Czy bitcoin przetestuje 50 tysięcy dolarów?4 min. czytania

Bitcoin w poniedziałek, 28 marca 2022 roku, rośnie siódmą sesję z rzędu i testuje najwyższe poziomy od początku roku, ocierając się o 48 tysięcy dolarów. W ubiegłym tygodniu wartość najstarszej kryptowaluty rosła o 13,5%, co było najlepszym wynikiem od kwietnia 2021. Inwestorzy w tym momencie zadają sobie pytanie czy oraz kiedy BTC przetestuje główny z psychologicznych oporów, a mianowicie strefę 50 tysięcy dolarów.

  • Bitcoin zamykał się nad średnią ruchomą 200 EMA pierwszy raz w tym roku, co może być byczym sygnałem
  • Wyjście ponad konsolidację (opór 45 tys. dol.) również zwiększa nadzieję na dalszą aprecjację
  • Zaprzeczeniem prowzrostowych scenariuszy w tym momencie może być jedynie powrót do kanału bocznego (zaznaczonego na wykresie dwoma zielonymi liniami)

Bitcoin pokonał kilkumiesięczną konsolidację i obecnie będzie zmierzał do 50 tysięcy dolarów

Patrząc na poniższy wykres widzimy, że notowania bitcoina od początku 2022 roku poruszały się w liczącym sobie około 11 tysięcy dolarów kanale konsolidacji. Ostatnie umocnienie BTC oraz niedzielny ruch w górę pomogły jednak wyjść poza jego zakres pierwszy raz od kilku miesięcy, znacznie zwiększając szansę na dalszą aprecjację.

Sympatycy analizy technicznej z całą pewnością chcieliby zobaczyć potwierdzenie wybicia oporu i jego zmiany we wsparcie. Takowym potwierdzeniem jest zazwyczaj cofnięcie do wybitej strefy i jej przetestowanie od góry. Dynamika wzrostowa może być jednak na tyle duża, że do tak zwanego „re-testu” mogłoby nie dojść.

Bitcoin na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Według większości analityków w tym momencie powinniśmy zadawać sobie pytanie brzmiące nie: „czy bitcoin dojdzie do 50 tysięcy dolarów”, tylko „kiedy” to zrobi. W miejscu tym warto spodziewać się kumulacji krótkich pozycji zarówno na rynkach pochodnych, jak i na rynku spot. Traderzy, którzy wchodzili bowiem po niższych cenach z tego roku będą upatrywali właśnie tam okazji do realizacji zysku albo przynajmniej jego części.

Lokalny opór na wykresie godzinowym

Przechodząc na niższy interwał możemy dojrzeć, że bitcoin po swoim wyraźnym umocnieniu niedzielnym, zatrzymał się w piątek pod poziomem 47,2 tys. dolarów. Strefa dwukrotnie była naruszana, jednak ostatecznie nie udało się jej skutecznie pokonać. Pokazuje to, że w miejscu tym utworzyć może się krótkoterminowy opór, który warto obserwować na dalszej drodze bitcoina do 50 tys. dolarów.

Bitcoin na wykresie godzinowym. Źródło: Tradinview.com

Z krótkoterminowego punktu widzenia istotna może być również walka o utrzymanie poziomu 47 tysięcy dolarów. Oczywiście najważniejsza pozostaje strefa wsparcia 45 tysięcy dolarów i dopiero jej ponowne przebicie (tym razem w dół) spowodowałoby powrót do nastrojów konsolidacyjnych.

Do trzech razy sztuka?

Jako ciekawostkę warto podać również wykres zaprezentowany przez PlanB, popularnego analityka kryptowalutowego, którego autorski model S2FX prognozuje bardzo wysokie wzrosty cen bitcoina. Jak sugeruje, bitcoin rysuje podobne schematy co po historycznych halvingach.

Jeżeli historia ma się znowu powtórzyć, a historycznie zachowanie ceny na razie się pokrywa, to bitcoin jego zdaniem powinien wkrótce nie tylko wybijać poziom 50 tysięcy dolarów i testować rekordowe poziomy, ale zmierzać w kierunku wcześniej niezbadanych terytoriów.

Jedna z prognoz mówi o ruchu do 100 tysięcy dolarów, a druga o aprecjacji w kierunku 280 tysięcy dolarów.

Zanim jednak nadmiernie się rozmarzymy wróćmy do obecnie obserwowanych poziomów. Najpierw czekamy na podejście ceny w okolice 50 tysięcy dolarów i jej zachowanie w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *