Mieszarka bitcoinów: większa anonimowość transakcji BTC3 min. czytania

Usługa bitcoin mixer zwiększa prywatność przelewów realizowanych w bitcoinach

Jednym z podstawowych założeń kryptowalut jest przekonanie, że korzystanie z nich zapewnia nadawcy lub odbiorcy transakcji pełną anonimowość, jednak w przypadku bitcoina (BTC) oraz wielu innych cyfrowych aktywów nie jest to do końca prawdą. Bitcoina opisuje się jako pseudo-anonimowego, gdyż identyfikacja źródła pochodzenia transakcji nie jest niemożliwa. Problem ten mają rozwiązywać tak zwane „mieszarki bitcoinów” (z angielskiego bitcoin mixers), które poprzez szereg operacji znacznie utrudniają zlokalizowanie pierwotnego nadawcy lub odbiorcy kryptowalutowego transferu.

  • Chociaż uważa się, że bitcoiny gwarantują anonimowość, to dotarcie do źródła transakcji jest łatwiejsze niż może się wydawać.
  • Problem niepełnej anonimowości transakcji BTC rozwiązują mieszarki, które tuszują i maskują pierwotne źródło pochodzenia środków.
  • Związane jest z tym jednak ryzyko prania brudnych pieniędzy.

Bitcoin mixer, czyli jak działa mieszarka bitcoinów

Każda pojedyncza transakcja w ramach bitcoina jest powiązana z adresami sieci blockchain, będąc widoczną i transparentną, pozostając tam na zawsze. Chociaż agencje rządowe nie mogą ustalić adresu IP lub danych osobowych na podstawie adresu transakcji, monety te zazwyczaj są wykorzystywane do płatności za produkty lub usługi. To jest ślad, który prowadzi z powrotem do nadawcy i odbiorcy.

Chcąc chronić się przed tym i zachować pełniejszą anonimowość i prywatność, użytkownicy korzystają z usług mieszania (lub miksowania) kryptowalut. Istnieje wiele popularnych i scentralizowanych rozwiązań tego typu, na rynku działają jednak również mieszarki, które wykorzystywane są przez oszustów i złodziei do prania pieniędzy lub zatarcia śladów swojej nielegalnej działalności.

Schemat obrazujący jak działa mieszarka bitcoinów. Źródło: Opracowanie własne

Mieszarka to rodzaj platformy, która zakoduje wiele przepływów transakcji kryptowalutowych podatnych na identyfikację. Przechodząc przez proces mieszania, zwiększa się prywatność każdej transakcji w grupie. Aktywność pojedynczego klucza publicznego w sieci Bitcoin staje się jednocześnie trudniejsza w monitorowaniu.

Aby to zadziałało, właściciel konta najpierw wysyła kryptowalutę do dostawcy usługi mieszania, który łączy ją z innymi przelewami otrzymanymi w określonym czasie. Tak zakodowany zapis transakcji kryptowalutowych jest następnie przekazywany na adresy docelowe wszystkich kryptowalut zgromadzonych w rejestrze. W ten sposób nie ma żadnej nici łączącej pomiędzy pierwotnym nadawcą a odbiorcą. Kwota kryptowaluty jest dobierana losowo, tak aby transakcja stanowiła wiele drobnych płatności rozciągniętych w długim okresie czasu. Tak jak zaznaczono na powyższej grafice, bitcoin mixer pobiera prowizję za wykonaną usługę.

Czy wiesz, że…

W kwietniu 2021 roku śledczy z USA zatrzymali domniemanego operatora mieszarki bitcoinów, która miała wyprać ponoć 330 milionów dolarów. Na przestrzeni ostatnich lat Bitcoin Fog zapewnił anonimowość oszustom piorącym pieniądze, a samego oskarżonego, Romana Sterlingova, powiązano między innymi z operacjami nieistniejącej już giełdy Mt. Gox.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *