Najważniejsze newsy tygodnia #213 min. czytania

Ostatnie dni stały pod znakiem spadków i ich odreagowania. Co zaś działo się w sferze newsów?

KNF (ponownie!) ostrzega przed firmami z rynku kryptowalut

Zacznijmy od polskiego poletka. Krajowe media piszące o blockchainie zauważają, że kilkanaście dni temu, 10 czerwca, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała nowy komunikat dot. kryptowalut. Ostrzega w nim wszystkie podmioty jej podległe przed współpracą z firmami, które zajmują się cyfrowymi walutami. Zwraca uwagę, że blockchainowe coiny umożliwiają anonimowe płatności, co dziś – w dobie istnej wojny ekonomicznej z Rosją – ma szczególne znaczenie.

KNF oczekuje, aby w przypadku braku możliwości wykluczenia istnienia powiązań tych podmiotów z Federacją Rosyjską lub Republiką Białorusi albo też z transakcjami realizowanymi w imieniu lub na rzecz osób powiązanych z tymi państwami, obowiązane podmioty nadzorowane decydowały o zakończeniu lub niepodejmowaniu współpracy

– czytamy w opublikowanym dokumencie.

Źródło: KNF

Iran uderza w kryptowalutowe kopalnie

Władze Iranu ogłosiły, że odetną od energii elektrycznej wszystkich „legalnych” górników kryptowalut. Powód? Zbliżające się lato i zwiększony popyt na prąd. W praktyce chodzi o utrudnienie działalności aż 118 kopalniom bitcoinów, które są zlokalizowane w kraju.

Powyższe w wywiadzie dla państwowej telewizji potwierdził Mostafa Rajabi Mashhadi, rzecznik irańskiego sektora energetycznego. Powiedział, że już od 22 czerwca państwo przestanie dostarczać energię elektryczną do wszystkich licencjonowanych firm kopiących cyfrowe waluty.

Źródło: Bloomberg

Visa oferuje kryptowalutowe karty płatnicze

Visa nie po raz pierwszy pokazuje, że jest firmą otwartą na kryptowaluty. Poinformowała właśnie o planowanym wprowadzeniu na rynek w Ameryce Łacińskiej serii kart obsługujących cyfrowe waluty. To produkt, który powstał w wyniku współpracy z Lemon Cash i Satoshi Tango (karty w Argentynie) oraz Crypto.com, Alterbank i Zro Bank (w Brazylii).

Posiadacze nowych kart Visa będą mogli płacić za zakupy w kryptowalutach oraz nabywać je w każdym miejscu, gdzie akceptowane są karty firmy. Dodatkowo będą mieli możliwość otrzymywania cashbacku za dokonywanie zakupów w bitcoinie.

Romina Seltzer, obecna wiceprezes ds. produktów i innowacji w firmie Visa na terenie Ameryki Łacińskiej i Karaibów, skomentowała najnowsze plany firmy w następujących słowach:

„Ekosystem kryptowalut stale się rozwija w tym regionie dzięki zwiększonym inwestycjom, większej adopcji konsumentów i powiększającej się liczbie przypadków używania kryptowalut, a my będziemy nadal będziemy ulepszać naszą strategię kreowania przyszłości kryptowalut i płatności dla naszych klientów, partnerów i konsumentów.”

Źródło: bitcoin.com

Rosja planuje zastąpić SWIFT blockchainową platformą

Rosja – zapewne w wyniku tego, co dzieje się w efekcie wybuchu wojny na Ukrainie – planuje uniezależnić się od zachodnich systemów płatniczych. Dlatego też przygotowała własną platformę płatniczą, która została oparta na blockchainie. Ta ma być alternatywą do SWIFT.

Nowy system płatniczy daje Rosji możliwość przeprowadzania międzynarodowych transakcji w rublach, głównie w handlu międzynarodowym. Może więc pomóc obejść zachodnie sankcje, które zostały nałożone na kraj w wyniku ataku na Ukrainę w lutym 2022 r.

Platforma została nazwana oficjalnie CELLS. To projekt Nowosybirskiego Instytutu Systemów Oprogramowania (NIPS), który jest ściśle powiązany z Grupą Rostec. Jej struktura została oparta o system rozproszonej księgi rozrachunkowej.

Jak podaje Grupa Rostec w swoim oświadczeniu, poza przeprowadzaniem międzynarodowych transakcji, CELLS oferuje swoim klientom opcje stworzenia własnych cyfrowych portfeli do przechowywania kryptowalut.

Źródło: Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *