Konsolidacja w oczekiwaniu na „Golden Cross”. Analiza techniczna BTC4 min. czytania

btc bitcoin kurs bitcoin cena btc

Bitcoin (BTC) zatrzymał się w ubiegłym tygodniu na półrocznych minimach i traci od tego czasu piątą sesję z rzędu. Konsolidacja korzysta ze wsparcia okolic 22,3 tys. dol., a inwestorzy zastanawiają się, czy kryptowaluta nie rozrysuje wkrótce formacji „Golden Cross”, która w przyszłości przynosiła ze sobą silne wzrosty.

  • Bitcoin kosztuje obecnie 22,8 tys. dol. i spada piątą sesję z rzędu.
  • Notowania konsolidują pod półrocznymi maksimami w przedziale 22,3 oraz 24 tys. dol.
  • Golden Cross to formacja, w której średnia 50 EMA przecina od dołu średnią 200 EMA.

Konsolidacja i zatrzymanie wzrostów BTC

Notowania BTC weszły w 2023 rok „z kopyta” i zyskiwały kilkadziesiąt procent w jego pierwszych tygodniach. Jednak po dojściu do poziomu 24 tys. dol., aprecjacja się zatrzymała, a najstarsza kryptowaluta konsoliduje w przedziale, który obserwowaliśmy w lipcu i sierpniu ubiegłego roku, zanim doszło do silniejszych osunięć cenowych.

Jak widać na poniższym wykresie, konsolidacja rysuje się od 20 stycznia i jej dolne ograniczenie to lokalne dołki w okolicach 22,3 tys. dol. Gdyby doszło do wybicia tego poziomu, bitcoin może liczyć jednak na sporo wsparć, w tym siatkę średnich ruchomych, czy też psychologiczny poziom 20 tys. dol.

Spadek w kierunku wcześniejszej, długoterminowej konsolidacji poniżej 18 tys. dol. i nad poziomem 15,5 tys. dol., wydaje się jak na razie mało prawdopodobny, a jakakolwiek deprecjacja może być okazją do zakupów po atrakcyjniejszych cenach.

Bitcoin konsoliduje i zatrzymuje wzrosty z 2023 roku. Jak na razie nie ma jednak powodów do obaw. Źródło: Tradingview.com

Warto zwrócić uwagę na układ wskaźnika RSI, który po długim utrzymywaniu się w zakresie przewartościowania (strefa wykupienia) wraca do przedziału neutralnego. Dwie długoterminowe średnie ruchome mogą natomiast już za chwilę sygnalizować, że będziemy wracali do wzrostów.

Bitcoin coraz bliżej rozrysowania złotego krzyża?

Jednym z kluczowych wskaźników dla rynku bitcoina jest wywodzący się z analizy technicznej tak zwany Golden Cross (po polsku albo złoty krzyż albo złote przecięcie), który jest wykorzystywany przez traderów do określenia przyszłego kierunku ceny.

Formacja występuje, gdy 50-dniowa wykładnicza średnia ruchoma przecina od dołu tę samą średnią dla 200 ostatnich sesji. Wzorzec ten jest uważany za byczy sygnał, wskazujący, że cena prawdopodobnie będzie nadal rosła w przyszłości. Traderzy często wykorzystują go jako okazję do kupna, ponieważ sugeruje, że sentyment rynkowy jest pozytywny i że zbliża się dłuższy trend wzrostowy.

Bloomberg wyliczył, że w przeciągu ostatnich pięciu lat notowania BTC zyskiwały ponad 20% w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od momentu, gdy formacja pojawiała się na wykresie. Pierwszy złoty krzyż rysował się w 2016 roku, a po nim nastąpiła ogromna hossa, która wywindowała cenę z około 400 dolarów do prawie 20 000 dolarów w grudniu kolejnego roku. Podobnie, drugi złoty krzyż na początku 2019 roku pchnął cenę z okolic 3000 dolarów do prawie 14 000 dolarów.

Średnia 50 EMA (czerwona) jest o krok od przecięcia średniej 200 EMA (niebieska). Obie krzyżowały się ostatni raz w tym kierunku w 2021 roku i zapewniły wzrost cen do historycznych maksimów. Następnie spadkowe przecięcie w 2022 roku było sygnałem długoterminowych spadków. Źródło: Tradingview.com

Chociaż Golden Cross jest uważany za byczy sygnał, należy pamiętać, że nie jest on gwarancją przyszłych wyników cenowych. Warunki rynkowe mogą się szybko zmienić i istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na cenę bitcoina, takich jak rozwój regulacji, wydarzenia geopolityczne i nastroje rynkowe.

Podsumowując, złoty krzyż jest ważnym wzorem analizy technicznej, który traderzy wykorzystują do określenia przyszłego kierunku ceny. Chociaż jest on uważany za formację sygnalizującą wzrosty, ważne jest, aby pamiętać, że nie jest on stuprocentowym gwarantem aprecjacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *