Bitcoin czeka „nieuchronna zmienność”. Analiza on-chain BTC4 min. czytania

btc bitcoin kurs bitcoin cena btc

Od początku wakacji bitcoin (BTC) znajduje się w zakresie konsolidacji, która zdaje się zaciskać z każdym kolejnym miesiącem oraz tygodniem. Jednak zdaniem firmy analitycznej Glassnode, wskaźniki on-chain sugerują, że takie zachowanie ceny w trakcie długoterminowego trendu niedźwiedzia kończy się atakiem „nieuchronnej zmienności”, co potwierdzają między innymi historyczne trendy spadkowe.

  • Bitcoin obecnie porusza się blisko poziomu 19 tys. dol. i od czerwca walczy z uporczywą konsolidacją
  • Glassnode doszukuje się podobieństw do trendów z lat 2015-2016 oraz 2018-2019, kiedy po dłuższym uśpieniu rynku, doszło do „wybuchu” zmienności
  • Jak sugeruje firma analityczna, wspomniana zmienność może pojawić się na rynku BTC już wkrótce

Bitcoin czeka na większą zmienność? Tak twierdzi Glassnode

Bardzo rzadko zdarza się, że rynki BTC osiągają okresy tak niskiej zrealizowanej zmienności, jaką obserwujemy obecnie, a prawie wszystkie wcześniejsze przypadki potwierdzają, że następowały po nich okresy wzmożonych wahań cenowych.

Po okresach niskiej zmienności w rynku niedźwiedzia, dochodziło do momentów silniejszych wahań. Źródło: Glassnode.

Do podobnych wniosków można dojść analizując wskaźnik aSOPR, który mierzy średnią zrealizowaną wielokrotność zysku/straty dla coinów, które zostały wydane w danym dniu.

  • aSOPR na poziomie 1,0 w trendzie byczym często działa jako wsparcie, ponieważ uczestnicy rynku mają tendencję do zwiększania swojej pozycji w okolicach ceny wcześniejszego wejścia, co przejawia się jako kupowanie spadków.
  • aSOPR na poziomie 1,0 w trendzie niedźwiedzim często działa jako opór, ponieważ inwestorzy poszukują płynności wyjściowej w okolicach bazy kosztowej, sprzedając jakiekolwiek podbicia.

Obecnie tworzy się duża dywergencja pomiędzy akcją cenową, a metryką aSOPR. Gdy ceny poruszają się w bok lub spadają, wielkość strat zmniejsza się, wskazując na wyczerpanie sprzedających w obecnej konsolidacji. Ponieważ średnia tygodniowa aSOPR zbliża się od dołu do wartości neutralnej 1,0, coraz bardziej prawdopodobne jest, że na horyzoncie pojawi się zmienność.

– aSOPR (7D-SMA) wybijający się powyżej 1,0 może sygnalizować poprawę rentowności rynku i jest wczesnym sygnałem potencjalnego ożywienia oraz wzrostu zmienności – twierdzi Glassnode.

Na wykresie widać „rozjazd” pomiędzy ceną a wydanymi coinami. Źródło: Glassnode

Warto spojrzeć również na wykres samej zmienności bitcoina (średnia siedmiodniowa). Jak widać, w dniu 13 października testowaliśmy najniższe poziomy od końcówki 2020 roku, a do poziomów chociażby z maja-czerwca 2022, czy też maja 2021, jest nam naprawdę daleko.

Średnia zmienność BTC cały czas się osuwa. Źródło: Tradingview.com

Rynek BTC w miejscu, które poprzedza silniejsze ruchy

Analizując wskaźnik aSOPR jednak w podziale na poszczególne grupy inwestorów, możemy wyodrębnić wkład posiadaczy krótkoterminowych (STH) oraz długoterminowych (LTH). W tej pierwszej grupie można wyodrębnić dwa bardzo podobne momenty:

  • Rynek niedźwiedzia 2015-2016 (kolor zielony) doświadczył dywergencji pomiędzy ceną a STH-SOPR. Dywergencja ta została potwierdzona wybiciem STH-SOPR powyżej 1,0, po czym nastąpiło kilka retestów poziomu. Wskazuje to na psychologiczną zmianę. Inwestorzy zamiast szukać okazji do wyjścia, skupowali dołki.
  • Rynek niedźwiedzia 2018-2019 (kolor czerwony) również doświadczył rozbieżności między akcją cenową a wydatkowaną rentownością, jednak kulminacja tego nastąpiła w postaci odrzucenia od poziomu break-even, ponieważ uczestnicy przytłoczyli dostępny popyt i szukali płynności wyjściowej przy swojej bazie kosztowej (chcieli realizować zyski).

Obecnie STH-SOPR ponownie zbliża się do progu break-even, przy czym ostatnia próba jego wybicia z sierpnia nie zdołała utrzymać się utrzymać. Wyjście ponad pułap 1,0 byłoby sygnałem, że zmienność powraca.

Jeżeli historia z ostatnich dwóch rynków niedźwiedzia się powtórzy, wtedy możemy być świadkami większej zmienności. I to już wkrótce. Źródło: Glassnode

Kursy kryptowalut możecie śledzić w tym miejscu.

W sytuacji niepewności na rynku warto też zastanowić się nad zastosowaniem strategii DCA. Więcej na jej temat znajdziecie tutaj i tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *