Najważniejsze newsy tygodnia #593 min. czytania

Ten tydzień kończymy imponującymi wzrostami. W ciągu 7 dni bitcoin zdrożał o ponad 30 proc., zaś ether o 20 proc.. Co sprowokowało te wzrosty?

Problemy systemu bankowego to ratunek dla kryptowalut

Bitcoin powstał jako dziecko kryzysu bankowego z 2008 r. Satoshi Nakamoto, twórca BTC, chciał stworzyć walutę, która nie byłaby tak mocno podatna na inflację jak waluty fiat, a do tego niezależna od polityki jakiegokolwiek banku centralnego. Jak dziś widzimy, udało się!

W ciągu ostatnich kilku dni upadłość ogłosiły banki Silicon Valley i Signature. W efekcie władze USA przekazały, że zapewnią wszystkim ich klientom zabezpieczenie depozytów. Dodały, że podatnicy nie będą przez to stratni. Oznacza to więc dalszy i zarazem ponowny dodruk dolarów.

Do tego eksperci spodziewają się, że Fed zaprzestanie już podnoszenia stóp proc., bowiem widzi do czego prowadzi jego polityka zacieśniania ilościowego – do uderzania w banki. Elity z Waszyngtonu wyraźnie boją się powtórki z 2008 r. Analitycy sądzą, że Rezerwa Federalna podniesie stopy proc. jeszcze tylko o 25 pb. i powróci do ich obniżania.

Mateusz Kara mówi o przyszłości kursu bitcoina

Wszystko powyższe prowokuje pytanie o to, jaka przyszłość czeka inwestorów kryptowalut. Mateusz Kara, CEO Ari10, jest optymistą:

Kurs bitcoina zaczął mocno rosnąć z powodu otoczenia makroekonomicznego. Inflacja w USA powoli spada, co jest ważną wskazówką dla Fedu, który może myśleć już nad obniżką stóp proc.

Pomijając jednak powyższe, Rezerwa Federalna widzi, że jej dotychczasowa polityka negatywnie odbija się na systemie bankowym w USA. Tylko w ostatnich dniach widzieliśmy upadki dwóch dużych banków. Władze USA mogą bać się rozlania tego kryzysu na inne instytucje i powtórki z 2008 r. To drugi – może nawet ważniejszy – czynnik, który może sprawić, że Fed wróci do obniżek stóp proc. W efekcie tego więcej kapitału wróci na rynki finansowe, w tym kryptowalut. Hossa na bitcoinie może rozpocząć się nawet przed halvingiem, który wypada dopiero za rok.

Square Enix nadal stawia na NFT

Choć wielu postawiło już na NFT przysłowiowy krzyżyk, technologia ta może mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Square Enix, firma z rynku gier, która stoi m.in. za marką „Final Fantasy”, potwierdziła, że w nadchodzących latach wypuści na rynek serie produkcji, w których tokeny będą odgrywały ważną rolę.

Jedną z pierwszych tego typu gier będzie “Symbiogenesis”. Ma nam zagwarantować „kompletnie nową formę rozrywki bazującą na NFT”. W produkcji pojawi się aż 10 tysięcy kolekcjonerskich grafik – ilustracji postaci, które będą reprezentować „przeróżne rasy i profesje”. Mają pojawiać się na rynku etapami, wraz z rozpoczynaniem się kolejnych rozdziałów “Symbiogenesis”.

Twórcy twierdzą, że całość to „pierwszy kolekcjonerski projekt artystyczny przygotowany od podstaw z myślą o fanach Web3”.

Źródło: ppe.pl

Jakie europejskie kraje są najbardziej zainteresowane kryptowalutami?

Kryptowalutowa firma Dua Crypto postanowiła sprawdzić, jakie kraje w Europie są najbardziej zainteresowane blockchainem i cyfrowymi aktywami. W analizie użyto narzędzie Ahrefs Keyword Explorer, które pozwoliło sprawdzić, z jakich części kontynentu płynie najwięcej zapytań dotyczących kryptowalut.

Do jakich wniosków udało się dojść? Najbardziej zainteresowani są obywatele Holandii, Słowenii oraz Szwajcarii. Co ciekawe, na niemal samym  końcu znalazła się Rosja (43. miejsce na 46). Słabo wypadły też Mołdawia oraz Białoruś.

Polska znalazła się na 23. pozycji.

Źródło: crypto.dua.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *