Najważniejsze newsy tygodnia #303 min. czytania

Zgodnie z naszą tradycją, raz w tygodniu prezentujemy podsumowanie najciekawszych newsów ze świata kryptowalut. Co więc tym razem miało miejsce w branży blockchaina?

Opłaty transakcyjne bitcoina na rekordowo niskim poziomie

Opłaty transakcyjne w sieci bitcoina są obecnie na niemal rekordowo niskim poziomie. Średnia opłata wynosi niecałego dolara – dokładnie: 0,82 USD. To najmniej od czerwca 2020 r.

Skąd taki spadek? Zapewne złożyło się na to parę czynników. Wśród nich jest ogólnie mniejsze zainteresowanie kryptowalutami w gronie inwestorów i użytkowników.

Źródło: bitinfocharts.com

Ethereum z problemami

W połowie września br. czeka nas The Merge, czyli zmiana algorytmu emisji ETH w sieci Ethereum. Okazuje się jednak, że na niemal ostatniej prostej wykryto poważny błąd.

Péter Szilágyi, jeden z programistów, którzy pracują nad Ethereum, napisał na Twitterze, że znalazł błąd, który mógł doprowadzić do poważnych problemów w sieci. Dodał, że problem może dotknąć te osoby, które korzystają z wersji 1.10.22 oprogramowania Ethereum. Chodziło o ryzyko utraty danych.

Wiemy już jednak, że błąd został naprawiony. Oznacza to, że najprawdopodobniej ok. 15 września Ethereum przejdzie na nowy model potwierdzania nowych bloków w sieci – Proof-of-Stake w miejsce Proof-of-Work. W praktyce może to w dłuższym okresie doprowadzić do znacznego skoku kursu ETH. Zmiana będzie bowiem implikowała zmniejszenie się podaży etheru, który jest w obiegu.

Źródło: Twitter

Ethermine nie będzie już kopało etheru

Skoro jesteśmy przy temacie Ethereum, warto dodać, że największy mining pool projektu – Ethermine – potwierdził, że po The Merge przestaje kopać ether.

Faza kopania w Ethereum zakończy się 15 września 2022 r. Po tej dacie nie będzie już możliwe kopanie etheru w sieci Ethereum za pomocą kart graficznych (GPU) lub ASIC

– wyjaśniło Ethermine.

Jak dalej dodano:

Dokładny licznik czasu będzie dostępny w panelu górnika. Możesz kontynuować kopanie etheru, aż odliczanie osiągnie zero.

To ważna informacja, bowiem część górników ETH chce przygotować fork – ETHW. Ma być to nowa/stara wersje etheru, którą nadal będzie można – obok Ethereum Classic – kopać za pomocą koparek. O tym, czy nowa kryptowaluta powstanie, zadecydują jednak obecni górnicy. Brak wsparcia dla inicjatywy ze strony Ethermine jest dla niej mocnym ciosem.

Źródło: Ethermine

Dwie sieci handlowe na Ukrainie akceptują kryptowaluty

Wojna na Ukrainie pokazała tamtejszym władzom, że cyfrowe waluty można wykorzystać m.in. w zbiórkach charytatywnych. Wraz z tym rośnie teraz adopcja kryptowalut w codziennych płatnościach.

Techno Їzhak i Stylus, dwie sieci sprzedaży detalicznej na Ukrainie, akceptują teraz kryptowaluty. Oznacza to, że będzie można nimi płacić w aż 100 sklepach.

Wszystko jest możliwe dzięki współpracy z Whitepay. Prezes firmy, Gleb Udovichenko, powiedział mediom, że partnerstwo obu sieci z jego firmą dodatkowo wzmacnia adopcję cyfrowych walut na Ukrainie.

– Zapewniamy kupującym więcej opcji korzystania z ich aktywów kryptowalutowych – stwierdził.

Źródło: obozrevatel.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *