Kantor bitcoin z weryfikacją czy bez?3 min. czytania

Chcąc dokonać zakupu kryptowalut, jednym z najprostszych i najszybszych sposobów będzie skorzystanie z internetowego kantoru, w którym środki dostępne są od ręki – zazwyczaj w przeciągu kilku minut – a dzięki prostocie, nawet początkujący nie będzie posiadał problemów z dokonaniem transakcji. W miejscu tym pojawia się jednak pytanie, czy postawić na kupno bitcoin z weryfikacją, czy też bez? W tym artykule pokazujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Kupno bitcoin bez weryfikacji – coraz rzadziej występująca możliwość

Jeszcze kilka lat temu liczba kantorów bitcoinowych i kryptowalutowych oferujących zakup bez weryfikacji była zdecydowanie większa. Jednak obecnie (stan na styczeń 2019), na rynku pozostało kilka takich miejsc, a korzystanie z ich usług i tak obarczone jest pewnymi ograniczeniami, co wynika ze zmian prawnych, które weszły w życie na świecie oraz w Polsce.

W kantorach wymagających podawania najmniejszej ilości informacji wystarczające będą podstawowe dane osobowe wraz z adresem e-mail do potwierdzenia konta. Bez dodatkowej weryfikacji tożsamości możliwe jest zazwyczaj dokonanie ograniczonej ilości transakcji z niezweryfikowanego profilu oraz do ograniczonej, zazwyczaj relatywnie niskiej kwoty.

Oczywiście ogromną zaletą takich kantorów jest kupno bitcoin bez weryfikacji i możliwość zachowania wysokiego poziomu anonimowości ze względu na brak konieczności przesyłania skanu dokumentów tożsamości. W związku z zaostrzającymi się przepisami dotyczącymi KYC (know-your-customer) oraz AML (anti-money laundering) operatorzy płatności muszą zbierać i przetwarzać więcej informacji o swoich użytkownikach, w związku z czym działalność kantorów bez weryfikacji została mocno ograniczona.

Kupno bitcoin z weryfikacją – minimum formalności za maksimum funkcjonalności

Chcąc w pełni korzystać z usług i możliwości obecnych kantorów kryptowalutowych niezbędne będzie zweryfikowanie swojego profilu oraz podanych przy rejestracji danych. Kupno bitcoin z weryfikacją wymusza na użytkowniku przesłanie skanu dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość (na przykład prawo jazdy lub paszport).

Tego typu weryfikacja jest obecnie zazwyczaj zautomatyzowana i trwa zaledwie kilka minut, otwierając przed użytkownikiem dostęp do pełnej funkcjonalności kantoru bez limitów przeprowadzanych transakcji lub limitów kwotowych (przynajmniej w przypadku relatywnie niskich lub średnich sum).

Weryfikacja jest wymagana między innymi dlatego, że kantory walutowe stały się tak zwanymi instytucjami obowiązanymi i podlegają pod regulacje, które dotyczą banków oraz instytucji płatniczych w zakresie wymiany pieniądza. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo użytkowników, którego dodatkowym potwierdzeniem może być status Małej Instytucji Płatniczej (MIP) uzyskiwany w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Na liście tej znajduje się między innymi kantor btc BitCan.

Chcąc wymienić kryptowaluty w BitCan wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu wraz z hasłem. Na Twoją skrzynkę elektroniczną trafi mail potwierdzający, przekierowujący Cię do strony wymagającej podania kodu SMS. Po przejściu wstępnej części weryfikacji zostaniesz poproszony o dokończenie rejestracji i przesłanie zdjęcia z dokumentem. Możesz w tym celu wykonać zdjęcie bezpośrednio z kamery internetowej, z kamery telefonu lub wgrać plik wcześniej wykonanego zdjęcia. W razie jakichkolwiek pytań możesz skorzystać z pomocy na czacie lub sprawdzić dział FAQ.

Po potwierdzeniu swoich danych osobowych uzyskujesz pełny dostęp do formalności kantoru i możesz swobodnie kupować oraz sprzedawać Bitcoina, korzystając jednocześnie z automatycznie założonego portfela kryptowalut. Transakcje wymiany realizowane są w przeciągu zaledwie kilku minut, co również jest sporą zaletą w porównaniu do kantorów bez weryfikacji gdzie czas transferu może wydłużyć się przykładowo do kilku godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *