Bitcoin powyżej 50 tys. dol. pierwszy raz od 2021 r. 87% posiadaczy BTC siedzi na zyskach6 min. czytania

analiza bitcoin

Bitcoin (BTC) znalazł się powyżej poziomu 50 000 dolarów pierwszy raz od grudnia 2021 roku, co miało spore przełożenie na to, jak wyglądają obecnie wskaźniki analizy on-chain. Inwestorzy zostali w końcu wynagrodzeni za swoją cierpliwość, a liczba monet trzymanych ze stratą drastycznie maleje. Obecnie jest to jedynie 13% łącznej podaży.

  • Posiadacze długoterminowi wydali około 300 tys. BTC od czasu, gdy ich podaż osiągnęła szczyt w listopadzie 2023 roku. Nieco ponad połowa z nich odzwierciedla wolumeny odpływu GBTC.
  • Ponieważ rynek notowany jest na wieloletnich maksimach powyżej 50 tys. dol., wielkość podaży utrzymywanej w stracie maleje, osiągając zaledwie 13% łącznej wartości.
  • Korekta sprzedaży ETF-ów w okresie styczeń-luty ma wiele cech klasycznej „korekty hossy” przez pryzmat posiadaczy krótkoterminowych.

Malejąca ilość osób, które tracą na Bitcoinie

Inwestorzy Bitcoina cieszą się z silnego początku 2024 roku, a rynek BTC osiąga nowe maksima na poziomie 50,2 tys. dolarów. Zwrot od początku roku wynosi niemal 20%. Tylko 141 dni w 2021 r. odnotowało dzienną cenę zamknięcia wyższą niż 50,2 tys. dol., co stanowi zaledwie 2,84% łącznej historii handlu Bitcoinem.

Pamiętaj, że bitcoina możesz kupić na Ari10 Exchange z poziomu aplikacji i wersji desktopowej!

Bitcoin wzrósł również o +130% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i o ponad +207% od minimów z listopada 2022 r., a obecnie notowany jest zaledwie -28,6% poniżej historycznych maksimów. Ponieważ rynek coraz bardziej zbliża się do szczytów z 2021 r., podaż BTC, której koszt przekracza ten poziom, staje się coraz cieńsza. Powoduje to, że większość inwestorów siedzi obecnie na zyskach, zbliżając rynek do kolejnej fazy przejściowej, w której posiadacze długoterminowi zaczynają zdejmować żetony ze stołu (sprzedawać w celi realizacji zysku).

cena bitcoina
Obecna cena Bitcoina jest najwyższa od grudnia 2021. Źródło: Glassnode

Salda posiadaczy długoterminowych skurczyły się

Rynek odnotował znaczny wzrost spekulacji w okresie poprzedzającym zatwierdzenie nowych funduszy ETF w styczniu. W odpowiedzi wielu długoterminowych posiadaczy (LTH) dokonało transakcji na swoich monetach. Czy to w celu realizacji zysków, czy też w celu ponownego zbilansowania udziałów w jednym z nowych produktów ETF.

W sumie saldo podaży LTH zmniejszyło się o około 299,5 tys. BTC od czasu, gdy wskaźnik osiągnął szczyt w listopadzie ubiegłego roku (na poziomie 14,996 mln BTC). Musimy jednak wziąć pod uwagę produkt GBTC, do którego w 2021 r. napłynęło ponad 661 tys. BTC, klasyfikując posiadaną podaż jako „Long-Term Holder”. 

Biorąc pod uwagę, że GBTC doświadczył odpływów o wartości około 151,5 tys. BTC, oznacza to, że pozostałe 148 tys. BTC podaży LTH można przypisać inwestorom długoterminowym wydającym swoje monety. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami Glassnode pokazującymi, że LTH mają tendencję do rozpoczynania dystrybucji, gdy rynek zbliża się do ceny ATH.

Jak rozkłada się podaż Bitcoina w różnych grupach?

W miarę jak rynek maszeruje wyżej, zdecydowana większość BTC przeszła teraz w stan rentowności. W rzeczywistości tylko 13% całkowitej podaży zostało nabyte powyżej 50 tys. dolarów i w związku z tym znajduje się na stracie.

Poniższy wykres przedstawia podział podaży BTC według podstawy kosztowej, po której został nabyty. Widzimy, że zdecydowana większość monet (87%) została nabyta poniżej 48 tys. dol. Z bardzo dużym skupiskiem podaży posiadaczy krótkoterminowych w przedziale od 40 do 45 tys. dol. Posiadacze długoterminowi dominują w tych 13% podaży utrzymywanej ze stratą. Odzwierciedlając „najlepszych nabywców” ze wspomnianych 141 dni handlowych w 2021 roku.

koszt nabycia bitcoina
Tylko 13% wszystkich monet jest obecnie trzymanych na stracie. W grupie tej znajdują się głównie LTH. Źródło: Glassnode

Widzimy, że całkowity wolumen podaży LTH utrzymywanej w stracie wynosi obecnie 777,8 tys. BTC i zmierza w kierunku zerowej granicy wraz ze wzrostem cen. Zaledwie 6,5% łącznej podaży LTH jest zatem utrzymywane w stracie.

Poprzednie przypadki, w których grupa LTH utrzymywała podobny wolumen monet w stracie, odpowiadają wczesnym okresom hossy.

Krótkoterminowy reset

W ostatnim miesiącu pierwszego kwartału kadra rozpoczyna ponownie szerszą ekspansje zagraniczą. J

W przypadku posiadaczy krótkoterminowych (STH) korekta „sprzedaży faktów” po uruchomieniu funduszy ETF spowodowała reset kilku ważnych wskaźników.

Po pierwsze, widzimy, że procent podaży STH w zysku spadł ze szczytowego poziomu około 100%, aby ponownie przetestować swoją średnią wszech czasów wynoszącą 57,5%. Oznacza to, że prawie połowa całej podaży STH doświadczyła spadku cen poniżej ceny nabycia, co stanowi zdaniem Glassnode „zdrową korektę”. 

Procent STH w zysku odbił od historycznych maksimów i wrócił do długoterminowej średniej. Źródło: Glassnode

Możemy to również zobaczyć na następnym wykresie, który przedstawia podaż STH w podziale na wolumen utrzymywany w zysku (pomarańczowy) i stratę (czerwony). Pomaga to wizualizować i odróżniać okresy podwyższonego ryzyka od bardziej „spokojnych” korekt i cofnięć.

  • Typowe warunki korekty – gdy podaż STH w stracie wzrasta, ale nie przekracza 60% udziałów. Sugeruje to, że pewna część nowych inwestorów jest uwięziona z niekorzystną podstawą kosztową. Są oni równoważeni jednak przez wielu, którzy nabyli i nadal posiadają monety po niższych cenach.
  • Warunki wysokiego ryzyka – gdy podaż STH w stratach dramatycznie wzrasta, często ponad większości całkowitej wartości. Sugeruje to, że rynek jest „przeciążony”. Wielu inwestorów jest uwięzionych z niekorzystną ceną nabycia.
podaż STH
Podaż STH znajdująca się w stracie spada z lokalnego szczytu. Źródło: Glassnode

Co dalej?

Długoterminowi inwestorzy zostali nagrodzeni za swoją cierpliwość, a zarówno rok 2023, jak i dotychczasowy 2024 są niezwykle pozytywne. Podczas gdy ceny BTC są nadal o 28% niższe od ich ATH, ilość podaży utrzymywanej ze stratą szybko maleje.

Jeżeli Bitcoin utrzyma się powyżej 50 tys. dol., wkrótce będziemy mogli zobaczyć próby ataku na wyższe poziomy. Rynek opcji już teraz sugeruje, wzrost cen do 65 lub nawet 70 tys. dol. do połowy tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *