Kuba Wojewódzki i Puls Biznesu: Oszuści wykorzystują celebrytów do promowania krypto-projektów3 min. czytania

Oszuści kryptowalutowi na polskim rynku od co najmniej kilkunastu miesięcy wykorzystują sylwetki znanych postaci do promowania swoich biznesów w celu wyłudzenia pieniędzy od niczego nieświadomych inwestorów. Schemat zazwyczaj wygląda tak samo: Sfałszowana strona internetowa prezentująca rzekomy artykuł w Pulsie Biznesu, zdjęcia z programu Kuby Wojewódzkiego i mowa o „luce fortuny”, która pozwala zarabiać na kryptowalutach. W ten sposób wykorzystano już sylwetki Macieja Orłosia, Dawida Kubackiego, Roberta Lewandowskiego oraz polskiego miliardera Antoniego Ptaka.

Bitcoin Circuit i wprowadzające w błąd, oszukańcze reklamy

Chociaż nazwa systemu lub podmiotu, który promuje się poprzez wykorzystywanie bezprawnie wizerunku celebrytów może ulegać zmianie, to zazwyczaj wszystkie ślady prowadzą do podmiotu Bitcoin Circuit. Pierwsze strony podszywające się pod Puls Biznesu zaczęły pojawiać się w pierwszej połowie 2019 roku.

Na każdej z nich duży nagłówek krzyczy do odbiorcy: Eksperci są pełni podziwu dla (tutaj wstaw imię i nazwisko znanej postaci) i jego ostatniej inwestycji, co wywołało przerażenie wśród dużych banków. W dalszej części artykułu pojawia się zdjęcie z programu Kuby Wojewódzkiego i informacja, że dany celebryta opowiadał o swoich sukcesach inwestycyjnych podczas rozmowy z popularnym dziennikarzem.

W ten sposób wykorzystano między innymi wizerunek Roberta Lewandowskiego, co widać na poniższym zrzucenie ekranu:

Fałszywa strona Puls Biznesu zachęcająca do inwestycji w Bitcoin Circuit

W ten sam sposób wykorzystywano wizerunki Macieja Orłosia, Dawida Kubackiego oraz Antoniego Ptaka. Strony wyglądają tak samo, zmienia się jedynie zdjęcie, imię i nazwisko oraz część artykuł opisująca sylwetkę danej osoby.

– Dzіękі tеmu, żе szуbkо kоrzуstаłеm z nоwусh mоżlіwоśсі, оsіągnąłеm sukсеs – dzіаłаłеm bеz wаhаnіа. Оbесnіе mоіm numеrеm jеdеn pоd względеm zаrоbku jеst nоwу, аutоmаtусznу sуstеm trаdіngоwу w zаkrеsіе krуptоwаlut о nаzwіе Bіtсоіn Rеvоlutіоn. Tо nаjwіększа оkаzjа, jаką wіdzіаłеm w саłуm swоіm żусіu, umоżlіwіаjąса szуbkіе zdоbусіе mаłеj fоrtunу. Nаkłаnіаm wszуstkіе оsоbу, bу ją sprаwdzіłу, zаnіm bаnkі tеgо zаbrоnіą – miał stwierdzić Robert Lewandowski.

Elon Musk i Bill Gates również inwestują?

Użytkownika do inwestycji w program zajmujący się automatycznym handlem altcoinami ma zachęcić również fakt, że z tego samego systemu korzystają najwięksi biznesmeni na świecie: Elon Musk, Bill Gates, czy też Richard Branson.

Artykuł buduje poczucie ekskluzywności, wyświetlając sfałszowane recenzje, pokazując nieprawdziwe zyski i przymuszając potencjalnego inwestora do szybkiego działania, zanim wyprzedzą go inni w rejestracji na ostatnie wolne miejsca w oszukańczej inicjatywie.

Bitcan.pl ostrzega przed tego typu inicjatywami i przypomina: jeżeli ktoś obiecuje pewny, szybki i w pełni bezpieczny zysk na handlu kryptowalutami, to z całą pewnością nie mówi prawdy. Każda inwestycja niesie bowiem ze sobą ślady ryzyka. Zachowaj ostrożność!

Sprawdź, jak kupić bitcoin, żeby nie zostać oszukanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *