Kupując bitcoina co miesiąc od początku 2020 r., miałbyś teraz 350% więcej3 min. czytania

Stopa zwrotu rzędu 350% w przeciągu 2 lat? Dla przeciętnego polskiego oszczędzającego jest to kwota, o której można tylko pomarzyć i której nie zagwarantuje żadna lokata, inwestycja w obligacje, czy też w nieruchomości. Ciężko wyobrazić sobie również taki zysk z rynku akcyjnego. Na kryptowalutach nie jest to jednak nic nadzwyczajnego. Gdybyś od stycznia 2020 roku kupował co miesiąc bitcoina (BTC), teraz Twój początkowy kapitał byłby wyższy 3,5 raza.

  • W tym artykule sprawdzamy ile posiadałbyś obecnie kapitału, gdybyś kupował bitcoina co miesiąc od początku 2020 roku
  • Stopa zwrotu w tym okresie wyniosłaby 350%, a dla porównania na rynku akcyjnym lub złota wyniosłaby maksymalnie 20-30%
  • Do zrealizowania takiego zysku wystarczy prosta strategia uśredniania kosztów zakupu

Dollar cost averaging, czyli uśrednianie kosztów zakupu bitcoina

Jeżeli chcesz zainwestować w bitcoina wierząc we wzrost jego wartości w długim terminie, nie chcesz jednak na rynek „wrzucać” bardzo dużych sum, to strategia „dollar cost averaging” będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Zakłada ona, że w regularnych odstępach czasowych inwestujesz w BTC określoną sumę pieniędzy. Dla naszego przykładu przyjęliśmy, że będzie to 100 dolarów, wymieniane na kryptowalutę co miesiąc. Jest to kwota, która dla wielu będzie regularną nadwyżką kapitałową i której utrata nie zostanie dotkliwie odczuta przez domowy budżet.

Zakupy rozpoczęły się w styczniu 2020 roku i trwały do grudnia 2021 roku. W tym czasie dokonano więc 24 transakcji kupna bitcoinów, wydając na to łącznie 2400 dolarów. Zysk osiągnięty po tym okresie wyniósł natomiast w przypadku takiej inwestycji to ponad 8500 dolarów, czyli 350% w porównaniu do łącznie zainwestowanej sumy.

Na poniższym wykresie pokazano jak wraz z upływem czasu zmieniała się wartość zainwestowanych środków (żółta linia) oraz jak stopniowo rosła baza portfela (zielona linia):

Automatyczne DCA dostępne w kantorze Bitcan dla każdego

Strategia dollar cost averaging, w skrócie DCA, to jedno z prostszych rozwiązań dla długoterminowych posiadaczy (tzw. HODL-erów) bitcoina na pomnażanie swojego kapitału w kryptowalucie.

Dzięki polskiej firmie Ari10 narzędzie do automatycznego DCA jest od teraz dostępne na platformie bitcan.pl. Jeżeli jesteś klientem kantoru, wystarczy, że przejdziesz do zakładki KUP i wybierzesz na niej ZAKUPY CYKLICZNE. Następnie określasz, którą z kryptowalut chcesz regularnie kupować, podajesz kwotę zakupu oraz okresy, w których dokonywane mają być transakcje (co tydzień, co dwa tygodnie, co miesiąc lub co kwartał).

Narzędzie DCA oferowane przez kantor Bitcan

Pierwszego zakupu dokonujesz dzisiaj. Kolejne zakupy będziemy dokonywać automatycznie co ustalony okres. Jeśli data płatności przypadnie na 29., 30. lub 31. dzień i będzie niedostępna w danym miesiącu, zrealizujemy zlecenie ostatniego dnia miesiąca.

Na koniec warto dodać, że strategię uśredniania ceny zakupu stosowane są nie tylko na rynku kryptowalut, ale od lat sprawdzają się również na rynkach tradycyjnych. Sympatykiem takiej metody inwestowania jest między innymi legendarny Warren Buffett, jeden z najpopularniejszych inwestorów ubiegłego i obecnego stulecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *