Boty na rynku kryptowalut4 min. czytania

boty na rynku kryptowalut

W ostatnich latach rynek kryptowaluty bitcoin (BTC) i innych kryptowalut (tzw. altcoinów) bardzo się rozwinął. Stał się kolejną przestrzenią, która przyciąga profesjonalnych traderów. Ci używają do handlu kryptowalutami różnych rodzajów botów, które ułatwiają zawieranie częstych i szybkich transakcji na giełdach z cyfrowymi walutami. Czym są wspomniane boty? Jakie mają zalety i wady? I jaki mają wpływ na rynek? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

  • Na rynku kryptowalut popularnym narzędziem do handlu na giełdach są boty. 
  • Pod pojęciem bota rozumiemy programy komputerowe, które pomagają nam w handlu — dokonują kupna i sprzedaży cyfrowych walut takich jak np. bitcoin, w czasie gdy my możemy robić coś zupełnie innego. 
  • Zaletą każdego bota jest to, że w przeciwieństwie od człowieka nie odczuwa on emocji, stąd handel na rynku kryptowalut za pomocą takich programów może okazać się skuteczniejszy.
  • Prawidłowe działanie botów jest jednak uzależnione od wprowadzonych przez nas ustawień. Inwestor kryptowalut, który posiada mniejsze doświadczenie, w czasie programowania botów może popełnić błędy, które sprawią, że ostatecznie straci on swoje środki zamiast zarobić.

Czym są boty tradingowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są boty tradingowe. To po prostu programy komputerowe, które w imieniu użytkownika handlują papierami wartościowymi lub kryptowalutami na giełdzie. Innymi słowy, dokonują transakcji kupna i sprzedaży bez ingerencji człowieka. Trader może więc spać lub iść do pracy, a boty w tym czasie obracają jego środkami na rynku. Boty mogą działać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Plusów takiego rozwiązania jest jednak znacznie więcej.

Zalety handlu kryptowalutami za pomocą botów

Zalety botów są oczywiste. Umożliwiają one dokonywanie transakcji na rynku kryptowalut bez emocji. Bowiem, jak wie każdy inwestor, to właśnie ludzkie emocje są czymś najgroźniejszym dla graczy na giełdzie. Wykorzystanie bota jest więc świetnym rozwiązaniem dla każdego użytkownika giełdy kryptowalut, który nie chce przeżywać zbytniego stresu związanego z inwestowaniem. 

To jednak nie wszystko. Rynek kryptowalut podlega dziś wysokiej zmienności. Nierzadko wahania kursu takiej waluty jak bitcoin są na tyle duże i następują tak nagle, że odpowiednio szybko reagować mogą tylko boty.

Wady handlu za pomocą botów

Powyższe nie oznacza jednak, że boty są czymś idealnym i pozbawionym wad. Przede wszystkim należy pamiętać, że działanie każdego bota jest uzależnione od danych, które zostały wprowadzone przez użytkownika. Jeśli ten nie ma dużego doświadczenia na rynku, może ustawić tego typu program do handlu w niewłaściwy sposób. Należy zawsze pamiętać, że boty nie myślą za inwestora. Działają tak, jak człowiek je “wyreguluje”. Niewłaściwe ustawienia mogą zaś sprawić, że stracimy nasze pieniądze i kryptowaluty.

Czy wiesz, że…

Najsłynniejszym botem na rynku kryptowalut był bot Willy. 

Świat usłyszał o kryptowalucie bitcoin z wielu powodów i przy różnych okazjach. Niestety także wtedy, gdy upadła jedna z największych platform do handlu z tego rynku Mt. Gox. To na niej działał wspomniany bot. Kupował i sprzedawał kryptowaluty. Podbijał tym kurs BTC. Wielu inwestorów twierdzi, że właśnie za pomocą tego programu udało się napędzić bańkę spekulacyjną w 2013 r. Cena bitcoina wzrosła wtedy do 1200 dolarów. Skok kursu nie uchronił jednak Mt. Goxa przed ostatecznym upadkiem, który miał miejsce na początku 2014 r. 

Kryptowaluty a boty wpływ na rynek 

Niestety działanie botów jednocześnie sprawia, że współczesne rynki stają się “odhumanizowane”, co utrudnia codzienne granie na giełdzie żywemu człowiekowi. 

Nierzadko łatwiej przez nie doprowadzić też do reakcji łańcuchowej, której finałem jest krach na giełdzie. Do czegoś takiego doszło np. w marcu 2020 r. W tym czasie obserwowaliśmy spore spadki na niemal wszystkich rynkach, łącznie z metalami szlachetnymi.

Unikać czy korzystać?

Boty są więc interesującym rozwiązaniem, ale dla bardziej doświadczonych traderów. Osoby, które dopiero zaczynają grać na giełdzie, powinny mocno przemyśleć to, czy chcą korzystać z tego typu zaawansowanych rozwiązań. Niosą za sobą wiele ułatwień, z których trzeba jednak umiejętnie korzystać. 

Tego typu zaawansowane narzędzie do tradingu przypominają groźną broń, która jednak nieumiejętnie obsługiwana stanie się zagrożeniem dla samego posiadacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *