Bitcoin po 60 tysięcy dolarów! Wskaźniki on-chain na rekordowych poziomach4 min. czytania

bitcoin kurs i analiza

Bitcoin (BTC) w tym tygodniu wzrósł o ponad 10% i testuje ceny powyżej poziomu 60 000 dolarów, pierwszy raz od listopada 2021 roku. Obecnie najstarszej kryptowalucie brakuje jedynie kilkunastu punktów procentowych, aby ponownie przetestować historyczne maksima sprzed dwóch i pół roku, które rysował poniżej 70 000 dolarów. Spowodowało to, że wiele ważnych wskaźników on-chainowych znalazło się na all-time high (ATH).

  • Zrealizowana kapitalizacja, czyli łączny koszt nabycia wszystkich BTC znajdujących się na rynku porusza się zaledwie 3% od rekordowych wartości.
  • Wolumeny napływu środków na giełdy są również bliskie szczytów, przy czym dominują inwestorzy krótkoterminowi. Sugeruje to stosunkowo silny popyt na spekulację.
  • Otwarte pozycje zarówno na rynku kontraktów terminowych, jak i na rynku opcji również znajdują się blisko rekordowych poziomów. Ci, którzy cały czas liczą na spadki, stracili na derywatach 465 mln dolarów w ciągu ostatnich 30 dni.

Bitcoin nie był tak drogi od 2021 roku

Bitcoina utrzymuje się obecnie powyżej poziomu 57 000 dolarów, kontynuując wzrosty rozpoczęte w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu, czyli na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy, cena BTC rosła o niemal 300%, odbijając od dołków w okolicach 15 000 dolarów.

Ponieważ rynek w dużej mierze znajduje się w stanie niezrealizowanego zysku, rozsądna staje się ocena przyszłych reakcji uczestników rynku. W tym celu możemy zastosować zestaw wskaźników, które oceniają średnią wielkość zrealizowanego zysku lub straty według konkretnej rynkowej grupy.

Wszystkie grupy inwestorów realizują obecnie znaczące zyski, co jest typowe dla rynku wykazującego tendencję wzrostową. Na wykresie zaznaczono również okresy, w których wszystkie trzy warianty SOPR przekroczyły swoją obecną wartość w przeszłości. Widzimy, że są one zbieżne z najbardziej euforyczną fazą hossy w 2017 i 2021 r.

wykres bitcoina
Bitcoin idzie po nowy rekord? Źródło: Tradingview.com

Ogromna aktywność inwestorów na giełdach

Całkowity wolumen wpłat i wypłat dynamicznie rosnąc wraz z aprecjacją bitcoina i innych kryptowalut, osiągając poziom 5,57 mld dolarów w dziennym wolumenie wpływającym i wypływającym z giełd. Dorównując aktywności obserwowanej podczas ATH rynku z listopada 2022 r. (gdy miejsce miała seria ogromnych wypłat wywołanych paniką po upadku FTX).

Możemy zwiększyć szczegółowość powyższej obserwacji, segmentując napływy na giełdy według grup inwestorów. Pozwala to scharakteryzować źródło depozytów. Podział całkowitego wolumenu depozytów giełdowych przedstawia się następująco:

  • Posiadacze krótkoterminowi +2,1 miliarda dolarów
  • Posiadacze długoterminowi +120 milionów dolarów
  • Wolumen między giełdami +354 miliony dolarów

Grupa posiadaczy krótkoterminowych konsekwentnie deponowała ponad 2 mld dolarów dziennie od połowy stycznia, jednocześnie ustanawiając nowy ATH w wysokości 2,46 mld dolarów w zdeponowanym wolumenie ogółem. Podkreśla to wysoki stopień zainteresowania spekulacyjnego w ramach obecnej struktury rynku.

posiadacze BTC
Zainteresowanie spekulacją wśród krótkoterminowych posiadaczy BTC cały czas rośnie. Źródło: Glassnode.com

Kup lub sprzedaj bitcoina w kantorze online Ari10 Exchange.

Przegląd instrumentów pochodnych

Oprócz wzrostu spekulacji widocznego w przepływach on-chain, widzimy również, że rynki instrumentów pochodnych zareagowały podobnie. Łączna wartość otwartych pozycji na rynkach kontraktów terminowych wzrosła do 21 mld dolarów. Przy czym tylko 84 ze 119 dni handlowych (7%) odnotowało wyższą wartość.

Wartość otwartych kontraktów futures denominowanych w USD zbliża się do szczytów obserwowanych w najbardziej euforycznych okresach 2021 r.

Rynki opcji również odnotowały znaczny wzrost do 17,5 mld dolarów. Jest to porównywalne z 21 mld dolarów na rynkach kontraktów terminowych, co jest stosunkowo nowym zjawiskiem od 2023 roku.

Wzrost na rynkach opcji sugeruje, że rynki instrumentów pochodnych Bitcoin stają się coraz bardziej dojrzałe, a inwestorzy, traderzy i górnicy mają teraz głębsze i bardziej płynne opcje zabezpieczania i zarządzania ryzykiem.

Podsumowanie i wnioski po 60 tysiącach na bitcoinie.

Apetyt na ryzyko wśród uczestników rynku powrócił w wielkim stylu. Podkreśla to przyspieszenie napływu kapitału i rosnąca aktywność wśród posiadaczy krótkoterminowych, którzy wpłacają na giełdy ponad 2 mld dolarów dziennie.

Aktywność spekulacyjna jest również obecna w instrumentach pochodnych, przy czym zarówno opcje, jak i kontrakty futures są o krok od ATH. Wydaje się jednak, że wiele pozycji ma charakter kierunkowy. Wielu traderów nadal obstawia przeciwko dominującemu trendowi wzrostowemu (w wyniku czego są likwidowani).

Dołącz do nas na platformie X.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *