Bitcoin na wsparciu 22 tys. dol., ether na oporze 1600 dol. Analiza techniczna kryptowalut4 min. czytania

Bitcoin (BTC) i ether (ETH) wchodzą w nowy tydzień ze znakiem zapytania przed kolejną kluczową decyzją Rezerwy Federalnej (Fed) w zakresie polityki pieniężnej. Obie czołowe kryptowaluty tracą w poniedziałek w oczekiwaniu na podwyżki stóp w USA oraz umocnienie dolara amerykańskiego. Sprawdźmy, co o kondycji BTC oraz ETH sądzi analiza techniczna.

  • Notowania bitcoina na wykresie tygodniowym nie były w stanie pokonać 200-okresowej średniej, a na wykresie dziennym średniej 50-okresowej
  • Cena wraca do 22 tys. dol. zwiększając ryzyko ponownego wejścia do zakresu dopiero co wybitej konsolidacji
  • W tym samym czasie ether rysuje lokalny poziom oporu na wysokości 1600 dol. Walczy z tym poziomem od ubiegłego tygodnia
  • Na początku nowego tygodnia i jednocześnie ostatnich dni handlowych lipca, szeroki rynek kryptowalut traci, ustępując miejsca odbijającemu dolarowi

Bitcoin blokowany przez średnie ruchome

Po przypieczętowaniu udanego tygodniowego zamknięcia – najwyższego od połowy czerwca – BTC/USD jest znacznie bardziej ostrożny, ponieważ Rezerwa Federalna przygotowuje się do podniesienia głównych stóp procentowych w celu walki z inflacją.

Zeszłotygodniowe zamknięcie bitcoina na wykresie weekly było czymś w rodzaju półśrodka dla byków. Chociaż udało się osiągnąć najlepszy wynik od ponad miesiąca, BTC/USD nie odzyskał kluczowej 200-tygodniowej średniej kroczącej (MA) poruszającej się na poziomie 22 800 dol.

Na poniższym wykresie wyraźnie widać, że próba podbicia została „brutalnie” zatrzymana przez wspomnianą prostą średnią:

Bitcoin zatrzymany przez 200 SMA na wykresie tygodniowym. Źródło: Tradingview.com

Przechodząc na wykres dzienny widzimy natomiast, że BTC/USD również „zaszkodziła” średnia – tym razem była to jednak 50-dniowa wykładnicza średnia ruchoma (50 EMA). Bitcoin w ubiegłym tygodniu próbował wybijać ten dynamiczny opór, próby skończyły się jednak niepowodzeniem.

Jaki jest efekt? Wracamy do okolic zakresu konsolidacji 19-22 tys. dol. obserwowanej na przełomie czerwca oraz lipca..

Bitcoin zatrzymany również przez 50 EMA. Źródło: Tradingview.com

W tym tygodniu kluczowa dla BTC/USD pozostaje właśnie strefa 22 tys. dol. Jeżeli notowania zamkną się poniżej tego poziomu, możemy być wkrótce świadkami ponownego testu dołków 19 tys. dol. Jeżeli jednak poziom zadziała jako wsparcie, wtedy byki mają kolejną szansę na próbę wybicia 50 EMA.

Ether walczy z lokalnym oporem w okolicach 1600 dol.

W momencie gdy bitcoin może powrócić do czerwcowo-lipcowej konsolidacji, to token sieci Ethereum ma ją wyraźnie za sobą. Notowania ETH/USD pokonały skutecznie 50 EMA w dniu 18 lipca i od tego czasu „pukają” do drzwi poziomu 1600 dol. Jak na razie jednak nieskutecznie.

W efekcie, na wykresie utworzył się lokalny opór, który wzmacnia 23,6% zniesienia trendu spadkowego rysowanego od maksimów z kwietnia, gdy za jednego ethera płacono jeszcze 3600 dol.

Ether walczy z lokalnym oporem tuż pod 1600 dol. Źródło: Tradingview.com

Sytuacja techniczna na ETH/USD wydaje się być w tym momencie dosyć jasna: cały czas dominują niedźwiedzie, a byki chcąc złapać chociaż trochę oddechu musiałyby pokonać obecny lokalny opór i niemal jednocześnie minima z maja z lokalizowane na wysokości 1700 dol., które również wydają się być potencjalnie silną barierą dla popytu.

Jeżeli to jednak podaż utrzyma przewagę, wtedy strefą obrony kupujących będzie 50 EMA zlokalizowana obecnie na 1445 dol. Poniżej niej mamy poziom 1254 dol., czyli górne ograniczenie czerwcowo-lipcowej konsolidacji. Ostateczne wsparcie to psychologiczna bariera 1000 dol., czyli dolna banda kanału bocznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *