Kantor Bitcoin z weryfikacją czy bez?3 min. czytania

Chcąc dokonać zakupu kryptowalut, jednym z najprostszych i najszybszych sposobów będzie skorzystanie z internetowego kantoru, w którym środki dostępne są od ręki – zazwyczaj w przeciągu kilku minut – a dzięki prostocie, nawet początkujący nie będzie posiadał problemów z dokonaniem transakcji. W miejscu tym pojawia się jednak pytanie, czy postawić na kupno bitcoin z weryfikacją, czy też bez? W tym artykule pokazujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Kupno bitcoin bez weryfikacji – coraz rzadziej występująca możliwość

Jeszcze kilka lat temu liczba kantorów bitcoinowych i kryptowalutowych oferujących zakup bez weryfikacji była zdecydowanie większa. Jednak obecnie (stan na styczeń 2019), na rynku pozostało kilka takich miejsc, a korzystanie z ich usług i tak obarczone jest pewnymi ograniczeniami, co wynika ze zmian prawnych, które weszły w życie na świecie oraz w Polsce.

W kantorach wymagających podawania najmniejszej ilości informacji wystarczające będą podstawowe dane osobowe wraz z adresem e-mail do potwierdzenia konta. Bez dodatkowej weryfikacji tożsamości możliwe jest zazwyczaj dokonanie ograniczonej ilości transakcji z niezweryfikowanego profilu oraz do ograniczonej, zazwyczaj relatywnie niskiej kwoty.

Oczywiście ogromną zaletą takich kantorów jest kupno bitcoin bez weryfikacji i możliwość zachowania wysokiego poziomu anonimowości ze względu na brak konieczności przesyłania skanu dokumentów tożsamości. W związku z zaostrzającymi się przepisami dotyczącymi KYC (know-your-customer) oraz AML (anti-money laundering) operatorzy płatności muszą zbierać i przetwarzać więcej informacji o swoich użytkownikach, w związku z czym działalność kantorów bez weryfikacji została mocno ograniczona.

Kupno bitcoin z weryfikacją – minimum formalności za maksimum funkcjonalności

Chcąc w pełni korzystać z usług i możliwości obecnych kantorów kryptowalutowych niezbędne będzie zweryfikowanie swojego profilu oraz podanych przy rejestracji danych. Kupno bitcoin z weryfikacją wymusza na użytkowniku przesłanie skanu dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość (na przykład prawo jazdy lub paszport).

Tego typu weryfikacja jest obecnie zazwyczaj zautomatyzowana i trwa zaledwie kilka minut, otwierając przed użytkownikiem dostęp do pełnej funkcjonalności kantoru bez limitów przeprowadzanych transakcji lub limitów kwotowych (przynajmniej w przypadku relatywnie niskich lub średnich sum).

Weryfikacja jest wymagana między innymi dlatego, że kantory walutowe stały się tak zwanymi instytucjami obowiązanymi i podlegają pod regulacje, które dotyczą banków oraz instytucji płatniczych w zakresie wymiany pieniądza. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo użytkowników, którego dodatkowym potwierdzeniem może być status Małej Instytucji Płatniczej (MIP) uzyskiwany w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Na liście tej znajduje się między innymi kantor BitCan.

Chcąc wymienić kryptowaluty w BitCan wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu wraz z hasłem. Na Twoją skrzynkę elektroniczną trafi mail potwierdzający, przekierowujący Cię do strony wymagającej podania kodu SMS. Po przejściu wstępnej części weryfikacji zostaniesz poproszony o dokończenie rejestracji i przesłanie zdjęcia z dokumentem. Możesz w tym celu wykonać zdjęcie bezpośrednio z kamery internetowej, z kamery telefonu lub wgrać plik wcześniej wykonanego zdjęcia. W razie jakichkolwiek pytań możesz skorzystać z pomocy na czacie lub sprawdzić dział FAQ.

Po potwierdzeniu swoich danych osobowych uzyskujesz pełny dostęp do formalności kantoru i możesz swobodnie kupować oraz sprzedawać Bitcoina, korzystając jednocześnie z automatycznie założonego portfela kryptowalut. Transakcje wymiany realizowane są w przeciągu zaledwie kilku minut, co również jest sporą zaletą w porównaniu do kantorów bez weryfikacji gdzie czas transferu może wydłużyć się przykładowo do kilku godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *