Bitcoin zalicza drugi największy spadek „realized cap” w historii. Analiza on-chain4 min. czytania
W najnowszej odsłonie analizy on-chain przyjrzymy się trzem wykresom i trzem wskaźnikom: zrealizowanej kapitalizacji (realized cap), podaży bitcoina (BTC) znajdującej się w zysku (lub stracie) oraz współczynnikowi podaży stablecoinów (SSR).
- Wskaźniki on-chain pokazują, że bitcoin najprawdopodobniej rozrysował już dołek, a inwestorzy ponownie chcą trzymać środki w nim, a nie w stablecoinach.
- Za każdym razem gdy podaż BTC w zysku krzyżowała się na wykresie z podażą BTC w stracie, rynek rysował jednocześnie dno danego cyklu.
- Kończący się powoli (miejmy nadzieję!) rynek niedźwiedzia przyniósł jednak jeden z najsilniejszych spadków wartości ekosystemu kryptowalutowego w całej jego historii.
Wskaźnik realized cap zalicza drugie najsilniejsze osunięcie w historii BTC
Kapitalizacja rynkowa, czyli inaczej wartość rynku, jest definiowana jako mnożnik obecnej podaży (ilości kryptowaluty dostępnej w obiegu) i jej ceny w dolarach. Wartości zrealizowanej podaży (realized cap) starają się rozróżniać części podaży po różnych cenach na osobne grupy, co ma na celu lepsze określenie obecnej, rzeczywistej wartości rynku.
Patrząc na poniższy wykres widzimy, że spadek wskaźnika realized cap od historycznych maksimów wyniósł 18,9%, co jest drugim najsilniejszym osunięcie w historii. Mocniejsze było obserwowane jedynie w 2012 roku, w pierwszych latach rozwoju sieci BTC.
Bardzo dynamicznie osunięcie wskaźnika zrealizowanej kapitalizacji w ramach ostatniego cyklu niedźwiedzia. Źródło: Glassnode
Wskaźnik podaży BTC sygnalizuje rozrysowanie dołka?
Poniższy wykres pokazuje ilość podaży bitcoina znajdującą się w zysku lub stracie. Gdy wskaźniki te zbiegały się i krzyżowały, podobnie jak ma to miejsce teraz, oznaczało to rozrysowanie dołka danego cyklu.
Widzieliśmy to między innymi w latach: 2011, 2015, 2019, 2020 oraz obecnie w 2022 roku, co zaznaczono różowymi strzałkami. Obecnie około 12,5 mln BTC trzyma niezrealizowany zysk, co jest najwyższą tego wartością od marca 2022 roku, chwilę przed upadkiem ekosystemu Terra i kryptowaluty Luna.
Podaż BTC w zysku i stracie przecięła się na wykresie. Dołek jest już za nami? Źródło: Glassnode
Stablecoiny nie migrowały do bitcoina tak szybko od pięciu lat
Wskaźnik Stablecoin Supply Ratio (SSR) to stosunek podaży bitcoinów do podaży stablecoinów denominowanych w BTC. Innymi słowy jest kapitalizacją rynku bitcoina podzieloną przez kapitalizację rynku stabilnych monet. Do określenia wartości rynku stablecoinów Glassnode używa następujących aktywów: USDT, TUSD, USDC, USDP, GUSD, DAI, SAI i BUSD.
Wskaźnik podaży stablecoinów przełamał górną granicę po raz trzeci w ciągu pięciu lat. Sugeruje to, że stablecoiny są wymieniane masowo na bitcoina, a nie na dolary amerykańskie.
Ostatnie dwa razy SSR przełamał górną bandę w styczniu 2021 roku i czerwcu 2019 roku, kiedy bitcoin uderzył w lokalny szczyt przy obu okazjach. SSR jest nadal stosunkowo blisko minimów wszechczasów – sugerując, że duża siła nabywcza stablecoinów nie została jeszcze wykorzystana.
SSR pokazuje masowy odpływ stablecoinów do bitcoina. Źródło: Glassnode
Bitcoin od początku tego roku zyskuje ponad 40% i znowu staje się aktywem cenionym przez szerszą grupę inwestorów. Jeżeli pokona lokalne maksima w okolicach 24 tys. dol., wtedy może otworzyć sobie drogę do dalszej i wyraźniejszej aprecjacji. Szczególnie, że najnowsze prognozy sugerują, że dolar amerykański – w stosunku do którego wyceniany jest bitcoin – ma spadać w 2023 roku.