Bitcoin Ordinals zwiększa aktywność sieci. Analiza on—chain BTC5 min. czytania
Pojawienie się protokołu Bitcoin Ordinals nie tylko umożliwiło tworzenie NFT bezpośrednio na blockchainie BTC, ale jednocześnie spowodowało, że niektóre wskaźniki aktywności sieci zaczęły rosnąć. Jeden z nich w szczególności! Mowa tutaj o liczbie niezerowych adresów BTC, która osiągnęła historyczne maksima.
- Ordinals spowodował, że na rynku bitcoina rośnie liczba nowych oraz aktywnych adresów.
- Chociaż protokół nie zdobył jeszcze powszechnej adopcji z powodu na wysoką barierę wejścia, to wpływa na zmianę ekosystemu on-chain.
- Od czasu jego wprowadzenia urosła średnia wielkość bloku, a ilość niezerowych adresów BTC osiągnęła nowe maksima.
Protokół Ordinals przebojem podbija sieć BTC
Bitcoin Ordinals przejęły kontrolę nad Web3 – przynajmniej tak się wydaje. Od czasu, gdy inżynier oprogramowania Casey Rodarmor uruchomił protokół 21 stycznia 2022, w przestrzeni zapanowała wrzawa – niektórzy są podekscytowani nową aktualizacją, a inni całkowicie się od niej odcinają.
Każdy Bitcoin jest podzielony na 100 000 000 jednostek zwanych satoshi (lub sats). Nowy protokół Ordinals pozwala ludziom, którzy obsługują węzły bitcoina, podpisać każdy sat danymi, tworząc coś, co nazywa się Ordinals Inscriptions (co można przetłumaczyć jako zapisy na wartościach porządkowych). Te dane mogą zawierać inteligentne kontrakty, co z kolei umożliwia tworzenie NFT. W przybliżeniu, Ordinals to NFT, które można wybić bezpośrednio na blockchainie BTC.
Wzrost aktywności on-chain dzięki Ordinals
Wraz z niedawnym pojawieniem się Ordinals, nastąpił również zauważalny wzrost we wskaźnikach aktywności on-chain i to pomimo stosunkowo niewielkiego wpływu protokołu na całkowitą podaż w ruchu.
Wielkość tą można śledzić za pomocą wskaźnika Realized Cap HOLD Waves. Pozwala zidentyfikować on okresy zwiększonego popytu i duże ilości pieniędzy zmieniające właścicieli – gdy obserwujemy znaczny wzrost powyżej poziomu 1,5%. Podczas ostatniego rajdu odnotowano jedynie niewielki skok, z 0,75% do 1,0%.
Wskazuje to, że podczas gdy aktywność sieciowa wzrasta, nie jest jeszcze skorelowana z dużym „przewartościowaniem” coinów, które zostały nabyte po wyższych lub niższych cenach (tj. niski stopień wolumenu monet zmieniających ręce).
Źródło: Glassnode
Znacznie bardziej godne uwagi są zmiany w liczbie nowych i aktywnych adresów on-chain, które śledzą istotne zmiany w aktywności sieci. Poniższa analiza porównuje miesięczną średnią ruchomą (kolor czerwony) z roczną średnią ruchomą (kolor niebieski) tychże wartości.
Średnia miesięczna liczba nowych adresów dołączających do sieci przekroczyła średnią roczną od momentu kapitulacji spowodowanej bankructwem FTX, co jest byczym znakiem. Wskaźnik odnotował drugi znaczący wzrost w ubiegłym tygodniu, jednak długoterminowa średnia ruchoma pozostaje w trendzie bocznym, co wskazuje, że w długiej perspektywie skok aktywności nie jest jeszcze tak znaczący.
Oridnals spowodował skok krótkoterminowej aktywności w sieci BTC. Źródło: Glassnode
Widać również lekki wzrost w dynamice aktywnych adresów, jednak makroekonomiczny trend boczny pozostaje w dużej mierze nienaruszony.
Większa liczba aktywnych adresów. Źródło: Glassnode
Adresy o niezerowym saldzie z nowym rekordem
Całkowita liczba adresów o niezerowym saldzie osiągnęła natomiast nowy, rekordowy poziom 44,06 mln. Pokazuje to, że nastąpił krótkoterminowy wzrost wykorzystania sieci Bitcoin w ostatnim czasie. Głównym źródłem tej aktywności jest protokół Ordinals, który zamiast przenosić duży wolumen coinów, przenosi większy ładunek danych i nowych aktywnych użytkowników.
Nowe ATH liczby adresów, które posiadają jakiekolwiek kryptowaluty. Źródło: Glassnode
W wyniku tej nowej aktywności, sieć BTC rejestruje nowy popyt na przestrzeń blokową, tworząc presję wzrostową na rynku opłat. Analiza rynku opłat jest dobrym wskaźnikiem wyższego popytu na przestrzeń blokową i ma tendencję do przejawiania się w okresach rosnącego ogólnego popytu. Wpływ protokołu na średni rozmiar bloku jest również znaczący – górny zakres średniego rozmiaru bloku wzrósł ze stałego poziomu 1,5-2,0 MB, do poziomu pomiędzy 3,0-3,5 MB w ciągu ostatniego tygodnia.
Te większe bloki stały się motorem napędowym dyskusji dotyczących możliwego długoterminowego wpływu Ordinals na wielkość blockchaina BTC, czasy synchronizacji węzłów początkowych, zatłoczenie mempoola oraz stan rynku opłat w ujęciu długoterminowym.