Kurs bitcoina wzrasta! Dokonuje się największy transfer bogactwa w historii kryptowaluty.4 min. czytania

bitcoin blog

Bitcoin po raz kolejny zapisał się na kartach historii, osiągając w tym tygodniu nowy rekord wszech czasów, kurs bitcoina przekracza już 73 000 dolarów. Jest to już czwarty raz kiedy kryptowaluta przekroczyła swój poprzedni szczyt cyklu. Umacniając tym samym pozycję jako bardzo ważnego aktywa w świecie międzynarodowych finansów. Zapraszamy na analizę on-chain bitcoina.

Osiągnięcie to jest jednak czymś więcej niż tylko liczbą na wykresie – oznacza ono istotną zmianę w zachowaniu inwestorów i transfer bogactwa. Niezatowanego do nigdy do tej pory.

  • Analiza on-chain pokazuje, że Bitcoin dokonuje jednego z największych transferów bogactwa w swojej historii.
  • Glassnode sugeruje, że w porównaniu do poprzednich rynków byka, cały czas jest jednak miejsce do dalszych wzrostów ceny.
  • Obecnie za jednego BTC płaci się ponad 70 tys. dol., a cena kryptowaluty zyskuje niemal 70% od początku roku.

Strefa bitcoinowej euforii

Gdy kurs bitcoina wkracza na niezbadane terytoria, wkracza również w „strefę euforii”. Fazę charakteryzującą się wyraźną zmianą nastrojów i wzorców zachowania przeciętnych inwestorów. 

Dane on-chain dostarczane przez Glassnode, firmę analityczną blockchain, przedstawiają żywy obraz tej euforii. Bitcoin Realized Cap, miara całkowitego bogactwa przechowywanego w sieci Bitcoin, osiągnęła wartość 504 miliardów dolarów. Dodając ponad 40 miliardów kapitału tylko w samym marcu.

kapitał w btc
Od marca sieć BTC przyjęła $40 miliardów nowego kapitału. Źródło: Glassnode.com

Kup lub sprzedaj bitcoina w kantorze online Ari10 Exchange.

Zmiana warty

Jedną z cech charakterystycznych hossy na bitcoinie jest transfer bogactwa od starych wyjadaczy do nowego narybku inwestorów. Długoterminowi posiadacze, którzy zgromadzili bitcoina po niższych cenach miesiące lub lata temu, mają tendencję do przyspieszania swojej presji dystrybucyjnej (sprzedaży), gdy osiągane są nowe rekordowe poziomy. 

Ten cykl nie jest wyjątkiem, a odsetek bogactwa posiadanego przez „młode monety” (aktywne w ciągu ostatnich 3 miesięcy) wzrósł o oszałamiające 138% od października 2023 r. 

Dynamikę tę dodatkowo ilustruje spadek podaży posiadaczy długoterminowych (LTH) i odpowiadający mu wzrost podaży posiadaczy krótkoterminowych (STH). Od listopada 2023 r. podaż LTH spadła o 660 000 BTC, podczas gdy podaż STH wzrosła o 810 000 BTC, wchłaniając monety zarówno z LTH, jak i z giełd. 

hodlerzy bitcoina
Podaż STH rośnie, gdy podaż LTH spada. Źródło: Glassnode

Kurs bitcoina skłania do realizacji zysków

W miarę jak LTH dystrybuują swoje monety, ich presja po stronie sprzedaży musi zostać wchłonięta przez napływ nowego popytu. Dane Glassnode ujawniają, że wielkość zrealizowanego zysku znalazła się na historycznie bardzo wysokich poziomach. Handlując o ponad jedno odchylenie standardowe powyżej swojej długoterminowej średniej. Odzwierciedla to stan podobny do początku poprzednich faz „euforii”, takich jak hossy z 2017 i 2021 roku. 

Co więcej, popyt na dźwignię finansową na rynkach kontraktów terminowych gwałtownie wzrósł, a stopy finansowania (stopa procentowa płacona od pozycji długich do krótkich) osiągnęły roczne poziomy od 35% do 45%. Wskazuje to, że spekulanci są skłonni zapłacić premię za dostęp do dźwigni finansowej, co dodatkowo podsyca rynkowe szaleństwo. 

Nic czego nie widzieliśmy wcześniej

Obecny cykl wykazuje uderzające podobieństwa do poprzednich trendów byka. Ważne jest, aby pamiętać, że transfer bogactwa jest naturalną i zdrową częścią cyklu rynkowego bitcoina. Jak sugeruje analiza Glassnode, rynek doświadczył około 30% typowego cyklu dystrybucji. Wskazuje, że wciąż jest miejsce na dalszy wzrost i spekulacje. 

Analitycy będą jednak uważnie monitorować dynamikę podaży i popytu, ponieważ przesycenie presji dystrybucyjnej i wyczerpanie nowego popytu może sygnalizować zbliżanie się do szczytu trendu.

Entuzjaści i analitycy są zdania, że ten jednak szybko nie nastąpi. Obecnie coraz śmielej celują bowiem w sześciocyfrowe kwoty (minimum 100 tysięcy dolarów) za jednego BTC.

Zapraszamy do kolejnych analiz on-chain na bitcoinie, jak również do dołączenia do nas na platformie X.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *