Ether (ETH) może spaść poniżej 2 tys. dol. Niedźwiedzia flaga na wykresie ETH/USD4 min. czytania

Kryptowaluta Ethereum — prognozy wzrostu

Rodzimy token sieci Ethereum – ether (ETH) – spadł o prawie 20% w ciągu ostatnich trzech tygodni, osiągając 19 kwietnia miesięczne minima w pobliżu 2900 dolarów. Jednak pomimo powrotu od tego czasu powyżej psychologicznego wsparcia 3000 dolarów, analiza techniczna sugeruje nam, że w najbliższym czasie możliwe są dalsze spadki, między innymi w kierunku niemal rocznych dołków.

  • Zasięg formacji flagi nie wyklucza spadków etheru do 2 tysięcy dolarów
  • W ujęciu fundamentalnym na cenę ETH wpływa mniejszy apetyty na ryzykowne aktywa wśród inwestorów
  • Jeżeli chodzi o długą perspektywę, The Merge powinien jednak zmienić nastawienie i stworzyć prowzrostowe środowisko, twierdzą analitycy

Wykres ETH/USD aktywował formację niedźwiedziej flagi

Nazwana „niedźwiedzią flagą”, techniczna formacja kontynuacji trendu pojawia się, gdy cena konsoliduje wewnątrz wznoszącego się kanału równoległego po silnym ruchu w dół (zwanym masztem flagi).

Cena ETH spadła po przetestowaniu górnej linii trendu niedźwiedziej flagi w dniu 4 kwietnia i obecnie oczekuje się przedłużonego spadku w kierunku dolnej linii trendu w pobliżu 2700 dolarów. Jeśli formacja ta będzie realizować się zgodnie z założeniami, cena może dalej spadać, a jej celem będzie długość równa wysokości masztu, jak pokazano na poniższym wykresie.

Zasięgiem formacji flagi jest zazwyczaj długość „masztu”. W tym przypadku oznacza to możliwość deprecjacji do nawet 2 tysięcy dolarów. Źródło: CoinMarketCap

Formacja flagi to jedna z najpopularniejszych jeżeli chodzi o analizę techniczną. Może być wykorzystywana zarówno do określania kontynuacji trendu spadkowego – tak jak w tym przypadku – oraz to projekcji trendów wzrostowych. W tym drugim przypadku przybiera po prostu odwrotną formę.

Analiza fundamentalna ETH. Co może wpływać na wycenę etheru w ujęciu makroekonomicznym?

Korelacja etheru z bitcoinem oraz kondycja tradycyjnych rynków również zwiększyły ryzyko spadkowe w ostatnich miesiącach. Na przykład współczynnik korelacji między ETH a Nasdaq 100 wyniósł 19 kwietnia 0,95. Współczynnik równy 1 oznacza, że te dwa aktywa poruszają się w niemal idealnym tandemie.

Współczynnik korelacji ETH/USD i Nasdaq 100 na wykresie dziennym. Źródło: TradingView

Cena etheru spadła o prawie 19% od początku 2022 roku. W międzyczasie bitcoin, akcje i inne bardziej ryzykowne rynki również spadły, ponieważ inwestorzy oceniają gotowość Rezerwy Federalnej (Fed) do agresywnego podnoszenia stóp i zmniejszenia bilansu o wartości 9 bilionów dolarów.

Kryptowaluty były jednymi z największych wygranych niemal nieograniczonego dodruku pieniędzy w wykonaniu Fed. Teraz gdy bank centralny ogranicza dostępną na rynku podaż, cyfrowe aktywa znalazły się w skrajnie odwrotnej i niekorzystnej sytuacji.

Długoterminowe czynniki sprzyjające bykom na rynku etheru

W mniejszym lub większym stopniu spadek ETH wynika przede wszystkim z przekonania, że będzie mniej gotówki na zakup bardziej ryzykownych aktywów.

Mimo to, spekulanci mają nadzieję na długoterminowy trend wzrostowy ze względu na wyczekiwaną aktualizację protokołu o nazwie „The Merge”, która prawdopodobnie zostanie wydana po czerwcu.

– ETH wciąż jest pod presją sprzedaży ze strony osób, które chciały szybko zarobić na Merge. W pewnym momencie znajdziemy równowagę, nie jestem zainteresowany przewidywaniem tego dna, chcę po prostu zgromadzić tyle, ile mogę, zanim tam dotrzemy – zauważa DoopleCash, niezależny analityk rynku.

Lark Davis, inny anality kryptowalutowy, jest natomiast przekonany, że system spalania etherów pozytywnie wpłynie na cenę w długim terminie. Pod koniec tej dekady spalonych będzie dokładnie tyle ETH ile obecnie zgromadzonych jest na giełdach. Łączna podaż spadnie natomiast poniżej 100 mln tokenów.

Dodatkowo, miesiące poprzedzające aktualizację techniczną zbiegły się w czasie ze spadkiem ilości etheru w posiadaniu giełd, wzrostem liczby niezerowych adresatów ETH oraz większą ilością ETH napływającą do oficjalnego kontraktu Merge.

Kennan Mell, analityk z Seeking Alpha, twierdzi, że taktyk Ethereum polegająca na przeprowadzaniu shadow forków (próbnych aktualizacji) przed uruchomieniem Merge zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia całego procesu. Powinno to skłonić większą liczbę inwestorów, zwłaszcza tych, którzy czekają z boku, do gromadzenia etheru w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *