Europejski nadzór finansowy ostrzega przed „nieregulowanymi” kryptowalutami w czasach Covid-192 min. czytania

europejski nadzór finansowy a kryptowaluty

Kryptowaluty na terenie UE cały czas nie są oficjalnie regulowane.

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), unijny regulator rynków papierów wartościowych, opublikował w marcu swój pierwszy raport analizujący wpływ COVID-19 na rynki finansowe w drugiej połowie 2020 r. i podkreśla ryzyko związane z inwestycjami w nieregulowane aktywa kryptowalutowe.

  • ESMA w przeszłości wielokrotnie odnosiła się do sytuacji na rynku cyfrowych aktywów, ostrzegając inwestorów przed inwestowaniem.
  • W 2019 roku opublikowano opinię dla Komisji, Rady i Parlamentu Unii Europejskiej, w której zaznaczano, że kryptowaluty mogą narażać inwestorów na znaczne ryzyko.
  • W najnowszym ostrzeżeniu EMEA zauważa rosnącą aktywność na tym rynku w czasie pandemii i przypomina, że cały czas nie jest on regulowany w UE.

Aktywa kryptowalutowe: Europejskie organy nadzoru przypominają konsumentom o ryzyku

Ponieważ aktywa kryptograficzne, w tym kryptowaluty takie jak bitcoin (BTC), nadal przyciągają uwagę opinii publicznej, europejskie organy nadzoru przypominają o ciągłej aktualności swoich wcześniejszych ostrzeżeń.

Wspomniane urzędy z ESMA na czele przypominają konsumentom, że niektóre kryptowaluty są bardzo ryzykowne i spekulacyjne oraz, jak stwierdzono w raporcie z lutego 2018 r., konsumenci muszą być wyczuleni na wysokie ryzyko zakupu i/lub posiadania tych instrumentów, w tym na możliwość utraty wszystkich posiadanych środków.

ESMA twierdzi, że w związku z przedłużającymi się lockdownami w połączeniu z wyższą niż zazwyczaj zmiennością rynków finansowych, przeciętni inwestorzy o wiele mniej uwagi zwracają na ryzyko, a znudzeni brakiem innych rozrywek szukają alternatyw oraz szybkiego zarobku w inwestycjach:

W skali globalnej ryzyko na rynkach podlegających kompetencjom ESMA pozostaje bardzo wysokie. Znaczne odbicie rynków akcji i wyceny indeksów dłużnych, które osiągnęły poziomy sprzed pandemii, kontrastują ze słabymi podstawami gospodarczymi. Główne ryzyko dla rynków finansowych Unii Europejskiej (UE) polega na tym, że trwające lockdowny prowadzą do pogorszenia oceny ryzyka przez inwestorów – komentuje regulator w oświadczeniu z 17 marca.

Czy wiesz, że…

Według prezesa ESMA, Steven Maijoora, szereg aktywów kryptograficznych wykracza poza obecne ramy regulacji finansowych, co stanowi ryzyka dla traderów detalicznych, którzy nie mogą liczyć na ochronę podobnie, jak ma to miejsce w przypadku regulowanych instrumentów.

Ponadto aktywa kryptowalutowe występują w wielu formach, ale większość z nich pozostaje nieuregulowana w UE, przypomina ESMA. Oznacza to, że osoby kupujące i/lub posiadające te instrumenty nie korzystają z gwarancji i zabezpieczeń związanych z regulowanymi usługami finansowymi.

We wrześniu 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy dotyczący rozporządzenia w sprawie rynku cyfrowych aktywów. Konsumentom przypomina się, że wniosek ten pozostaje uzależniony od wyniku procesu współlegislacyjnego, a zatem konsumenci nie korzystają obecnie z żadnych zabezpieczeń przewidzianych w tym wniosku, ponieważ nie jest on jeszcze oficjalnym prawem unijnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *