Dlaczego bitcoin tanieje? Czyli o wartości najstarszej kryptowaluty.3 min. czytania

Kupiłeś bitcoina licząć na to, że jego cena będzie stopniowo się zwiększała, nagle okazało się jednak, że wartość zamiast rosnąć idzie w dół. Zastanawiasz się, dlaczego bitcoin tanieje, w momencie, kiedy obiecywano Ci że będzie jedynie rósł? Problem ten dotyczy wielu początkujących osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę ze światem kryptowalut lub ogólnie rzecz biorąc inwestycji. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć co jest tego powodem i dlaczego żadne aktywo nie może znajdować się tylko w trendzie wzrostowym.

Jeżeli wzrosło, to kiedyś musi spaść, czyli o trendach na rynkach finansowych

Bitcoin po 100 tysięcy, 250 tysięcy lub nawet milion dolarów. Takie zapowiedzi rozpalają wyobraźnie niejednego inwestora i zachęcają do alokacji swojego kapitału w cyfrowej walucie. Prognozy mówiące, że BTC będzie droższy w przeciągu kolejnych dziesięciu lat lub kilku dekad nie wykluczają jednak możliwość wystąpienia po drodze cyklicznych spadków, nawet bardzo głębokich (jak miało to miejsce między innymi na początku 2018 roku).

Niezależnie od tego czy spojrzymy na wykres bitcoina, czy też jakiegokolwiek innego aktywa (np. polskiego złotego) to zauważymy, że w określonej perspektywie czasowej nigdy nie przesuwa się on w jedną stronę. Cena to nieustanne starcie pomiędzy popytem (kupującymi) oraz podażą (sprzedającymi) co powoduje zmienność wartość aktywa i sprawia, że w jednym momencie może znajdować się ono w trendzie spadkowym lub w trendzie wzrostowym.

Aby dokładniej to zobrazować warto spojrzeć na historyczne ujęcie notowań bitcoina. Widać na nim okresy, w których przewagę mają kupujący (popyt) wtedy ceny wzrastają (zielona strzałka) oraz okresy, w których przewagę mają sprzedający (podaż) wtedy ceny spadają (czerwona strzałka). Ostatecznie jednak od początku swojego istnienia BTC generuje bardzo wysokie stopy zwrotu liczone w tysiącach procent.

Bitcoin na wykresie historycznym. Źródło: Tradingview.com

Oczywiście stopa zwrotu z inwestycji będzie zależna od tego, w którym momencie nabywało się bitcoina. Osoba, która nabyłaby go pod koniec grudnia 2017 roku (miejsce zaznaczone czerwonym prostokątem) nadal byłaby stratna około 35% (w stosunku do cen na 21 października 2020 roku). Z kolei osoba, która nabywała BTC w marcu 2020 roku mogłaby zarobić na inwestycji ponad 130%.

Sprawdź jakie trzy czynniki wpływają na zmianę cen kryptowalut. Przeczytaj nasz artykuł

Spekulacja cały czas ważnym czynnikiem napędzającym ruchy na rynku bitcoina

W momencie, gdy bitcoin rośnie, a inwestorzy liczą zyski, nikt nie zastanawia się, co jest tego powodem. Gdy rozpoczynają się spadki ich pobudki są jednak dokładnie takie same jak w trendzie wzrostowym, a są nimi między innymi powszechne ruchy spekulacyjne.

Bitcoin, podobnie jak i inne kryptowaluty, uważane są za aktywa mocno zmienne, na których spekulacyjne nastroje inwestorów mają bardzo dużo do powiedzenia. Inwestorzy szukają tutaj nie długoterminowych sposobów pomnażania kapitału, ale szybkiego zarobku i wyjścia z inwestycji zanim ten nie zostanie zredukowany.

W efekcie, gdy bitcoin rozpoczyna korektę, na rynku pojawić może się panika ciągnącą za sobą silniejszą wyprzedaż. Działa efekt stadny, tylko tym razem w przeciwnym kierunku: zamiast kupować, wszyscy sprzedają. Miejcie te kwestie na uwadze podejmując kroki inwestycyjne i pamiętajcie, że nawet akcje takiego giganta jak Amazon zaliczają czasem dwucyfrowy spadek w ciągu doby, jednak jak się spojrzy na wykres z odpowiedniej perspektywy, okazuje się, że długoterminowo nie miało to znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *