Czy bitcoin może spaść do 20 tysięcy dol.? Ważny wskaźnik dla ruchów BTC3 min. czytania

Notowania bitcoina (BTC) w tym tygodniu ustanawiały nowy, półroczny dołek, testując poziomy tuż pod pułapem cenowym 33 tysięcy dolarów. W momencie gdy do głównego wsparcia na wykresie BTC/USD jeszcze daleka droga (psychologiczny poziom 30 tys. dol.), to w tym artykule zastanowimy się, czy bitcoin może spaść jeszcze niżej, a mianowicie w okolice poziomu 20 tys. dol. Przebiega tam bowiem obecnie średnia ruchoma, która w przyszłości kilkukrotnie zapewniała cenie okazję do odbicia.

  • Bitcoin ma obecnie przed sobą główne wsparcie na wysokości 30 tysięcy dolarów
  • Jeżeli zostałoby jednak wybite nie można wykluczyć dalszych spadków, a ich celem może być między innymi 200-tygodniowa prosta średnia ruchoma
  • Ta zatrzymywała deprecjację BTC/USD między innymi na pandemicznych dołkach z marca 2020 roku

Rysujemy czarny scenariusz dla bitcoina. Na rynku kryptowalut nie można jednak niczego wykluczyć

Osoby, które kupują fizyczne bitcoiny i nie spekulują na spadki BTC za pomocą instrumentów pochodnych, z całą pewnością chciałyby żeby BTC jedynie rósł. Niestety jak pokazuje historia, perypetie instrumentów finansowych to nie tylko cykle prowzrostowe, ale również prospadkowe.

Gdy bitcoin rośnie analitycy prześcigają się w prognozach cenowych, do jakiego punktu może dojść, gdy spada, szukają natomiast poziomów „cenowej podłogi”, które ich zdaniem nie zostaną pokonane. Jednym z nich był między innymi pułap 40 tys. dol. Wytrzymał jedną szarżę niedźwiedzi, jednak ostatecznie został pokonany.

Kolejny taki poziom to bariera 30 tysięcy dolarów, która była mocno testowana w trakcie ubiegłorocznych wakacji. Obecnie mało kto zakłada, że BTC mógłby spaść niżej. Co jeżeli jednak doszłoby do pokonania tego poziomu?

Kolejnym, naturalnym wsparciem wydaje się być strefa 20 tysięcy dolarów. To nie tylko okrągła, psychologicznie istotna wartość, ale również miejsce, w którym bitcoin pod koniec 2017 roku rysował historyczne maksima. Co istotne, z poziomem pokrywa się jeszcze jeden istotny wskaźnik a mianowicie wspominana we wstępie 200-tygodniowa średnia ruchoma (200 WMA).

Bitcoin i przyszłe poziomy wsparcia, z zaznaczoną 200 WMA. Źródło: Tradingview.com

200 WMA może być niezwykle ważna dla bitcoina

Jeżeli czarny scenariusz zostanie zrealizowany i bitcoin rzeczywiście spadnie poniżej 30 tys. dol., to wspomniana średnia ruchoma może być dla niego ważnym punktem zaczepienia. Warto zauważyć, że blokowała ona skutecznie dalsze spadki na przełomie 2018 i 2019 roku zapewniając okazję do odbicia, a następnie zatrzymała pandemiczną deprecjację w marcu, prowadząc do powrotu byczych nastrojów.

Zakładając, że bitcoinowi spadki zajmą kilka tygodni lub nawet miesięcy, położenie średniej będzie najprawdopodobniej wyższe (jest to bowiem bardzo długoterminowy wskaźnik, który nie zdążył jeszcze w pełni przetrawić całości wzrostów z końca 2021 roku).

Można więc zakładać, że 200 WMA za np. dwa lub trzy miesiące znajdzie się nawet powyżej 20 tys. dol., np. w okolicach 23 tys. dol. Pytanie tylko, czy wówczas zadziała równie skutecznie co w marcu 2020 roku.

Pamiętaj, że pojedyncza średnia ruchoma nie powinna być jedynym wyznacznikiem decyzji inwestycyjnych oraz analizy technicznej. W zależności od okresu średniej oraz sposobu jej rysowania, pozycje średnich na wykresie mogą być różne i prezentować sygnały w całkowicie innych momentach. Warto jednak o nich pamiętać i traktować je jako ciekawostkę lub dodatkowy drogowskaz rynkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *