjna i skalowalność. Wielką niewiadomą jest jednak to, czy przebije kurs bitcoina w długim okresie – komentował Ben Ritchie.

Portal Comparic.pl o zdanie na temat przyszłości ETH zapytał też CEO ARI10, Mateusza Karę.

 Czy ether może stać się największą pod kątem kapitalizacji rynkowej kryptowalutą? Hipotetycznie tak, ale prześcignięcie BTC nie będzie łatwe. Kluczowe będą zmiany, jakie programiści obecnie wprowadzają w sieci. Już teraz – przy the Merge – widzimy, że kurs etheru potrafi rosnąć na wykresie mocniej niż cena BTC – powiedział Mateusz Kara.

W związku ze zbliżającym się The Merge zachowaj w tym tygodniu szczególną ostrożność podczas podejmowania jakichkolwiek decyzji handlowych!

Czy warto już zaś kupować kryptowaluty na długi okres? Tak, choć sugerujemy np. strategię dollar cost averaging (uśrednianie kosztów w dolarach). ARI10 oferuje zautomatyzowanie tego procesu. Więcej na temat tej usługi przeczytacie tutaj.

Warto także zastanowić się, czy nie jest to dobry czas na wejście na rynek kryptowalut jako przedsiębiorca. Więcej na ten temat można przeczytać więcej pod tym linkiem.

Z kolei dokładne, obecne wyceny kryptowalut można śledzić w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *