Bitcan ostrzega: Uważaj na oszustów podszywających się pod nasz kantor BTC!3 min. czytania

W związku z docierającymi do nas niepokojącymi informacjami od użytkowników oraz sympatyków kryptowalut, chcielibyśmy ostrzec Państwa przed nieuczciwymi podmiotami, które podszywają się pod kantor bitcoin Bitcan zachęcając do inwestycji w kryptowaluty. Z tego miejsca potępiamy tego typu proceder i chcemy jasno podkreślić, że nie mamy z nim nic wspólnego. W naszym najwyższym interesie leży dobro osób korzystających z naszego kantoru i nasi pracownicy nigdy nie komunikują się z klientami w celu oferowania im okazji inwestycyjnych lub nakłaniania do zainwestowania w cyfrowe aktywa.

Bitcan ostrzega przed klonami i nieuczciwymi podmiotami

Z rynku kryptowalut w samym tylko 2019 roku wykradzionych zostało 4,25 miliarda dolarów w kryptowalutach, gdzie w zdecydowanej większości przypadków złodzieje i oszuści wykorzystywali najsłabsze ogniwo wszystkich systemów zabezpieczeń – czynnik ludzki. Tym razem problem podszywania się dotknął kantoru kryptowalutowego Bitcan.

Zarząd Bitcan pragnie jasno zaznaczyć, że przedstawiciele kantoru nigdy nie wymagają podania wrażliwych danych, ani nie namawiają do kupna lub sprzedaży Bitcoina. Jednocześnie przestrzegamy wszystkich zasad KYC/AML, aby zapewnić środkom użytkowników jak największe bezpieczeństwo. 

Jeżeli kontaktował się z Tobą ktoś podający się za przedstawiciela kantoru Bitcan, to pamiętaj, że jedynymi autoryzowanymi kanałami kontaktu, z których korzystamy są:

Dostęp do chatu online znajduje się w dolnym prawym rogu strony Bitcan.pl

W trosce o najwyższe standardy bezpieczeństwa kantor Bitcan rekomenduje swoim klientom po dokonaniu transakcji zakupu Bitcoina, przetransferowanie go na inne, zewnętrzne portfele (przeczytaj więcej o sposobach przechowywania kryptowalut). Dobrym pomysłem jest postawienie między innymi na wallety non-custiodal, w których twórca portfela dostarcza jedynie oprogramowanie, nie przechowuje jednak środków klienckich (klucze prywatne przechowywane są przez użytkownika, który może je dzięki temu lepiej zabezpieczyć). Portfel tego typu oferuje między innymi serwis Coinparika.com.

Chcielibyśmy jednocześnie zauważyć, że podszywanie się przez oszustów pod znane i popularne marki na rynku finansowym nie jest w Polsce nowością, o czym już w przeszłości przestrzegaliśmy na naszym blogu.

Uważaj na firmy-klony: Ostrzeżenie na przykładzie Credit Agricole oraz BNP Paribas

W listopadzie 2019 roku kantor BTC Bitcan zwracał uwagę po raz pierwszy na oszustów próbujących wykorzystać naiwność początkujących inwestorów, podszywając się pod znane marki. Sprawa dotyczyła firmy oferującej usługi foreksowe, Agricole Trade, która nazwą oraz szatą graficzną strony internetowej łudząco przypominała międzynarodową markę bankową Credit Agricole.

Tego typu firmy nazywane są „klonami”, tworzą bowiem serwisy internetowe oraz materiały graficzne, które na pierwszy rzut oka mają przypominać logotypy oraz witryny popularnych oraz zaufanych dostawców usług finansowych.

W marcu 2020 roku po raz kolejny ostrzegaliśmy przed tego typu praktyką, tym razem dotyczącą podszywania się pod bank BNP Paribas. Nieuczciwe podmioty działające pod nazwą Pariba Group oraz Partner Groupe wykorzystywały bardzo zbliżone znaki identyfikacji graficznej do charakterystycznego zielonego logo BNPP z czterema białymi gwiazdkami.

W dwóch powyższych przypadkach, jak i obecnym przykładzie kantoru internetowego Bitcan, konsumenci mieli do czynienia z oszustami, którzy próbowali wykraść wrażliwe dane oraz zachęcali do niebezpiecznych inwestycji poprzez nieautoryzowane kanały, co zazwyczaj traciło się utratą środków i brakiem możliwości ich odzyskania. 

W imieniu całego zespołu Bitcan zwracamy się do Czytelników i Klientów z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *