Czy bitcoin powtórzy zachowanie z 2021 roku?4 min. czytania

kursy kryptowalut

Od kwietnia do czerwca 2021 roku korekta ceny bitcoina sięgała (od najwyższych do najniższych odnotowanych w tym czasie cen) poziom 59%. Bitcoin następnie rozpoczął korektę wzrostową, która przerodziła się w dynamiczny trend i wypchnęła aktywo na nowe maksima. Czy takowe zjawisko zobaczymy na wykresie również w 2022 roku?

  • Bitcoin od listopada do stycznia korygował podobnie jak podczas wcześniejszego rynku niedźwiedzia.
  • Deprecjacja w tym czasie przekraczała 50%, a luty przyniósł dodatnie zamknięcie.
  • Czy marzec 2022 będzie jak sierpień 2021 i również przyniesie aprecjację?

Bitcoin już wcześniej rysował podobną strukturę

Jak widać na poniższym wykresie, notowania bitcoina w pierwszej połowie 2021 roku traciły trzy miesiące z rzędu, odsuwając się od historycznych maksimów. Bitcoin spadał wtedy z poziomu niemal 65 tysięcy dolarów do niespełna 29 tysięcy dolarów notowanych w czerwcu.

Poziom 30 tysięcy dolarów był testowany trzy miesiące z rzędu, w końcu zapewniając platformę do wyraźnego odbicia. To doprowadziło w listopadzie cenę na nowe ATH, na wysokość 69 tysięcy dolarów. Wtedy też rozpoczęła się nowa trzymiesięczna korekta, która również zepchnęła cenę BTC o ponad 50% w dół.

Najniższa odnotowana w styczniu cena wynosiła niecałe 33 tys. dol.

Bitcoin z podobną korektą jak w ubiegłym orku

Jeżeli obecna korekta wzrostowa, tak jak ta obserwowana od lipca do listopada 2021 roku, miałaby posiadać taki sam zasięg (ponad 130 procent), to bitcoin ze swoich najniższych poziomów notowanych w tym roku mógłby wzrosnąć do poziomu niemal 72,5 tys. dol., ustanawiając nowe maksima.

Oczywiście należy pamiętać, że historyczne zachowania cen nie muszą w żadnym przypadku przekładać się na przyszłe ruchy. Tego typu układy geometryczne są z całą pewnością ciekawostką, na którą można zwrócić uwagę, ale nikt nie da nam gwarancji, że rynek zachowa się w ten sam sposób.

Marzec to nie najlepszy miesiąc dla bitcoina

Czy marzec może podobnie jak sierpień 2021 roku przynieść kontynuację korekty wzrostowej i zwiększyć pewność inwestorów, że lokalne dołki zostaną zostawione w tyle? Historia pokazuje, że marzec nie jest najlepszym miesiącem dla BTC.

Średnie stopy zwrotu w trzecim miesiącu roku są od 2011 roku jednymi z najgorszych w porównaniu z innymi miesiącami. W tym okresie BTC/USD przez większość czasu tracił, zamykając jedynie trzy dodatnie marce.

Pocieszeniem może być natomiast fakt, że historycznie sierpień wypada w tym zestawieniu jeszcze gorzej (średnia stopa zwrotu ro 3%, a mediana to -6%). Jednak w roku ubiegłym odwrócił niekorzystną dla siebie statystykę i zyskał 14%, wybijając ważne opory.

Spoglądając na bitcoina z perspektywy wykresu dziennego widzimy, że żeby taki sam zwrot udało się zrealizować teraz, niezbędne będzie wybicie kluczowej strefy oporu 40-42 tys. dol. To jednak nie wszystko, bitcoin będzie musiał zmierzyć się również z oporem 45 tys. dol.  Z poziomem pokrywają się dołki z grudnia ubiegłego roku i szczyty lutowo-marcowe.

Bitcoin na wykresie dziennym

Notowania od początku 2022 pozostają mocno konsolidacyjne. BTC/USD rusza się „od bandy do bandy” i dopiero wybicie zaznaczonego horyzontalnego oporu, który wzmacnia dodatkowo 200 EMA dadzą pewność, że BTC/USD jest gotowy do dalszych wzrostów.

Tak jak miało to miejsce w sierpniu, a następnie wrześniu i październiku ubiegłego roku. Wtedy okolice 45 tys. dol., również odegrały istotną rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *