Arbitraż na rynku kryptowalut, czyli wykorzystanie różnicy cen4 min. czytania

arbitraż na rynku kryptowalut

Kupuj tanio na jednej giełdzie i sprzedawaj drogo na innej

Strategia tradingu arbitrażowego (lub arbitrażu cenowego) jest powszechnie znana na rynkach finansowych i zakłada wykorzystywanie różnic kursowych pomiędzy różnymi rynkami. W przypadku bitcoina i innych kryptowalut jej prowadzenie jest o wiele łatwiejsze ze względu na decentralizację handlu i niezależne wyceny poszczególnych giełd, kantorów oraz portfeli online.

·   Skuteczny arbitraż kryptowalutowy ma miejsce w momencie, gdy przykładowo bitcoina uda się kupić taniej na jednej giełdzie i sprzedać drożej na innej.

·   Najczęściej spora różnica pomiędzy cenami BTC występuje w Korei Południowej i nazywana jest „premią Kimchi” („Kimchi premium”).

·   Im płynniejsze rynki, tym wahania cen na poszczególnych giełdach stają się mniejsze. M.in. dlatego na arbitrażu zarabiają głównie posiadacze największych portfeli (wykorzystujący efekt skali).

Arbitraż cenowy na rynku kryptowalut. Czym jest?

Stosowanie arbitrażu cenowego zakłada kupowanie danego aktywa na jednym rynku i jego sprzedaż na innym rynku w celu generowania zysku. Działa tutaj zasada: „kupuj tanio i sprzedawaj drogo”, wykorzystująca jednocześnie różnice w wycenie tego samego aktywa pomiędzy poszczególnymi rynkami.

Można to łatwo zobrazować posługując się prostym przykładem. Wyobraź sobie sytuację, że udajesz się na targ w miejscowości A, gdzie dokonujesz zakupu 10 kilogramów ziemniaków, w cenie 3 zł za kilogram. Następnie udajesz się do miejscowości B, gdzie na innym targu sprzedajesz zakupione ziemniaki, jednak już po cenie 4 zł za kilogram. Powstała w ten sposób różnica 10 złotych jest osiągniętym przez Ciebie zyskiem.

Teraz sytuację tę przenieśmy do świata kryptowalut, ziemniaki zastąpmy bitcoinami, a miejscowości różnymi giełdami cyfrowych aktywów. Schemat działania jest niemal identyczny. W grę wchodzą jednak o wiele krótsze okresy czasowe, przez co traderzy muszą działać sprawnie. Okno zyskowności arbitrażu jest zazwyczaj bardzo wąskie, a najwięcej okazji pojawia się przy pewnych zaburzeniach rynkowych, lokalnych okresach ograniczonej płynności lub przy dynamicznych wzrostach cen danego aktywa cyfrowego.

Istnieje wiele typów strategii arbitrażowych

Najpopularniejsze strategie opisano poniżej:

·   Arbitraż giełdowy — najpowszechniejszy rodzaj arbitrażu. Gdy przykładowo na giełdzie Binance bitcoin jest tańszy, a na giełdzie Kraken droższy, to inwestor będzie chciał kupić BTC na tej pierwszej, a sprzedać go na drugiej, zarabiając na różnicy kursowej.

·   Arbitraż stawek finansowania — ten rodzaj arbitrażu stosuje się na rynku instrumentów pochodnych na kryptowaluty. Gdy trader kupuje cyfrowe aktywo może zabezpieczyć jego ruch cenowy za pomocą kontraktu terminowego na ten sam instrument, gdy stopa finansowania jest niższa niż koszt samego zakupu kryptowaluty. Dotyczy to sytuacji, gdy jednocześnie kupujesz bitcoina oraz kontrakt futures na bitcoina zakładający spadki.

·   Trójkątny arbitraż — znany na rynku tradycyjnych walut sprawdza się również na rynku kryptowalut. Jeżeli inwestor zauważa, że pomiędzy kursami wymian trzech różnych cyfrowych aktywów występują duże różnice cenowe, wymienia je w ramach specyficznej pętli.

Czy wiesz, że…

Arbitraż uważa się za relatywnie bezpieczną strategię cenową. Jednak w jego przypadku również istnieją pewne ryzyka, między innymi zbyt późnego wykonania transakcji lub jej likwidacji w przypadku zbyt niskiej płynności.

Premia Kimchi, czyli przykład koreańskiego arbitrażu cenowego

Jeżeli zastanawiasz się, jak spora może być różnica w wycenie bitcoinów pomiędzy poszczególnymi giełdami, to odpowiedź jest prosta: bardzo duża. Przykładem jest „premia Kimchi” czyli wyższa cena BTC na giełdach koreańskich w porównaniu na przykład do giełd europejskich. Gdy ta pojawia się na rynku, jest byczym sygnałem i oznacza, że zapotrzebowanie na bitcoina w tej części świata przewyższa dostępną podaż.

Nazwa bierze się od „kimchi” — tradycyjnego dania kuchni koreańskiej, które składa się z kiszonych lub sfermentowanych warzyw, głównie kapusty pekińskiej, rzepy i ogórka.

Przykładowo pod koniec marca 2021 roku premia ta wynosiła ponad 6%. Oznaczało to, że na giełdach koreańskich bitcoin był średnio o 6% droższy niż na giełdach w innych częściach świata. Przykładowo w 2017 roku premia sięgała nawet 20% i utrzymywała się przed dłuższy czas.

Istnieje jednak istotny problem. Koreańskie giełdy kryptowalut ze względu na obowiązujące przepisy od kilku lat nie akceptują zagranicznych inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *