Bitcoin vs dolar4 min. czytania

Najważniejsze aktywo rynku kryptowalut, Bitcoin, i najważniejsza oraz największa waluta w światowym obrocie, dolar amerykański. Tym razem w „Serii VS” przeciwstawiamy sobie nie dwie kryptowaluty, a kryptowalutę oraz tradycyjny środek płatniczy, chcąc pokazać główne podobieństwa oraz różnice, które pomiędzy nimi występują. Pojedynek Bitcoin vs Dolar czas zacząć!

Bitcoin vs dolar – jakie są główne podobieństwa i różnice

Źródło: Bitcoin.org, Rezerwa Federalna, stan na grudzień 2019 roku

Historia Bitcoina rozpoczyna się na początku 2009 roku, natomiast dolara amerykańskiego w końcówce XVIII wieku. Pod względem metryki oba walory dzieli więc ogromna przepaść, w tym wpisie chcemy Ci jednak udowodnić, że mogą być sobie bardzo bliskie.

Na poniższym wykresie zaprezentowano jak zmieniała się wartość dolara (w stosunku do ważonego koszyka głównych walut, w tym euro i funta) oraz jak wyglądała fluktuacja cen Bitcoina (którego wycena podobnie jak wielu innych światowych aktywów podawana jest w stosunku do USD):

Indeks dolara (na czarno) i Bitcoin (na żółto) porównane na wykresie miesięcznym zmiany cen, źródło: Tradingview.com

Chociaż na pierwszy rzut oka dolar amerykański (USD) i Bitcoin (BTC) nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, to analizując podstawowe funkcje, które powinien spełniać środek płatniczy, to leżą zdecydowanie bliżej siebie niż może się początkowo wydawać. Według definicji encyklopedii ekonomicznej, oficjalny środek płatniczy powinien być (pożądane własności pieniądza):

⦁ Podzielny – zamienialny na mniejsze części (w przypadku dolara jest to cent, w przypadku Bitcoina jest to Satoshi)
⦁ Przenośny – powinien być łatwy w transporcie i transferze
⦁ Wytrzymały i trwały – nie zużywa się i nie traci swojej wartości wraz z czasem
⦁ Bezpieczny – nie może być łatwy w podrobieniu
⦁ Zamienny – każda sztuka pieniądza ma taką samą wartość jak jego odpowiedniki
⦁ Rozpoznawalny – jest powszechnie znanym i akceptowanym środkiem transakcji
⦁ Akceptowalny – obie strony transakcji zgadzają się na jego użycie

Dolar będący oficjalnym środkiem płatniczym rządu Stanów Zjednoczonych spełnia wszystkie z powyższych wymogów, realizuje je jednak również Bitcoin. Jedyną różnicę stanowi fakt decentralizacji najstarszej z kryptowalut (nikt nie trzyma nad nim odgórnej pieczy) oraz brak emisji kontrolowanej przez rząd danego państwa (ponownie centralizacja). Politycy i urzędnicy na całym świecie twierdzą że fakt niezależności od centralnej jednostki emisyjnej (którą w USA jest Rezerwa Federalna) nie pozwala przypisywać Bitcoinowi cech pełnoprawnego pieniądza i środka płatniczego. Z punktu widzenia funkcji transakcyjnej, obrachunkowej, płatniczej i tezauryzacyjnej (środek przechowywania wartości) Bitcoin oraz dolar tak naprawdę niczym się od siebie jednak nie różnią.

Dolar światową walutą rezerw, Bitcoin rezerwą cyfrową?

W zestawieniu Dolar vs Bitcoin, amerykańska waluta niezaprzeczalnie jest istotniejszą na światowych rynkach odpowiadając za większość międzynarodowego handlu i obrotu, stanowiąc jednocześnie jedną z podstawowych walut rezerw banków centralnych na wszystkich kontynentach.

Podobną rolę wśród społeczności kryptowalut pełni jednak Bitcoin, co jedynie potwierdza, że pomiędzy tradycyjnym i cyfrowym środkiem płatności nie ma aż tak wielu różnic. BTC to zazwyczaj pierwszy wybór początkujących inwestorów kryptowalutowych, to za niego można kupować inne tokeny i cyfrowe aktywa i to właśnie on służy zazwyczaj do przechowywania wartości w czasach większej zmienności altcoinów, pełniąc niejako rolę kryptowalutowej bezpiecznej przystani, za którą przez niektórych na tradycyjnych rynkach uważany jest dolar amerykański.

Nie przez przypadek więc Bitcoin nazywany jest nowym, cyfrowym dolarem, mogącym stać się oficjalną walutą czwartej rewolucji przemysłowej, której świat zdaniem badaczy już wkrótce może być świadkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *