Kiedy zostanie wykopany ostatni BTC?4 min. czytania

Łączna pula bitcoinów jest ograniczona i wynosi 21 mln wirtualnych monet.

Bitcoina bardzo często porównuje się do złota. Jednym z powodów jest fakt, że zarówno w przypadku cyfrowej waluty jak i metalu szlachetnego ich pula jest ograniczona oraz skończona. Tak samo jak górnicy wydobędą kiedyś ostatnią grudkę złota, tak samo „wydobyty” zostanie ostatni BTC. Według obecnych obliczeń nastąpi to jednak dopiero za ponad 100 lat.

  • Zgodnie z założeniami sieci, bitcoin posiada ograniczoną podaż: na rynek trafić może maksymalnie 21 milionów BTC i ani jednego więcej.
  • Obecne wyliczenia podają, że ostatni bitcoin zostanie wykopany w 2140 roku.
  • Rolą górników będzie już tylko utrzymanie płynności sieci i nie będą oni otrzymywali nagrody za wydobycie nowych bloków, a jedynie prowizje od przetworzonych transakcji.

Ograniczona podaż bitcoinów, czyli deflacyjny charakter sieci BTC

W momencie publikacji tego artykułu do wydobycia zostało 2,4 miliona z puli wszystkich 21 milionów bitcoinów, które trafią kiedykolwiek na rynek. Chociaż w przeciągu 12 lat od powstania sieci BTC w obiegu znalazło się już 18,6 mln wszystkich wirtualnych monet, to na wydobycie pozostałej części poczekać trzeba będzie aż 120 lat.

Tak wynika z obecnych wyliczeń sugerujących, że ostatni bitcoin zostanie wydobyty po 2140 roku. Jest to kolejna zasada zapisana w kodzie źródłowym BTC, która mówi, że z upływem czasu trudność kopania zwiększa się oraz liczba bitcoinów trafiających na rynek z każdym nowym blokiem jest ograniczana.

Obecnie każdy nowy wydobyty blok dodaje do puli 6,25 nowych bitcoinów, co pozwala na wydobycie 900 BTC dziennie. Co cztery lata wysokość nagrody za wydobycie bloku zmniejsza się o połowę, przez co w 2024 roku wyniesie 3,125, w roku 2028 – 1,5625, a w 2032 r. – 0,78125 i tak dalej. Zmniejszającą się podaż BTC na dobrze obrazuje poniższy wykres:

Źródło: www.buybitcoinworldwide.com

Raz wykopany bitcoin nie może zostać zniszczony, może jednak zostać zgubiony. Według obecnych szacunków około 3 – 4 milionów BTC wykopanych przez ponad dekadę zostało trwale utraconych przez użytkowników. Najczęstszymi przyczynami utraty bitcoinów zapomnienie lub zgubienie haseł, kluczy prywatnych lub po prostu pozbycie się dysków lub komputerów, na których zapisane były bitcoiny użytkowników. To był  powszechny problemem, gdy BTC był jeszcze tylko niszową walutą wąskiego grona internetowych entuzjastów.

Czy wiesz, że…
Ograniczona podaż BTC oznacza, że jako waluta posiada on charakter deflacyjny, tak jak złoto. Odróżnia to bitcoina od tradycyjnych walut takich jak dolary i złotówki. Waluty te mają charakter inflacyjny, tzn. tracą na wartości w czasie w wyniku, np. zwiększenia ich podaży rynkowej przez dodruk kolejnych banknotów i monet.

Co stanie się z bitcoinem, gdy górnicy wydobędą ostatniego BTC?

Odpowiedzialnymi za utrzymanie sieci BTC są górnicy wydobywający bitcoiny. W zamian za udostępnianie mocy obliczeniowej swoich komputerów otrzymują wypłacaną w BTC nagrodę za wydobycie kolejnych bloków. Dodatkowo do górników trafia też prowizja za potwierdzanie poprawności i autentyczności transakcji w sieci bitcoin. Gdy jednak na rynek trafi ostatni BTC, wtedy jedynym wynagrodzeniem górników będą prowizje od transakcji.

Pojawiają się teorie, że w 2140 roku może dojść do załamania rynku bitcoina, ponieważ górnikom nie będzie się opłacało wydobywanie kryptowaluty. Ich podstawą jest założenie, że jeszcze zanim wykopane zostaną wszystkie bitcoiny, BTC stanie się już powszechnym środkiem płatniczym, a zatem transakcji wymagających akceptacji będzie o wiele więcej, niż obecnie. W związku z tym praca górników za same prowizje od zaakceptowanych transakcji nadal będzie opłacalna. Co więcej, kolejne ponad 100 lat może wiele zmienić, np. mogą powstać nowe inicjatywy zachęcające górników do utrzymywania stabilności sieci.

Warto już teraz zainteresować się tym, jak kupić bitcoin, zanim ostatni BTC zostanie wykopany przez górników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *