Bitcoina czeka albo powtórka z 2019 roku albo nowe wzrosty BTC/USD4 min. czytania

bańka bitcoin

Ostatnia wyprzedaż bitcoina spowodowała, że coraz mniejsza liczba inwestorów utrzymuje „niezrealizowany”, czyli papierowy zysk. Zwiększa to presję sprzedażową, szczególnie wśród tych, którzy znaleźli się „pod kreską”, jednak firma analityczna Glassnode w swoim najnowszym raporcie podsumowującym kondycję on-chain sugeruje, że najsilniejsze ręce i długoterminowi HODL-erzy powinni utrzymać kluczowe wsparcie na rynku spot znajdujące się w strefie 42-40 tys. dol.

Bitcoin osiągnął nową równowagę i potencjalnie wraca do akumulacji

Szukając powtarzalnych schematów wydatkowych posiadaczy bitcoina, Glassnode przygląda się zarówno posiadaczom krótkoterminowym (STH) jak i długoterminowym (LTH), patrząc na zmiany w ich zrealizowanych kapitalizacjach i dynamice podaży.

Wskaźnik zysku i strat (PnL) jest obliczany jako różnica pomiędzy dzienną zmianą realizowanej kapitalizacji przez LTH i STH. Interpretacja jest następująca:

  • Wartości ujemne (czerwone) sygnalizują, że STH Realized Cap wzrasta bardziej niż LTH Realized Cap. Dzieje się tak podczas hossy, kiedy posiadacze długoterminowi rozprowadzają podaż wśród nowych kupujących.
  • Wartości dodatnie (zielone) sygnalizują, że LTH Realized Cap wzrasta bardziej niż STH Realized Cap, co ma miejsce podczas niedźwiedzich rynków akumulacyjnych, gdy aktywność STH spada, a niewydane monety dojrzewają i przechodzą do grupy LTH (po 155 dniach od zakupu).

– Obecnie wartości oscylują w pobliżu zera z ogólnym trendem wzrostowym, co wskazuje na złagodzenie dystrybucji przez LTH, osiągnięcie przez rynek nowej równowagi i potencjalny powrót do akumulacji. Zauważ jednak, że proces ustanawiania podobnej równowagi rynkowej i możliwych dołków makro historycznie trwał kilka miesięcy – komentuje Glassnode.

Wskaźnik znalazł się w strefie dystrybucji, którą obserwowano również w okresie od listopada do maja ubiegłego roku. Źródło: Glassnode

Umiarkowana dystrybucja monet od LTH do STH jest odzwierciedlona przez wskaźnik całkowitej posiadanej podaży, jako że ilość monet netto w posiadaniu STH wzrosła w ostatnich miesiącach.

Podaż w posiadaniu tej grupy wynosi obecnie 3 miliony BTC, co jest relatywnie niskim poziomem w ujęciu historycznym i oznacza przejście na rynek zdominowany przez HODL-erów. Taki stan rzeczy utrzymuje się od maja 2021 roku (kiedy miejsce miało bardzo drastyczne delewarowanie na rynkach z dźwignią finansową). Niski poziom podaży STH jest typowy dla trendów niedźwiedzich, gdy stare monety pozostają uśpione, a młodsze są powoli gromadzone przez kupujących.

Łączna podaż znajdująca się w posiadaniu LTH znajduje się na historycznie niskich poziomów pokazując, że podobnie jak kilkukrotnie w przeszłości, na rynku pozostali główne LTH. Źródło: Glassnode

Realized Cap HODL Waves

Kolejny wykres Realized Cap HODL Waves, który odzwierciedla podział zrealizowanej kapitalizacji według wieku monet  ichi bazy kosztowej. Poniższy wykres został przefiltrowany pod kątem monet młodszych niż 3 miesiące, aby jeszcze bardziej podkreślić siły działające w grupie posiadaczy o krótszym terminie ważności.

Niższe wartości wskaźnika wskazują na niedźwiedzi trend, w którym stare monety są uśpione, a młode są gromadzone i wycofywane z rynku.

Obecnie około 40% zrealizowanej kapitalizacji stanowią monety o wieku poniżej 3 miesięcy, należące do kupujących, którzy weszli na rynek w pobliżu szczytu lub podczas obecnej korekty. Zakres 1-3 miesięcy rozszerza się, a neutralne spojrzenie zakłada, że monety te będą nadal dojrzewać do zakresu powyżej 3 miesięcy, przekładające się na spadek netto młodych monet.

Bardziej niedźwiedzi scenariusz pojawi się wtedy, gdy starsze monety zaczną być wydawane, powodując rozdęcie obecnych wstęg wiekowych i oznaczając dodatkowy napływ płynnej podaży, która musi zostać wchłonięta.

Wskaźnik sugeruje, że miejsce może mieć albo powtórka z 2019 roku (konsolidacja) albo powrót rynku byka. Źródło: Glassnode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *