Czy jest już odpowiedni moment za zakup bitcoinów?3 min. czytania

Bitcoin z rosnącą średnią wartością transakcji

Kurs bitcoina spadł do poziomów niewidzianych na wykresie od wielu miesięcy. Czy oznacza to, że weszliśmy w ostateczny okres bessy i etap kapitulacji? Czy do dobry moment na wejście na rynek? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Obecna sytuacja na rynku

Zacznijmy od określenia miejsca, w którym znalazł się kurs bitcoina. BTC znajduje się teraz – poranek 13 maja –  na poziomie ok. 30 400 USD. Oznacza to spadek ceny o 16,6% w skali tygodnia, ale zarazem wzrost o 11% w ciągu ostatniej doby.

Podobnie sytuacja wygląda na wykresie etheru. 1 ETH kosztuje ok. 2100 USD, czyli 12,8% więcej niż dzień wcześniej i 23,23% mniej niż 7 dni temu.

Nie można jednak zaprzeczyć faktom, że główne kryptowaluty potaniały do poziomów, jakie nie widzieliśmy na wykresach z wiosny i lata 2021 r.

Sentyment na rynku jest tragiczny

Choć dla inwestora długoterminowego rok nie jest okresem szczególnie długim, na rynku widać dziś fatalne nastroje. Indeks „Strachu i chciwości” bitcoina pokazał poziom 9, który oznacza skrajny strach. Historycznie sugerowałoby to najlepszy moment na zakupy. To jednak za mały, by tak uważać. Całe szczęście i inne wskaźniki sugerują, że warto dziś wrócić (wejść) na rynek BTC.

RSI

Plan B, znany w środowisku kryptowalut analityk i twórca modelu wyceny BTC Stock-to-Flow, wskazuje, że RSI bitcoina sugeruje, że warto dziś zainwestować w BTC.

Czy wiesz, że…

Wskaźnik siły względnej, RSI to oscylator określający siłę trendu w analizie technicznej. Został wynaleziony przez J. Wellesa Wildera i po raz pierwszy przedstawiony w czasopiśmie Commodities w czerwcu 1978 roku. Zawiera w sobie czynnik ważący, jest więc ważoną średnia ruchomą. Przyjmuje wartości od 0 do 100.

Przekładając to na praktykę: gdy RSI znajduje się powyżej poziomu 70 (sygnał wykupienia rynku) lub poniżej 30 (sygnał wyprzedania rynku), monitoruje się pojawianie ruchów załamanych (ang. failure swings). Ruch załamany na szczycie występuje w przypadku, gdy następny wierzchołek RSI znajdującego się powyżej poziomu 70 nie przewyższa poprzedniego wierzchołka, po czym następuje przebicie od góry poziomu poprzedniego dołka. W przypadku formowania się dna, w którym RSI znajduje się w trendzie spadkowym poniżej poziomu 30, ruch załamany polega na nieustanawianiu nowego dołka, a następnie przekroczeniu poprzedniego wierzchołka.

Byliśmy w zakresie 30k-60k już od 1,5 roku. Ale za pierwszym razem, gdy byliśmy na 30 tys. (grudzień 2020), BTC zostało wykupione (tygodniowe RSI ~90). Drugi raz przy 30 tys. (lipiec 2021) rynek BTC był neutralny (RSI ~50). Teraz przy 30 tys. BTC jest wyprzedany jak przy covidowej wyprzedaży, w marcu 2020 r. (RSI 34)

opisuje obecną sytuację na rynku Plan B, sugerując, że dziś jest dobry moment za zakupy.

Kupować, czy nie kupować – oto jest pytanie

Do tego wszystkiego dochodzi obecna sytuacja na wykresie. Bitcoin może jeszcze wybronić obecne poziomy i odbić (co w momencie pisania tych słów właśnie trwa). Wtedy zaliczyłby coś na miarę podwójnego dna (oczywiście w niepełnej klasycznej formie) i mógłby kontynuować wzrosty.

Czy więc warto już dziś kupić bitcoiny (lub inne czołowe altcoiny)? Na to pytanie każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie sam. Bazując jednak na wyżej opisanych wskaźnikach można zaryzykować tezę, że dołek na wykresie BTC/USD jest za nami lub jesteśmy blisko jego poziomu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *