Bitcoin największym wygranym kryzysu bankowego. Analiza on-chain BTC6 min. czytania

bitcoin kurs i analiza

Bitcoin zamknął jeden z najlepszych tygodni w swojej historii, zyskując niemal 36%. W przeszłości tak silna aprecjacja zdarzała się tylko kilkukrotnie, w szczególności po 2015 roku. W całej swojej historii kurs BTC zaliczył tylko łącznie 124 sesje handlowe, które składały się na tak korzystne cenowo tygodnie. 

  • Aktywność sieci Bitcoina oraz liczba aktywnych podmiotów, które do niej dołączają wyraźnie się zwiększyła.
  • Powoduje to wzrost opłat transakcyjnych, na czym zyskują z kolei górnicy. Rentowność ich branży powraca na dodatnie tory.
  • Pomimo, że kurs BTC wzrósł o niemal 50% w zaledwie dwa tygodnie, inwestorzy nie mają zamiaru realizować zysków.

Bitcoin największym wygranym kryzysu bankowego.

Bardzo dobre wyniki BTC pojawiają się wraz z trudnymi warunkami dla tradycyjnego systemu finansowego i bankowego. Z pewnością wciąż istnieją obawy dotyczące wrażliwości mniejszych banków w związku z cyfrowym runem (szturmem) na ich aktywa. Dodatkowo pamiętajmy, że nowe instrumenty finansowania płynności są tworzone między innymi przez amerykańską Rezerwą Federalną i inne światowe banki centralne.

Jak się okazuje, w obliczu tej niepewności, najsilniejszą „bezpieczną przystanią” są złoto oraz bitcoin. Te dwa aktywa zdeklasowały resztę, w tym bezpiecznego jena, franka oraz dolara. 

W tym artykule sprawdzamy jak umocnienie bitcoina przełożyło się na aktywność samej sieci oraz zyski generowane przez górników BTC.

Aktywność sieci Bitcoina wyraźnie w górę

Coraz więcej osób wchodzi w interakcję i dokonuje transakcji w ramach gospodarki kryptowalutowej. Jest to zwykle związane z okresami rosnącej adopcji, efektów sieciowych oraz aktywności inwestorów.

Średnia miesięczna liczba transakcji w ubiegłym tygodniu osiągnęła poziom 309,5 tys. dziennie. Jest to najwyższy pułap od kwietnia 2021 roku, stanowiący znaczące wybicie powyżej średniej rocznej. Niewiele ponad 12,2% wszystkich dni odnotowało większą aktywność transakcyjną w historii, co jest bardzo byczym sygnałem.

Liczba transakcji bitcoinowych znacznie wzrosła. Źródło: Glassnode

Wykorzystując swoje autorskie algorytmy, firma Glassnode potrafi oszacować liczbę unikalnych nowych podmiotów działających w ramach sieci. Ma to być jej zdaniem najlepsze oszacowanie dla rzeczywistej liczby unikalnych nowych użytkowników. Wskaźnik osiągnął wartość 122 tysięcy nowych podmiotów dziennie. W historii bitcoina tylko w 10% przypadków wartości te były wyższe. Działo się to głównie w trakcie szczytu z 2017 i podczas hossy pandemicznej.

Na rynku pojawia się rekordowa liczba nowych podmiotów. Źródło: Glassnode

Górnicy BTC poczuli wiosnę

Bez wątpienia minerzy bitcoina także przeżywają ostatnio dobry czas. W rezultacie widzimy jak wzrasta zapełnienie sieci, powstają zatory, a opłaty za transakcje pną się w górę. Dodając do tego nowy popyt ze strony Ordinals i Inscriptions, otrzymujemy gotowy przepis na pozytywną zmianę dynamiki w zarobkach górników.

Podwyższona presja wzrostowa na opłaty często bywa zapowiedzią bardziej byczych rynków, zbiegających się z nowymi falami adopcji, wyrażonymi przez rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń blokową (z ang. blockspace) w ramach sieci blockchain.

Zyski górników z prowizji transakcyjnych przechylają się na dodatnią stronę. Źródło: Glassnode

Górnicy są oczywiście głównymi beneficjentami nowych napływów, a ich całkowity przychód wzrósł do 22,6 milionów dolarów dziennie. W ubiegłym tygodniu przychody górników podniosły się do najwyższego poziomu od czerwca 2022 roku, przebijając się wyraźnie przez roczną średnią.

Podobnie jak w przypadku powyższych modeli aktywności, jest to zazwyczaj obserwowane w momencie przejściowych układów rynku, gdy niedźwiedzie zmieniają się w byki.

Przychody górników powyżej rocznej średniej. Źródło: Glassnode

Co dalej przed bitcoinem?

Inwestorzy BTC doświadczyli jednego z najsilniejszych tygodniowych wzrostów w historii, na tle stresu, konsolidacji i zastrzyków płynności w globalnym systemie bankowym. Kilka wskaźników on-chain oraz kurs BTC sugerują, że rynek wychodzi z okresów historycznie związanych z głębokimi rynkami niedźwiedzia i wraca w kierunku wzrostów.

Adopcja on-chain przyspiesza, a większość posiadaczy kryptowalut, którzy przetrwali zmienność przez ponad 5 miesięcy, pozostaje w dużej mierze stanowcza i chce nadal trzymać swoje monety. Niewielu inwestorów długoterminowych wydaje się być zmotywowanych do realizacji zysków w tym momencie, co sygnalizuje niezwykłą siłę i odzwierciedla przekonanie o ważnej roli bitcoina w przyszłości globalnego systemu finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *