Bitcoin po 35 tys. dol. Przeciętny inwestor posiadający BTC znowu na plusie!4 min. czytania

btc bitcoin kurs bitcoin cena btc

Ceny Bitcoina (BTC) osiągnęły nowe roczne maksima, sięgając poziomu 35 tys. dolarów. Rynek znalazł wystarczającą siłę, aby przebić się powyżej kilku ważnych psychologicznych poziomów. W związku z tym kilka kolejnych tygodni może być kluczowe dla dalszej akcji cenowej bitcoina oraz innych kryptowalut.

  • Bitcoinowym bykom udało się pchnąć ceny BTC ponownie do 35 tys. dolarów, najwyższego poziomu od maja 2022 roku.
  • Rynki instrumentów pochodnych przyczyniły się do tego ruchu dzięki kilku short-squeezom, zamknięciu pozycji futures o wartości 60 tys. BTC oraz wzrostowi opcji kupna o 4,3 mld dol.
  • Inwestorzy długoterminowi są niezrażeni akcją cenową w tym tygodniu, przy czym podaż długoterminowych posiadaczy osiąga nowe maksima.

Bitcoin najwyżej w tym roku

Zasoby posiadaczy BTC znacznie zyskały na wartości w tym i ubiegłym tygodniu, a BTC wzrósł z dołka 27,1 tys. dolarów do 35,2 tys. dolarów. Ruch rozpoczął się od przekonującego przełamania kilku ważnych technicznych i on-chainowych oporów, co jest wyraźną oznaką siły rynku.

Grupa długoterminowych prostych średnich kroczących znajdowała się w okolicach 28 tys. dol. i stanowiła opór rynkowy we wrześniu i październiku. Po miesiącu wzrostu, byki znalazły w tym tygodniu wystarczającą siłę, by w przekonujący sposób przebić się przez 111-dniową, 200-dniową i 200-tygodniową średnią.

opory na bitcoinie
Siatka ważnych oporów została pokonana. BTC wybijał również szczyty z wakacji.
Źródło: Glassnode

Instrumenty pochodne wpłynęły na skok ceny BTC

Kiedy miejsce mają tak silne ruchy, analitycy często sprawdzają dane dotyczące instrumentów pochodnych, aby ustalić, czy skok ceny był napędzany na przykład przez kasowanie nadmiernej dźwigni finansowej.

Wartość rynku „perpetual swap” spadła o około 25 tys. BTC w dniu 17 października, co stanowi deprecjację o około 8,3%. Po tym nastąpiło drugie poważne wypłukanie dźwigni w wysokości 35 tys. BTC w dniu 23 października, gdy rynek wzrósł do nowych rocznych maksimów na poziomie 35 tys. dolarów. Ten squeeze na lewarze posiada skalę podobną do short-squeeze’a obserwowanego w styczniu.

Short-squeeze, czyli inaczej wyciskanie krótkich pozycji. Ma miejsce w momencie, gdy cena danego aktywa (w tym przypadku Bitcoina) rośnie zbyt szybko, a shortujący go (czyli grający na sprzedaż) nie są w stanie uzupełniać swoich depozytów zabezpieczających (staje się to nieopłacalne). Wtedy zamykają swoje pozycje, zmniejszając presję podażową (sprzedażową).

Około 56 mln dol. w krótkich pozycjach zostało zlikwidowanych, gdy rajd rozpoczął się 17 października. Następnie doszło dodatkowe 125 mln dol. 23 października. Jest to znaczący wolumen krótkiej sprzedaży w kontekście 2023 roku.

Likwidacje bitcoina
Łączna wartość likwidacji na rynku futures. Ostatni raz tak dużą obserwowano w styczniu.
Źródło: Glassnode.com

To jednak rynki opcji nadal są miejscem docelowym dla kapitału spekulacyjnego. Zainteresowanie opcjami kupna wzrosło o 4,3 mld dol., czyli o 80%, osiągając łącznie ponad 9,7 mld dol. Sugeruje to, że traderzy i inwestorzy nadal wykorzystują rynki opcji jako preferowany instrument do długiej ekspozycji na BTC.

Bitcoin pokonuje kluczowe poziomy bazowe

Najnowszy rajd nie tylko pokonał kilka długoterminowych poziomów cenowych analizy technicznej, ale także znalazł wsparcie powyżej dwóch ważnych modeli kosztów on-chain. Analitycy analizują te modele „podstawy kosztowej” w podobnym świetle jak poziomy techniczne, ponieważ odzwierciedlają one strefy o znaczeniu psychologicznym, a tym samym obszar, w którym zachowanie inwestorów może ulec zmianie.

Glassnode w swoich ostatnich badaniach określił model o nazwie „True Market Mean Price” jako idealnego kandydata dla przeciętnego modelu podstawy kosztowej. Model ten jest obecnie notowany na poziomie 29,78 tys. dol. i w przeszłości rynek Bitcoina handlował przez połowę czasu powyżej, a przez połowę poniżej tego poziomu.

AVIV Ratio
Istotny poziom cenowy dla BTC według modeli wyceny on-chain również został pokonany.
Źródło: Glassnode.com

Co to oznacza? Między innymi tyle, że przeciętny, aktywny inwestor na rynku BTC ponownie znajduje się na teoretycznym plusie (jeżeli wypłaciłby swoje monety).

Przypominamy jednocześnie o trwającej promocji związanej ze sprzedażami tokenu USDT w Ari10 Exchange, gdzie zwracamy prowizję w postaci tokenu ARI10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *