Bitcoin rośnie, a sieć prezentuje wzmożoną aktywność. To dobry sygnał!3 min. czytania

Wraz ze stopniowym wzrostem ceny bitcoina (BTC), który w tym tygodniu testował poziomy powyżej 43 tysięcy dolarów, zwiększa się również aktywność samej sieci. Jak pokazuje najnowsza analiza on-chain Glassnode, liczba nowych podmiotów pojawiających się każdego dnia w ekosystemie powoli, jednak zauważalnie, pnie się w górę.

  • Wskaźnik nowych podmiotów w sieci BTC znalazł się na stabilnym poziomie 110 tysięcy dziennie
  • Cały czas wzrasta również liczba realizowanych każdego dnia transakcji
  • Jednocześnie długoterminowi posiadacze akumulują obecnie rekordową ilość bitcoinów

Bitcoin zostawia w tyle tegoroczne dołki

Zanim przejdziemy do analizy wskaźników on-chain, szybki rzut oka na wykres bitcoina:

Źródło: Stooq.pl

Jak widać na powyższym, testowana w styczniu oraz lutym minima poniżej 35 tysięcy dolarów wydają się być już przeszłością, a BTC/USD w tym tygodniu narusza strefę oporu 40-42 tys. dol. Jeżeli ta zostanie zamieniona na wsparcie, to nie można wykluczyć dalszej aprecjacji, m.in. w kierunku 45 tys. dol.

Wybicie tego poziomu otworzy natomiast prostą drogę do psychologicznego oporu 50 tys. dol.

Odbudowa aktywności w sieci BTC cały czas postępuje

Użytecznym zestawem narzędzi do śledzenia popytu na bitcoina jest analiza aktywności on-chain, począwszy od aktywnych adresów, nowych podmiotów on-chain, liczby transakcji i wielkości transferów.

Zazwyczaj widzimy, że te wskaźniki aktywności załamują się podczas wczesnych rynków niedźwiedzia i zaczynają sygnalizować ożywienie, gdy popyt na tokeny wzrasta przy zaniżonych cenach.

Poniższy wskaźnik odzwierciedla nowych uczestników sieci lub istniejące podmioty, które nie wchodzą w interakcje ze swoimi istniejącymi adresami.

Wyraźnie widać przyspieszony wzrost liczby nowych podmiotów on-chain w okresie hossy (kolor niebieski), po którym następuje silne załamanie na początku bessy (kolor różowy). Rynki niedźwiedzia charakteryzują się dość trwałym wzrostem nowych podmiotów wchodzących do sieci BTC.

Obecne tempo 110 tys. nowych jednostek on-chain dziennie jest podobne do szczytu mini cyklu byka z 2019 r. i znajduje się na umiarkowanej trajektorii wzrostowej.

Liczba transakcji również rośnie

Podobny trend można zaobserwować na wykresie realizowanych każdego dnia transakcji bitcoinowych, chociaż obecne tempo 215 tys. jest niższe niż to, które obserwowano w całym 2019 roku.

W przypadku takich wskaźników przyspieszenie tempa wzrostu jest ważnym sygnałem i prawdopodobnie wspiera obecny skok cen.

HODL-erzy od października utrzymują ten sam udział w rynku

Obecny trend spadkowy na rynku bitcoina trwa już ponad 130 dni. Długoterminowi posiadaczy (HODL-erzy) nie zmienili jednak w znaczący sposób w tym czasie swojego udziału w rynku.

Oznacza to, że deprecjacja cen nie wpływa na ich decyzje zakupowe i pokazuje cierpliwość w ramach obecnej konsolidacji.

Warto jednocześnie zauważyć, że do grupy HODL-erów dołącza obecnie rosnącą liczba bitcoinów. W ostatnim czasie było to niemal 500 tysięcy BTC, które uzyskały „dojrzałość”. Do grona „starych” BTC zaliczamy takie, które nie zostały wydane lub przeniesione przez co najmniej 155 dni. Oznacza to, że monety te musiały zostać nabyte już po przesileniu rynku z listopada.

Wzrost wszystkich trzech z powyżej wymienionych wskaźników on-chain jest jasnym sygnałem, że na rynku zachodzą pozytywne, prowzrostowe dla cen BTC zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *