Czy Europa będzie miała własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC)?3 min. czytania

cyfrowa waluta Europy

Testy takiego rozwiązania prowadzi m.in. Kraj Środka

Europejski Bank Centralny (EBC) opublikował wyniki publicznych konsultacji w sprawie potencjalnego wdrożenia cyfrowego euro, zbliżając się do podjęcia decyzji o formalnym zbadaniu inicjatywy waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).

  • Inspiracją dla prac nad CBDC na całym świecie był bitcoin, jednak ostatecznie ma to być inna forma cyfrowej waluty.
  • W odróżnieniu od prywatnych kryptowalut CBDC będzie posiadało raczej scentralizowany charakter i jego emisja będzie uzależniona od banku centralnego danego kraju.
  • Implementacje CBDC nie muszą wykorzystywać nawet rozproszonych ksiąg, takich jak sieć Blockchain.

EBC podsumowuje konsultacje społeczne w sprawie cyfrowego euro

Według opublikowanego 14 kwietnia 2021 roku komunikatu, EBC otrzymał ponad 8200 odpowiedzi na publiczne konsultacje w sprawie cyfrowego euro, co jest osobistym rekordem banku pod względem udziału w konsultacjach publicznych. Spośród wszystkich odpowiedzi 47 proc. pochodziło z Niemiec, a znaczna część z Włoch i Francji — odpowiednio 15 proc. i 11 proc.

Większość respondentów stwierdziła, że prywatność jest najbardziej pożądaną cechą potencjalnego cyfrowego euro, co stanowiło odpowiedź 43% wszystkich podmiotów biorących udział w konsultacjach (wśród nich znaleźli się zarówno profesjonalni inwestorzy, duże instytucje, jak i osoby fizyczne).

„Prywatność jest uważana za najważniejszą cechę cyfrowego euro zarówno przez obywateli, jak i specjalistów biorących udział w konsultacjach, zwłaszcza handlowców i inne przedsiębiorstwa” — zaznaczył EBC w swoim raporcie.

W wyniku konsultacji, respondenci uznali bezpieczeństwo i możliwość dokonywania płatności w całej strefie euro za najważniejsze priorytety, odpowiednio 18% i 11%. 9% respondentów podkreśliło natomiast znaczenie usunięcia dodatkowych kosztów, a 8% potrzebę użyteczności cyfrowego euro w trybie offline.

„Większość obywateli w badanej próbie opowiada się za prywatnością, nawet jeśli miałoby to ograniczyć użyteczność do transakcji offline i ograniczyć możliwość korzystania z dodatkowych innowacyjnych usług lub nawet z połączenia funkcjonalności offline i online” — zauważył EBC.

Czy wiesz, że…

CBDC, czyli cyfrowa waluta banku centralnego to koncepcja, nad którą od kilku lat debatują instytucje rządowe na całym świecie. Ma ona być ewolucją kryptowalut prywatnych w kierunku emitowanej centralnie formy wirtualnego pieniądza.

Czy Unia Europejska zacznie na poważnie badać kwestię CBDC?

Rozpoczęte w październiku 2020 r. konsultacje społeczne EBC na temat cyfrowego euro potwierdziły wstępne ustalenia EBC, dostarczając cennych danych do decyzji w połowie 2021 r. o rozpoczęciu formalnego rozpoczęcia badań nad cyfrowym euro. Członek zarządu EBC Fabio Panetta stwierdził:

„Cyfrowe euro może odnieść sukces tylko wtedy, gdy spełni potrzeby Europejczyków. Zrobimy co w naszej mocy, by cyfrowe euro spełniło oczekiwania, na które zwrócono uwagę w konsultacjach społecznych.”

Według prezes EBC, Christine Lagarde, cały proces przyjęcia cyfrowego euro może potrwać nawet cztery lata, jeśli Rada Zarządzająca EBC i Parlament Europejski zdecydują się na kontynuowanie inicjatywy.

Kwestia prywatności użytkowników pojawiła się jako jeden z największych problemów związanych z cyfrowymi walutami banków centralnych, stawiając pytanie, jak zapobiegać nielegalnej działalności finansowej przy jednoczesnym zachowaniu poufności.

Podczas gdy kraje takie jak Stany Zjednoczone zostają w tyle, jeżeli chodzi o CBDC, to przykładowo Chiny aktywnie eksperymentują z nowym typem cyfrowej waluty. Po uruchomieniu pierwszych pilotażowych cyfrowych juanów w 2020 r., chiński bank centralny przyjął podejście „kontrolowanej anonimowości”, które ma na celu zapewnienie maksymalnej ochrony chińskim użytkownikom cyfrowej waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *