Bitcoin i hardfork – czym są twarde podziały sieci?3 min. czytania

Od momentu powstania bitcoin dzielił się już kilkukrotnie. W artykule piszemy, kiedy i jak dochodzi do podziałów.

Hardfork to termin oznaczający radykalną zmianę protokołu sieci. Tak radykalną, że nie jest ona spójna z wcześniejszą wersją protokołu i prowadzi do sytuacji, w której w pewnym sensie blockchain zaczyna się od nowa. Często prowadzi to również do wyodrębnienia nowej kryptowaluty, tak jak miało to miejsce np. w przypadku bitcoina i bitcoin casha. Taka zmiana może nastąpić przy ogólnej zgodzie społeczności, kiedy wszyscy uczestnicy sieci zdecydują się przejść na nowszą wersję protokołu. Najczęściej jednak prowadzi do podziałów i kończy się uruchomieniem drugiego blockchain – na nowych zasadach, działającego równolegle z pierwszym.

  • Forki mają miejsce zawsze, gdy aktualizowany jest protokół sieci blockchain.
  • Nie każdy fork przekształca się w hardfork.
  • Jeśli nie wszyscy uczestnicy zaakceptują zmiany i zechcą utrzymać starą „ścieżkę”, wtedy blockchain rozwidla się na stałe.
  • Przykładem jest podział BTC i wydzielenie BCH, a następnie dalszy podział BCH i wydzielenie BSV.

Czym jest hardfork na rynku kryptowalut?

Hardfork ma miejsce, gdy nody (węzły) najnowszej wersji łańcucha blokowego nie akceptują już starszej wersji tego łańcucha. To powoduje trwałe odejście od poprzedniego blockchaina. Dodanie nowej reguły do kodu, która nie jest wstecznie kompatybilna, zasadniczo tworzy twarde rozgałęzienie (rozwidlenie) łańcucha, czyli hardfork: jedna ścieżka podąża za nowym łańcuchem, a druga kontynuuje starą ścieżkę.

Podział sieci blockchain może występować właściwie w zdecydowanej większości projektów kryptowalutowych, nie tylko w bitcoinie, np. w sieci Ethereum i innych. Dzieje się tak, ponieważ blockchainy i cyfrowe aktywa działają na podobnych zasadach.

Czy wiesz, że…
Oprócz Bitcoin Cash i Bitcoin SV, protokół BTC był rozwidlił się na wiele innych forków, np. na Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Zcash, Qtum, Peercoina i wielu mniej popularnych.

Bitcoin Cash, czyli fork sieci bitcoin

Jednym z najpopularniejszych przykładów podziału sieci kryptowalutowej jest wydzielanie w 2017 roku Bitcoin Casha (BCH) z oryginalnego protokołu BTC. Część społeczności uznała wtedy, że rosnąca liczba transakcji w sieci BTC wymaga zwiększenia maksymalnej ilości danych w pojedynczym bloku, aby mieścił w sobie zapis większej liczby realizowanych płatności. Pomysłowi sprzeciwili się przedstawiciele społeczności sugerując, że zasady działania protokołu dotyczące rozmiaru bloku powinny pozostać takie jak wcześniej, ponieważ proponowane zmiany zagrażają fundamentalnym cechom protokołu, a dokładnie decentralizacji, bezpieczeństwa i odporności na cenzurę.

W efekcie doszło ostatecznie do podziału sieci (czy też jej aktualizacji), w ramach którego powstała nowa kryptowaluta – Bitcoin Cash. Każdy dotychczasowy posiadacz BTC otrzymał taką samą liczbę BCH na swój portfel. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma aktywami to różna wielkość bloków w ramach łańcucha.

Aktywiści stojący za projektem BCH jednak nie utrzymali długo konsensusu i już rok później doszło do kolejnego podziału sieci. Dwa obozy biły się o dominację nad głównym łańcuchem i utrzymanie nazwy Bitcoin Cash. Ostatecznie powstała kolejna osobna kryptowaluta, która przyjęła nazwę Bitcoin SV (BSV). Nazwa odnosiła się do oryginalnej wizji Satoshiego Nakamoto, twórcy bitcoina (SV to skrót od Satoshi’s Vision). Po kilku latach funkcjonowania tych trzech projektów z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że rynek i użytkownicy zagłosowali za wizją bitcoina z mniejszymi blokami i skalowaniem transakcji na wyższych warstwach (np. Lightning Network).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *