Czy niska zmienność bitcoina to akumulacja czy niezdecydowanie?2 min. czytania

kurs bitcoin btc

Bitcoin zaskakuje niską zmiennością, najniższą od 2021 roku. Czy to oznaka akumulacji czy niezdecydowania na rynku? Dowiedz się więcej w tym artykule.

Co to jest zmienność?

Zmienność pokazuje, jak bardzo zmienia się cena aktywów. Można ją obliczyć na wiele sposobów, ale często używa się odchylenia standardowego dziennych zwrotów. Wyższa zmienność wskazuje na większe wahania cen, niższa – na większą stabilność.

Wstęgi Bollingera pomagają zobaczyć zmienność. Są one szerokie, gdy zmienność jest duża i wąskie, gdy jest mała.

kurs bitcoin btc

Wykres Bitcoin ze wstęgami Bollingera.

Co to jest kompresja zmienności?

Spadek zmienności, czyli kompresja, może sugerować konsolidację rynku lub przygotowanie do dużego ruchu cenowego. Kompresja zmienności jest ważna, bo podpowiada, w którą stronę może pójść cena.

Jak obecna zmienność bitcoina ma się do przeszłości?

Dane Glassnode pokazują, że 30-dniowa zmienność bitcoina wynosi 0,65% – najmniej od stycznia 2021. Ostatnie miesiące to niska zmienność cen BTC.

kurs bitcoin btc

Zmienność BTC.

Zmienność Bitcoina spada od maja 2021. Teraz podobnie jak pod koniec 2020 r. pytanie brzmi: co będzie dalej?

Jakie są możliwości dla bitcoina?

Dwa scenariusze:

  • Bycze wybicie nastąpi, gdy kryptowaluta przebije się powyżej górnej wstęgi Bollingera i utrzyma swoją dynamikę powyżej 40 tys. dolarów. To oznacza, że kupujący przejmują kontrolę nad rynkiem i gotowi są pchać cenę wyżej. Potencjalne katalizatory tego scenariusza to pozytywne wiadomości, zwiększona adopcja lub popyt instytucjonalny.
  • Niedźwiedzie załamanie nastąpi, gdy bitcoin spada poniżej dolnej wstęgi Bollingera. To oznacza, że sprzedający przejmują rynek i chcą porzucić swoje monety po niższych cenach. Możliwe wyzwalacze tego scenariusza to negatywne wiadomości, presja regulacyjna lub manipulacja rynkowa.

Wnioski

Rzadka kompresja zmienności bitcoina ma duże znaczenie dla rynku. Wskazuje na akumulację lub niezdecydowanie. Inwestorzy powinni obserwować wstęgi Bollingera i odpowiednio zarządzać ryzykiem.

Jeśli chcesz kupić swojego pierwszego bitcoina (BTC) lub inne krypto za złotówki w komfortowy sposób (karta, przelew lub BLIK) wejdź na stronę Ari10 Exchange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *