Co to ten Bitcoin i o co ten szum?4 min. czytania

Rynek kryptowalut w ostatnich latach stał się jednym z głównych tematów medialnych i ciekawą alternatywą dla inwestorów. Wszystko za sprawą Bitcoina (w skrócie BTC), który w przeciągu dekady pozwolił zarobić inwestorom około 9 milionów procent. Jeżeli wcześniej jednak nie miałeś do czynienia z tym rynkiem i zastanawiasz się co to jest Bitcoin, to nie mogłeś lepiej trafić. W tym artykule wyjaśniamy krok po kroku czym są kryptowaluty, jakie mają zastosowanie i dlaczego wywołują tyle szumu.

Bitcoin co i jak, czyli od niszowej waluty Internetu do rewolucji płatniczej

Myśląc o walucie Twoim pierwszym skojarzeniem z pewnością będzie polski złoty, amerykański dolar, czy też euro. Zanim jednak waluty i pieniądze przybrały obecną papierową postać na przestrzeni wieków ludzi stosowali wiele innych form przechowywania wartości wykorzystywanych w codziennym handlu. Nasi przodkowie korzystali na przykład z morskich muszli, starożytni Egipcjanie jako formę płatności wykorzystywali natomiast pszenicę. Przez wiele stuleci – aż do czasów współczesnych – rolę pieniądza i nośnika wartości pełniło również złoto, głównie ze względu na swoje cechy fizyczne oraz chemiczne.

Tradycyjne waluty niezależnie od swojej formy są scentralizowane, czyli kontrolowane przez odgórnego administratora, którym jest zazwyczaj rząd danego państwa. Wzrost popularności Internetu oraz cyfrowej rewolucji spowodował, że ponad dziesięć lat temu w ekosystemie płatniczym zrodziła się jednak nowa idea, idea kryptowalut. Przedrostek „krypto” odnosi się do kryptografii, technologii komputerowej wykorzystywanej między innymi do zabezpieczenia oraz utajniania informacji.

Najstarszą i największą kryptowalutą jest Bitcoin, który podobnie jak inne cyfrowe aktywa definiowany jest jako elektroniczny pieniądz. Sposób jego wytworzenia, ochrona transakcji oraz zachowanie anonimowości użytkowników jest zapewniane przez technologię stojącą za jego początkiem.

Bitcoin nie powstaje z powietrza – za jego wygenerowanie odpowiedzialna jest moc obliczeniowa komputerów, które działając w ramach wspólnej sieci peer-to-peer (P2P) rozwiązując problemy matematyczne w celu „wydobycia” nowych Bitcoinów. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów bankowych i płatniczych za pomocą Bitcoina dokonuje się transakcji z pominięciem pośredników. W związku z tym środki można przetransferować bezpośrednio na prywatny kryptowalutowy portfel znajomego, członka rodziny, czy też osoby lub firmy świadczącej nam usługę lub sprzedającej produkt. Wykluczenie z równania banku lub procesora płatności sprawia, że koszty transakcyjne są zdecydowanie niższe, a czas realizacji transferów znacznie się skraca. Najlepiej widać to na przykładzie opiewających na dużą kwotę przelewów transgranicznych, które w przypadku tradycyjnego pieniądza przetwarzane są nawet kilka dni, a w przypadku kryptowalut mogą zostać zrealizowane w kilkanaście minut.

Waluta, magazyn wartości i instrument inwestycyjny – co to jest Bitcoin?

Bitcoin podobnie jak tradycyjny pieniądz jest przede wszystkim środkiem płatniczym, który staje się coraz powszechniejszy w codziennym życiu. Dzięki temu robiąc zakupy w Internecie, idąc do restauracji lub nawet łapiąc szybką kawę na wynos możesz zapłacić przy użyciu BTC (np. dzięki aplikacji w telefonie).

Bitcoin to jednak nie tyko pieniądz, ale dla wielu również magazyn wartości (z ang. store of value) nazywany często cyfrowym złotem. W związku ze swoją decentralizacją i anonimowością BTC dla wielu stał się lepszym sposobem na przechowywanie oszczędności i majątku niż tradycyjne papiery wartościowe lub waluty potencjalnie narażone na załamanie w czasie koniunkturalnych kryzysów gospodarczych. Oczywiście Bitcoin również bywa mocno zmienny (w samym tylko 2019 roku jego wartość wzrastała o niemal 100%!) nie brakuje jednak entuzjastów, którzy korzystają z cyfrowej waluty jako zabezpieczenia swoich pieniędzy.

Wspomniana zmienność i silne ruchy na rynku Bitcoina są jednym z głównych powodów medialnego szumu, który jest wokół niego widoczny. Wszystko zaczęło się pod koniec 2017 roku, kiedy BTC w przeciągu zaledwie kilku miesięcy urósł do poziomu niemal 20 tysięcy dolarów. Możliwość szybkiego i dużego zarobku spowodowała, że na BTC zaczęto patrzeć jako na ciekawy instrument inwestycyjny, który z niszowej ciekawostki stał się produktem dostępnym na tradycyjnych giełdach papierów wartościowych i elementem strategii funduszy hedgingowych.

Jeżeli chcesz na własnej skórze przekonać się co to jest Bitcoin, już teraz spróbuj dokonać zakupu swoich pierwszych BTC (lub ich cząstek). Możesz zrobić to poprzez nasz kantor, który posiada licencję małej instytucji płatniczej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zapewniając gwarancję bezpieczeństwa Twoich środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *