Bitcoin. Kiedy koniec emisji nowych BTC?2 min. czytania

Idea sieci najstarszej kryptowaluty zakłada, że wyemitowana zostać może skończona, z góry określona liczba pojedynczych monet. Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, ustalił tę wartość na poziomie 21 milionów BTC. W momencie, gdy wykopany zostanie ostatni Bitcoin, górnicy przestaną otrzymywać nagrodę za wydobycie kolejnego bloku, a ich przychód stanowić będą jedynie prowizje od rozliczania transakcji. Po ponad 10 latach od powstania BTC na rynku znajduje się około 18 milionów monet. Czy jesteśmy w stanie określić, kiedy uda się wydobyć pozostałe 3 miliony?

18,5 mln Bitcoinów trafiło na rynek. Ostatni zostanie wykopany w… 2140?

Chociaż zdecydowana większość Bitcoinów trafiła już na rynek, to nie oznacza to, że w najbliższej przyszłości cała pula podaży BTC zostanie wyczerpana. Od początku istnienia sieci (2009 roku) co około cztery lata miejsce ma halving, czyli ograniczenie o połowę wysokości nagrody za wydobyty blok, którą otrzymują górnicy.

Halving następuje co 210 tysięcy wydobytych bloków, a na początku nagroda za pojedynczy z nich wynosiła 50 Bitcoinów. Od halvingu z 2020 roku jest to już zaledwie 6,25 BTC na blok, a średnio co cztery lata wartość ta będzie się dalej zmniejszać. W 2024 nagroda za blok wyniesie więc 3,125 BTC, a w 2028 niespełna 1,6 BTC. Dodając do tego rosnącą trudność wydobycia, z każdym rokiem na rynek trafiało będzie mniej Bitcoinów, a według obecnych szacunków na wydobycie ostatniego z BTC trzeba będzie poczekać jeszcze 120 lat, do 2140 roku.

Zanim sieć BTC osiągnie pełną podaż i wydobytych zostanie 21 milionów monet, rynek czeka jeszcze około 30 halvingów. Po wykopaniu wszystkich monet praca górników ulegnie transformacji: będą oni mogli czerpać zyski tylko i wyłącznie z niewielkich prowizji transakcyjnych, które płacą użytkownicy przy transferze BTC.

Wykres pokazuje jak na przestrzeni lat zmieniało się tempo emisji nowych Bitcoinów

Bitcoin: nadal 2,5 miliona BTC czeka na wydobycie

Chociaż zdecydowana większość BTC trafiła już na rynek, to na wydobycie czeka nadal 2,5 miliona monet. Należy jednocześnie zauważyć, że według obecnych estymacji, około 3-4 miliony do tej pory wykopanych BTC mogło przepaść na zawsze – szczególnie wraz ze starym sprzętem komputerowym i zapomnianymi hasłami z pierwszych lat rozwoju sieci.

Bitcoin istnieje dopiero od 10 lat, a przed sobą ma jeszcze 120 lat (szacunkowo) rozwoju do osiągnięcia pełnej podaży. Jeżeli obawiasz się więc, że może być zbyt późno, aby zaangażować się w tym projekt, to nie powinieneś. Rynek BTC dopiero się rozwija i cały czas pokazuje dobre okazje dołączenia do swojego wzrostowego trendu.

Zakup bitcoin wciąż jest możliwy, więc skorzystaj z okazji, dopóki jest dostępny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *