Jak polityka monetarna Fedu USA wpływa na wyceny kryptowalut?3 min. czytania

analiza bitcoina

W świecie finansów, zwłaszcza w ostatnich latach, coraz większą rolę pełnią kryptowaluty. Inwestowanie w nie nie jest trudne, choć decyzja o zakupie pierwszego bitcoina czy ethera powinna zostać poprzedzona dogłębną analizą. Na wycenę cyfrowych aktywów wpływ może mieć m.in. polityka monetarna banków centralnych, a przede wszystkim Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. W tym artykule przyjrzymy się właśnie tej kwestii.

Fed i jego polityka monetarna

Fed, jako centralny bank Stanów Zjednoczonych, ma ogromny wpływ na gospodarkę nie tylko USA, ale również niemal całego świata. Jego głównym celem jest kontrola inflacji oraz utrzymanie stabilności gospodarczej USA. Fed osiąga te cele głównie poprzez regulację stóp procentowych oraz skup i sprzedaż różnych aktywów na rynku.

W ostatnich latach bank centralny USA podnosił stopy proc., by przeciwdziałać rosnącej inflacji. W tym roku mieliśmy już krótką pauzę – Fed nie podniósł na jednym ze swoich posiedzeń stóp proc.. Na ostatnim spotkaniu władz zdecydowano się na podwyżkę, ale tylko o 25 punktów bazowych. Obecnie zakłada się, że stopy proc. nie będą już raczej podnoszone, a za parę miesięcy dojdzie do ich obniżek, co przełoży się na hossę na wielu rynkach.

Stopy procentowe a kryptowaluty

Obniżanie stóp procentowych zachęca do brania pożyczek i inwestowania (pieniądz jest wtedy tani), co może prowadzić do wzrostu aktywności inwestorów, w tym na rynku kryptowalut. Wyższe stopy procentowe mogą z kolei hamować aktywność inwestycyjną i przekierować kapitał z rynku kryptowalut do bardziej tradycyjnych aktywów, takich jak obligacje czy metale szlachetne.

Ponadto, wysokie stopy procentowe oznaczają, że inwestorzy więcej mogą otrzymać przy niemal zerowym ryzyku, trzymając pieniądze w banku. W efekcie nie opłaca im się inwestować w kryptowaluty, co także negatywnie odbija się na wycenach tych ostatnich.

Skup i sprzedaż aktywów

Fed prowadzi też swoją politykę monetarną na innym poziomie – skupu i sprzedaży aktywów, co może wpłynąć na różne klasy aktywów, w tym na kryptowaluty. Na przykład, jeśli Fed zdecyduje się rozpocząć program luzowania ilościowego, w ramach którego skupuje obligacje i inne aktywa, może to spowodować spadek wartości dolara amerykańskiego. W rezultacie, inwestorzy mogą zwracać się w stronę kryptowalut jako alternatywnego źródła inwestycji, co może podnieść ich ceny.

Niestabilność polityczna a kryptowaluty

Warto również zauważyć, że polityka monetarna Fedu nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wyceny kryptowalut. Niestabilność polityczna, zarówno w USA, jak i na świecie, również może wpłynąć na atrakcyjność kryptowalut jako aktywów zabezpieczających. W sytuacjach kryzysowych inwestorzy często zwracają się w stronę bitcoina jako formy „bezpiecznej przystani,” podobnie jak jest to w przypadku złota.

Podsumowanie

Polityka monetarna banków centralnych, a w szczególności Fedu, ma znaczący wpływ na wyceny kryptowalut. Stopy procentowe, programy luzowania ilościowego, a także ogólna stabilność gospodarcza i polityczna kraju, mogą wpływać na zachowanie cen kryptowalut. Dlatego inwestorzy i obserwatorzy rynku kryptowalut starają się śledzić działania Fedu oraz inne czynniki, które mogą wpływać na wartość tych cyfrowych aktywów. W miarę jak kryptowaluty stają się coraz bardziej istotnym elementem globalnego systemu finansowego, ich związki z polityką monetarną będą nadal stanowić temat szerokiej dyskusji i analizy.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *