Boom na DeFi dobiegł końca? Z rynku wyparowało 50 mld dol.6 min. czytania

Zdecentralizowane finanse nadal przyciągają nowych użytkowników, wskaźniki sugerują jednak kurczenie się branży

Ceny tokenów reprezentujących świat zdecentralizowanych finansów (w skrócie DeFi) wykazują nieprzerwaną słabość, a aktywność użytkowników w ramach głównych protokołów cały czas maleje. W efekcie opłaty transakcyjne w sieci Ethereum (ETH), na której oparte jest większość głównych systemów DeFi, znalazła się na najniższych poziomach od roku. Inwestorzy zdają się czekać na zbliżającą się wielkimi krokami aktualizację ETH o nazwie EIP-1559, a na brak decyzji zakupowych wpływa również raczej niedźwiedzia (spadkowa) i konsolidacyjna natura rynków w trakcie wakacji.

  • W szczycie popularności protokołów DeFi w tym roku opłaty transakcyjne sięgały nawet kilkuset dolarów.
  • W tym momencie wynoszą maksymalnie kilka dolarów i są najniższe od roku.
  • Aktualizacja sieci Ethereum zatytułowana EIP-1559 powinna zostać w pełni wdrożona do końca przyszłego miesiąca, wpływając na ogólne ograniczenie opłat transakcyjnych.

Zdecentralizowane finanse w skrócie, czyli czym jest DeFi?

Platformy zdecentralizowanych finansów (w skrócie DeFi) są aplikacjami, za pomocą których użytkownicy mogą dokonywać tradycyjnych transakcji finansowych bez udziału pośrednika (banku, ubezpieczyciela, maklera lub giełdy). Oznacza to, że przelew, pożyczka, operacja giełdowa, czy rachunek oszczędnościowy zakładane są na zasadzie kontraktu bezpośrednio pomiędzy podmiotami funkcjonującymi w ramach platformy DeFi.

Platformy DeFi to cyfrowe wersje pożyczek online, bankowości, doradztwa finansowego, giełd oraz domów maklerskich. Boom tej branży, która w 2020 roku wzrosła dziesięciokrotnie, zapewniają jednak głównie narzędzia do oszczędzania, które pozwalają generować trzy lub nawet czterocyfrowe stopy zwrotu w skali roku (oczywiście przy odpowiednio wysokim ryzyku).

Czy wiesz, że…

Za pierwszą platformę DeFi uznaje się protokół MakerDAO, który powstał już w 2015 roku. Początek boomu na zdecentralizowane finanse to jednak dopiero 2020 r.

DeFi ze zmniejszającą się aktywnością w ramach sieci blockchain

Aktywność w sektorze została zahamowana w stosunku do wcześniejszego gwałtownego wzrostu, ponieważ uczestnicy siedzą z założonymi rękami,obserwując boczne ruchy z boku rynku. Można zaobserwować krótkie wybuchy aktywności podczas zmienności cen, jednak szybko spowalniają one po stabilizacji kursów. Spadki cen w dalszym ciągu pogłębiają się w przypadku większości głównych tokenów zarządczych (z angielskiego governance tokens), w ramach których posiadacze mają decydujący głos o dalszym rozwoju sieci.

Poniższy wykres prezentuje spadki cenowe od historycznych maksimów dla czterech wybranych tokenów protokołów DeFi: synthetix (SNX), aave (AAVE), sushiswap (SUSHI) oraz maker (MKR):

Spadki cenowe dla czterech wybranych tokenów. Źródło: Glassnode

Ceny opłat transakcyjnych (wyrażanych w jednostce GAS) spadły do poziomu z początku zeszłorocznego boomu na DeFi. Deprecjacja (spadek wartości) jest zauważalna do tego stopnia, że traderzy, którzy są gotowi uzbroić się w cierpliwość, zapłacą zaledwie pojedyncze Gwei (czyli „grosze” kryptowaluty ETH) w godzinach mniejszego obciążenia sieci:

Średnia cena transakcji w sieci Ethereum. Źródło: Glassnode

– Przez cały okres hossy 2021 wolumen zdecentralizowanych giełd kryptowalutowych (w skrócie DEX) zdominował konsumpcję GAS. Jest to nadal bardzo aktualne, a Uniswap utrzymuje swoją koronę jako główny konsument przestrzeni blokowej, nawet gdy wolumen na DEX spada. Pomimo spadku wolumenu, roczny wzrost miesięcznego wolumenu na DEX utrzymuje się na poziomie 5600%. Wolumen umocnił się wokół dziennego poziomu 2 bilionów dolarów, ze znacznymi skokami w okresach podwyższonej zmienności komentują analitycy Glassnode, którzy przygotowali raport dotyczący malejącej ogólnej aktywności w ramach zdecentralizowanych finansów.

Wykres prezentuje dzienny wolumen DEX na przestrzeni 60 dni. Widać wyraźny spadek z miesiąca na miesiąc o ponad 55%. Źródło: Glassnode

Liczba użytkowników DeFi cały czas rośnie, jednak tempo wzrostu wydaje się mniejsze. W maju przyrost wynosił 25%, w kwietniu 18%, a w czerwcu jest to około 7,5%. Od stycznia 2021 do czerwca 2021 roku zdecentralizowane finansowe zyskały netto ponad 1,4 mln nowych użytkowników (rosnąc o ponad 123%).

Rentowność, transfery i wartość DeFi w dół

Glassnode w swojej analizie stagnacji rynku zdecentralizowanych finansów zwraca uwagę na trzy istotne kwestie:

  • Rentowności (yields) — stopy kapitalizacji zaczęły się zmniejszać na głównych rynkach kredytowych, ponieważ popyt na dźwignię finansową w łańcuchu spowalnia. Wśród tego spadku rentowności pojawiły się stopy procentowe o niskiej zmienności. „Te niskie stopy procentowe nie są złe: dały one zarówno trzymającym stablecoiny, jak i osobom zajmującym się krótką sprzedażą, dostęp do taniego kapitału pożyczkowego, co w większości przypadków było niespotykane podczas hossy”, twierdzi Glassnode. Tak długo, jak płynność pozostanie silna, a popyt na pożyczkę mniejszy, stopy zwrotu będą nadal utrzymywać się na niskim poziomie na tych rynkach.
  • Transfery — wolumeny transferów stablecoinów zakończyły przedłużony okres popytu i zwiększonego wolumenu. Transfery USDT były historycznie w pierwszej dziesiątce odbiorców GAS w sieci Ethereum, ponieważ inwestorzy chętnie używają USDT do przenoszenia aktywów między giełdami bez podejmowania ryzyka zmienności cen. W czerwcu wartość spadła jednak z majowych szczytów o 30 miliardów dol.
  • TVL — total value locked to wskaźnik mierzący wartość kryptowalut zdeponowanych w protokołach DeFi. Ta spadła z historycznych maksimów powyżej 150 mld dol., do poziomu około 100 mld dol. Procentowo spadek był jednak mniejszy niż spadek ceny ETH z maksimów do obecnych poziomów

Spadek TVL na rynku DeFi wyniósł 35% do około 100 mld dol. Źródło: Glassnode

Wzrost nowej i istniejącej aktywności na rynku DeFi został zahamowany, ponieważ wielu uczestników przestało podejmować ryzyko w związku z ponad 60-procentowymi spadkami z ATH (czyli historycznych maksimów) na większości tokenów. Podczas gdy aktywność on-chain nie zwiększa się już w ujęciu procentowym z miesiąca na miesiąc, wzrost w ujęciu rocznym pozostaje ogromny podsumowuje swoją analizę Glassnode.

Uczestnicy rynku DeFi szukają obecnie możliwości obniżenia ryzyka oraz aktywów wyższej jakości, aby jak najlepiej przetrwać wahania. Płynność w całym ekosystemie pozostaje w większości zachowana, a długoterminowi posiadacze ETH nie chcą sprzedawać swoich tokenów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *