Czym jest Stellar?2 min. czytania

Nieposiadająca granic oraz limitów otwarta sieć do przechowywania i transferu środków – w taki sposób oficjalna strona projektu Stellar promuje swoją open-sourcową platformę płatniczą. Jej celem jest tworzenie, przesyłanie oraz handel różnymi formami cyfrowej reprezentacji pieniądza – zarówno tradycyjnych walut, cyfrowych aktywów, jak i również innych instrumentów. Stellar nie posiada właściciela i zarządzany jest przez skupioną wokół niego społeczność, bazując na zdecentralizowanym oprogramowaniu przetwarzającym miliony transakcji każdego dnia. Projekt posiada swój autorski blockchain oraz kryptowalutę Stellar Lumens (skrót XLM), która jest obecnie jedną z 15 największych pod względem kapitalizacji.

Stellar powstał w 2015 roku, zgromadził 4 miliony użytkowników

Sieć Stellar została uruchomiona w 2015 i od tego czasu przetworzyła 450 milionów operacji oraz zgromadziła ponad 4 miliony indywidualnych kont użytkowników. Z usług Stellar pomagających w transferze pieniędzy korzystają zarówno duże korporacje, jak i niewielkie przedsiębiorstwa.

– Od samego początku Stellar jest powiązany z kryptowalutami, ale oprogramowanie zawsze miało na celu poprawę, a nie osłabienie lub zastąpienie istniejącego systemu finansowego. Podczas gdy, powiedzmy, sieć Bitcoin została stworzona do handlu tylko Bitcoinami, Stellar jest systemem zdecentralizowanym, który jest świetny do handlu wszelkimi rodzajami pieniędzy w sposób przejrzysty i efektywny – napisano na oficjalnej stronie projektu.

Chociaż Stellar nie posiada właścicieli, to oryginalnymi twórcami systemu byli Jed McCaleb (twórca nieistniejącej już giełdy Mt. Gox oraz współautor projektu Ripple) oraz prawnik Joyce Kim. Za ciągły rozwój projektu odpowiada Stellar Development Foundation w 2017 roku uruchomiono natomiast Ligthyear.io, odłam projektu, który posiada typowo komercyjne cele i nastawiony jest na generowanie zysku. W 2018 roku jego nazwę zmieniono na Interstellar.

Lumen – natywna kryptowaluta sieci Stellar. Poznaj XLM

Sieć Stellar posiada natywną walutę cyfrową, lumen, który jest wymagany w małych ilościach do zakładania kont i dokonywania transakcji, ale poza tymi wymaganiami, Stellar nie uprzywilejowuje żadnej konkretnej waluty. Jest on specjalnie zaprojektowany, aby tradycyjne formy pieniądza – pieniądze, które ludzie wydają i oszczędzają od wieków – stały się bardziej użyteczne i dostępne – wyjaśnia witryna Stellar.org.

Zgodnie z danymi portalu Coinpaprika.com, XLM Jest obecnie 15. największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, która sięga niemal 2 miliardów dolarów, generując dobowe wolumeny w okolicach 300 milionów dolarów.

W obiegu obecnie znajduje się niespełna 21 miliardów tokenów XLM, a łączna podaż sieci ma wynieść 50 miliardów. Podobnie jak wiele innych altcoinów, Lumeny osiągały swoje historyczne maksima na przełomie 2017 i 2018 roku, kiedy za jedną monetę płacono niemal 1 dolara. Obecnie XLM kosztuje niespełna 10 centów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *