Kiedy kryptowaluty rosną?3 min. czytania

Rynek kryptowalut, podobnie jak walut tradycyjnych, jest skomplikowanym schematem naczyń połączonych, w którym zmiana ceny jednego waloru oddziałuje na inne. Ta korelacja jest szczególnie zauważalna w przypadku Bitcoina oraz zachowania cen innych cyfrowych aktywów względem jego wyceny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się kiedy kryptowaluty rosną oraz jakie zależności sterują tym cyfrowym rynkiem, to zapoznaj się z poniższym artykułem.

Wzrost cen, czyli prawo popytu oraz podaży

Niezależnie od tego jakie dobro weźmiemy pod uwagę oraz na jaki rynek spojrzymy, wszystkie z nich będą regulowane przez prawo popytu oraz podaży. Popyt prezentują nabywcy, którzy są w stanie kupić dane dobro, podaż natomiast sprzedawcy, którzy są w stanie zaoferować określoną ilość dobra po danej cenie.

W przypadku, jeżeli dane dobro cieszy się dużym zainteresowaniem (wysoki popyt), jednak jego dostępność na rynku jest niska (brak podaży), wtedy jego teoretyczna wartość powinna wzrastać. Osoby są bowiem w stanie zapłacić więcej za produkt lub usługę, do których dostęp jest ograniczony.

Na schemacie tym bazuje wiele kryptowalut, w tym najstarsza z nich (Bitcoin). BTC podobnie jak setki innych kryptowalut znajdujących się w obiegu posiada ograniczoną podaż. Oznacza to, że w odróżnieniu od tradycyjnego pieniądza, jego ilość w obiegu nie może przekroczyć maksymalnego progu, który został ustalony na poziomie 21 milionów monet. Idea stojąca za Bitcoinem zakłada, że wraz ze wzrostem popularności kryptowalut i coraz bardziej powszechnym ich użyciem oraz zbliżaniem się punktu osiągnięcia maksymalnej podaży (według prognoz przypadnie on w 2144 roku), siły rynkowe wpływające na samoregulację cen będą windowały wartość BTC w górę.

Widać to doskonale na wykresie fizycznego złota, którego ilość (podaż) podobnie jak Bitcoina jest ograniczona, a „rzadkość” występowania wpływa na niemal stały wzrost cen. Jeszcze w 1998 roku za uncję cennego kruszcu płacono niespełna 300 dolarów, natomiast rekordowe wyceny z 2011 roku plasowały się tuż pod pułapem 2 tysięcy dolarów.

Bitcoin w górę, altcoiny też. Bitcoin w dół, altcoiny za nim

Na początku artykułu wspomniano, że rynek kryptowalut to schemat naczyń połączonych, gdzie reakcja cen jednego waloru, wpływa na inne. Nie od dziś wiadomo, że Bitcoin silnie oddziałuje na notowania altcoinów, które w długim terminie podążają w tym samym kierunku co on.

Powszechnie przyjmuje się, że gdy BTC rośnie to altcoiny rosną jeszcze mocniej, gdy natomiast Bitcoin spada, to ponownie, spadają jeszcze silniej. Poprzeć można to statystyką, która jasno pokazuje, że najsilniejsza korelacja pomiędzy cenami kryptowalut występuje w przypadku Bitcoina oraz Etheru, Dasha, Bitcoin Cash, Monero i EOS, gdzie korelacja plasuje się w przedziale od 74 do 82 procent.

Porównanie ruchów BTC, ETH, DASH, BCH, EOS i XMR od początku 2018 roku. Źródło: Tradingview.com

Na powyższym wykresie zaprezentowano zmiany cenowe sześciu kryptowalut. Pokazuje on doskonale, że w długim terminie Bitcoin oraz inne najpopularniejsze cyfrowe aktywa w tym samym momencie rysują historyczne maksima oraz historyczne dołki. W tym roku najwyższe wyceny wszystkich przypadały w połowie lutego, dołki natomiast 11-12 marca 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *