Cena Cardano (ADA) wystrzeliła w górę o 50%. Co było powodem?3 min. czytania

Notowania Cardano rosną nieprzerwanie od soboty, zyskując w tym czasie nawet 50%. W sam poniedziałek cena rosła o ponad 18%, a we wtorek dodaje kolejne 16%, testując 50-dniową średnią ruchomą pierwszy raz od początku kwietnia. Ostatni raz tak silne jednodniowe wzrosty ADA miały miejsce w ubiegłym roku.

  • Cardano kosztuje w tym momencie ponad 65 centów. Od historycznych maksimów z ubiegłego roku (powyżej 3 dolarów) nadal traci jednak niemal 80%
  • Za sprawą ostatniej aprecjacji ADA znajduje się obecnie na 6. miejscu pod względem kapitalizacji wśród największych kryptowalut z wynikiem 22,5 mld dol.
  • Analitycy i traderzy doszukują się przynajmniej kilku powodów tak nagłej aprecjacji ADA. Więcej o nich w artykule

Cardano dynamicznie w górę. Sprawdzamy co umocniło ADA

ADA wyprzedziła XRP na liście największych kryptowalut, a wolumen transakcji skoczył do poziomu trzykrotnie wyższego niż w sieci Ethereum (ETH). W rzeczywistości kilka czynników miało wpływ na ogromny rajd obserwowany od początku tygodnia: w tym ceny, które osiągnęły najniższy poziom, most USDC Cardano-Ethereum, rekordowo wysoka aktywność deweloperska na GitHubie oraz nadchodzący czerwcowy hard fork o nazwie Vasil.

Źródło: Coinmarketcap.com

Cena Cardano (ADA) wzrosła o prawie 50% od soboty, osiągając maksimum na poziomie 0,67 dol. Wcześniej testowała lokalny dołek 0,45 dol., co zdaniem analityków przyciągnęło większych inwestorów i zachęciło do masowej akumulacji. Co więcej, liczba transakcji i całkowita wartość zablokowana (TVL) wzrosła ogromnie w ciągu ostatnich dwóch dni. To wywołało dodatkową presję na wzrost cen. Liczba NFT wybijanych (mintowanych) w sieci Cardano przekroczyła natomiast 5 milionów.

Zespół Cardano pracuje nad wieloma nowymi projektami, a aktywność deweloperska na GitHubie osiągnęła rekordowy poziom. Dodatkowo firma Santiment śledząca aktywność on-chain stwierdziła, że skok cen pokrył się ze skokiem aktywności programistów oraz deweloperów.

Źródło: Santiment

– Cardano jest jednym z wielu altcoinów, które cieszą się świetnym początkiem tygodnia, obecnie +13% w ciągu ostatnich 24 godzin. Aktywność deweloperska osiągnęła najwyższy poziom w historii, ponieważ zespół ADA pracował nad innowacjami, podczas gdy ceny były tłumione przez dłuższy czas – komentuje Santiment.

Uruchomienie mostu Cardano-Ethereum firmy dla USDC również pozytywnie wpłynęło na akcję cenową z ostatnich kilkudziesięciu godzin. Drugi co do wielkości stablecoin może teraz migrować z Ethereum na blockchain Cardano. Jest to ważny ruch w ramach interoperacyjności sieci. Wsparcie dla innych tokenów ma zostać wprowadzone wkrótce, co również zwiększy potencjał wzrostowy.

Społeczność czeka na hard fork

Nie wydaje się, aby Cardano zaprzestało prac mających na celu przyciągnięcie większej liczby użytkowników do sieci. Społeczność Cardano z niecierpliwością czeka na uruchomienie hard forka o nazwie Vasil, który powinien dojść do skutku pod koniec czerwca.

Charles Hoskinson będący dyrektorem generalnym podmiotu twierdzi, że po wprowadzeniu hard forka więcej deweloperów przejdzie na blockchain. W ten sposób cena ADA ponownie wzrośnie, jak również całkowita wartość zablokowana (TVL) w różnych protokołach.

Jak zdradził Hoskinson wprowadzona zostanie funkcja pipeliningu, która usprawni rozprzestrzenianie się bloków, co pozwoli na dalsze skalowanie blockchaina do punktu, w którym będzie pozyskiwać nowych zwolenników. Inne funkcje obejmują ulepszenia CIP 31, 32 i 33, a także wprowadzenie skryptów referencyjnych, inline datum i wejść referencyjnych. W połączeniu z poprawkami błędów w starszych funkcjach, aktualizacja znacznie poprawi doświadczenia deweloperów w projektach opartych na Cardano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *